1399/02/29

وجود آهن در جو یک سیاره فراخورشیدی

گروهی از پژوهشگران بین‌المللی طی مطالعه‌ای به رهبری ستاره‌شناسان دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam) هلند برای نخستین بار موفق به اثبات وجود آهن در جو یک سیاره فراخورشیدی شدند. محققان طی این مطالعه خطوط انتشار اتم‌های آهن بدون بار را در طیف نوری سیاره فراخورشیدی کِلت-۹بی (KELT-9b) کشف کردند....
وجود آهن در جو یک سیاره فراخورشیدی

گروهی از پژوهشگران بین‌المللی طی مطالعه‌ای به رهبری ستاره‌شناسان دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam) هلند برای نخستین بار موفق به اثبات وجود آهن در جو یک سیاره فراخورشیدی شدند. محققان طی این مطالعه خطوط انتشار اتم‌های آهن بدون بار را در طیف نوری سیاره فراخورشیدی کِلت-۹بی (KELT-9b) کشف کردند. این مشاهدات پیچیده بود، زیرا این سیاره فراخورشیدی به‌دلیل حضور ستاره درخشان میزبان خود بسیار پرنور شده بود.

سیاره فراخورشیدی کِلت-۹بی که از مشتری بزرگ‌تر است، هر ۳۶ ساعت یک بار به‌ دور ستاره میزبان خود می‌چرخد. این سیاره با دمای سطح ۷۸۰۰ درجه فارنهایت (۴۳۰۰ درجه سانتیگراد) داغ‌ترین سیاره‌ فراخورشیدی محسوب می‌شود که دانشمندان تاکنون کشف کرده‌اند.

محققان چند سال پیش در حالی که در حال بررسی اخترتاب بودند، شواهدی از حضور آهن در انجا مشاهده کرده بودند. طی مشاهدات جدید درحالی‌که این سیاره در حال عبور از جلوی ستاره خود بود، آن‌ها مستقیماً به نور سیاره نگاه کردند. گفتنی است اخترتاب نور گسیل‌شده از ستارگان است و عموماً به تابش دیدنی ستارگان (به جز خورشید) که در طول شب از زمین دیده می‌شود، اطلاق می‌گردد.

به‌دلیل نزدیکی به ستاره میزبان، یک سال در این سیاره حدود یک روز و نیم طول می‌کشد. در طول نیمی از این سال بسیار کوتاه، سمت شب سیاره با زمین روبرو است، اما به‌حدی تاریک است که دیده نمی‌شود. بنابراین، محققان این نور را طی ۸ ساعت درست قبل از ناپدید شدن سیاره در پشت ستاره مشاهده و بررسی کردند.

بر اساس داده‌ها، محققان اکنون فکر می‌کنند که آهن موجود در جو سیاره فراخورشیدی مذکور قسمت بالایی جو را گرم کرده و آن را گرم‌تر از قسمت پایین می‌کند. آن‌ها بر این باورند که آهن اخترتاب ستاره را جذب می‌کند، بنابراین جو را گرم می‌کند. در روی زمین نیز یک روند مشابه در جو اتفاق می‌افتد. اما در کره خاکی این آهن نیست که لایه‌های بالا را گرم می‌کند، بلکه ازن موجب چنین امری می‌شود. پژوهشگران امیدوارند با اندازه‌گیری دقیق میزان آهن در جو سیاره مذکور، تحقیقات عمیق‌تری انجام دهند.

سازمان ها | University of Amsterdam

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

رصد یک سیاره فراخورشیدی با کوتاه‌ترین مدت‌زمان مداری

1398/12/03
محققان دانشگاه وارویک (University of Warwick) انگلستان موفق به کشف سیاره‌ای فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) و در فاصله هزار سال نوری از زمین شده‌اند که هر مدار آن دور ستاره‌اش فقط ۱۸ ساعت...

کشف سیاره‌ای که شب‌ها روی آن آهن مذاب می‌بارد!

1398/12/24
دانشمندان سیاره‌ای به‌شدت داغ به‌نام WASP-76b را شناسایی کرده‌اند که حدوداً ۶۴۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و شب‌ها در سطح آن آهن می‌بارد!

ناسا از کشف سیاره فراخورشیدی جدید با شباهت زیاد به زمین خبر داد

1399/01/30
آژانس فضایی آمریکا از کشف یک سیاره فراخورشیدی مشابه زمین در داده‌های قدیمی مخابره‌شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler) خبر داد. این سیاره فراخورشیدی که Kepler-1649c نام دارد در فاصله ۳۰۰...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.