1399/02/28

ناسا از «توافقنامه آرتمیس» برای استخراج منابع ماه رونمایی کرد

آژانس فضایی آمریکا از مجموعه اصول و استانداردهای اکتشاف در ماه و استخراج منابع آن با عنوان «توافقنامه آرتمیس» (Artemis Accords) رونمایی کرد. این سازمان امیدوار است کشورهای دیگر با این اصول موافقت کرده و راه برای استخراج منابع ارزشمند این کره باز شود. جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، در...
ناسا از «توافقنامه آرتمیس» برای استخراج منابع ماه رونمایی کرد

آژانس فضایی آمریکا از مجموعه اصول و استانداردهای اکتشاف در ماه و استخراج منابع آن با عنوان «توافقنامه آرتمیس» (Artemis Accords)  رونمایی کرد. این سازمان امیدوار است کشورهای دیگر با این اصول موافقت کرده و راه برای استخراج منابع ارزشمند این کره باز شود. توافقنامه آرتمیس در پی دستور اخیر دونالد ترامپ برای تعیین راهبردهای اکتشاف در ماه و با همکاری ناسا، انجمن ملی فضایی کاخ سفید (White House’s National Space Council)، وزارت خارجه ایالات متحده (U.S. Department of State) و وزارت بازرگانی این کشور (U.S. Department of Commerce) تدوین شده است. آمریکا قصد دارد طی پروژه آرتمیس شرایط را برای بازگشت انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴ و سپس اعزام به مریخ فراهم کند.

جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، در جریان رونمایی از این اصول اهداف آن را بدین ترتیب عنوان کرد: «ما می‌خواهیم شاهد رفتن شرکت‌های خصوصی به ماه باشیم و دوست داریم در برنامه آرتمیس شرکای بین‌المللی به ما ملحق شوند. عملی شدن مأموریت شرکت‌های خصوصی و ناسا برای سفر به مریخ نیازمند الزامات بسیار دقیقی برای رفتن به دیگر نقاط فضا است.»

ناسا از «توافقنامه آرتمیس» برای استخراج منابع ماه رونمایی کرد

به‌گفته برایدنستاین هدف آن‌ها تغییر معاهده «فضای بیرونی» سال ۱۹۶۷ نیست؛ بلکه این معاهده برای استفاده صلح آمیز از فضای خارج زمین تشکیل شده است. وی مدعی است توافقنامه آرتمیس با پیمان مذکور تداخل نداشته و به‌عنوان چارچوبی جدید برای تعیین نحوه استخراج از ماه و استفاده از آن به‌کار می‌رود. مدیر ناسا در‌این‌رابطه می‌افزاید: ««همان اصولی که مبنای استفاده از منابع آبی بین‌المللی را مشخص کرده، باید در مورد فضا و سطح ماه نیز به‌کار گرفته شود.»

توافقنامه آرتمیس روی همکاری با کشورهایی تمرکز کرده که در حال حاضر از فضا بهره‌برداری می‌کنند. البته سازمان‌های امضاکننده توافقنامه مذکور اعلام نشده‌اند، اما برایدنستاین به احتمال همکاری استرالیا، امارات و لوکزامبورگ در برنامه آرتمیس اشاره کرده است. وی همچنین با اشاره به سقوط کنترل‌نشده قطعات حامل فضایی لانگ‌مارچ-۵بی (Long March 5B) چین که اخیراً اتفاق افتاد، یکی دیگر از اهداف توافقنامه آرتمیس را اطمینان از امنیت فعالیت‌های فضایی عنوان کرد: «این سقوط می‌توانست بسیار خطرناک باشد و خوش شانس بودیم که به کسی صدمه‌ای نرسید. ما به چارچوبی برای تضمین امنیت فعالیت‌های فضایی نیاز داریم.»

منبع: دیجیاتو

دیپلماسی فضایی | کاوش‌های فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

مأموریت بازگشت به ماه ناسا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به‌تعویق افتاد

1399/01/13
ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ طی پروژه‌ای به‌نام آرتمیس (Artemis) انسان را بار دیگر به ماه بازگرداند و حتی در آنجا ساکن نماید. اکنون اما به خاطر شیوع ویروس کرونای جدید و تعطیلی‌های گسترده، به‌نظر...

چرا دونالد ترامپ می‌خواهد معادن ماه را استخراج کند؟

1399/01/27
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، می‌خواهد این کشور برای استخراج مواد معدنی، حفاری در کره ماه را آغاز کند. وی فرمانی اجرایی را امضا کرده که در آن آمریکا حق تحقیق و استفاده از منابع فضا را...

ناسا سه شرکت را برای توسعه فرودگرهایی جهت اعزام فضانورد به ماه انتخاب کرد

1399/02/13
آژانس فضایی آمریکا سه شرکت را برای توسعه فرودگرهای قمری سرنشین‌دار انتخاب کرد؛ فرودگرهایی که قرار است در سال ۲۰۲۴ و طی پروژه بازگشت به ماه این سازمان موسوم به آرتمیس (Artemis) انسان را به...

هفت طرح وسیله نقلیه برای تردد در ماه ارائه شد

1398/11/07
استودیو طراحی پیشرفته اروپایی متعلق به شرکت‌های (Lexus) و تویوتا (Toyota) هفت طرح اولیه برای وسایل نقلیه جهت تردد در ماه ارائه کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»