1399/02/29

توسعه یک مدل رایانه‌ای برای طبقه‌بندی کهکشان‌ها

پژوهشگران آمریکایی، نوعی مدل رایانه‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند کهکشان‌ها را به‌صورت خودکار طبقه‌بندی کند. این برنامه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز (University of California, Santa Cruz) توسعه یافته، مورفئوس (Morpheus) نام دارد و می‌تواند داده‌های تصویری نجومی را پیکسل به پیکسل تحلیل...
توسعه یک مدل رایانه‌ای برای طبقه‌بندی کهکشان‌ها

پژوهشگران آمریکایی، نوعی مدل رایانه‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند کهکشان‌ها را به‌صورت خودکار طبقه‌بندی کند. این برنامه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز (University of California, Santa Cruz) توسعه یافته، مورفئوس (Morpheus) نام دارد و می‌تواند داده‌های تصویری نجومی را پیکسل به پیکسل تحلیل کند تا همه کهکشان‌ها و ستارگان در مجموعه بزرگی از داده‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

برنامه مورفئوس در حقیقت یک چارچوب یادگیری عمیق می‌باشد که با فناوری‌های هوش مصنوعی ادغام شده است. برانت رابرتسون (Brant Robertson)، سرپرست این پژوهش، می‌گوید: «سرعت افزایش مجموعه داده‌های مربوط به ستاره‌شناسی، ضرورت خودکار شدن وظایفی را نشان می‌دهد که پیش‌تر توسط ستاره‌شناسان انجام می‌شده‌اند.»

توسعه یک مدل رایانه‌ای برای طبقه‌بندی کهکشان‌ها

وی اظهار می‌کند: «کارهایی وجود دارند که ما به‌عنوان انسان از عهده انجام آن‌ها برنمی‌آییم؛ در نتیجه باید راه‌هایی پیدا کنیم که طی آن‌ها رایانه‌ها برای بررسی مجموعه بزرگی از داده‌های مربوط به پژوهش‌های حوزه ستاره‌شناسی به‌کار گرفته ‌شوند.»

رابرتسون ادامه می‌دهد: «تصور کنید از یک فضانورد بخواهید تا میلیون‌ها جرم آسمانی را طبقه‌بندی کند. یقیناً این کار، دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود. ما با این برنامه رایانه‌ای خواهیم توانست تا همه اجرام موردنظر را به‌صورت خودکار طبقه‌بندی کرده و اطلاعات آن‌ها را برای درک تکامل کهکشان‌ها به‌کار ببریم.» ساختار کهکشان‌ها می‌تواند اطلاعات مربوط به چگونگی شکل‌گیری و تکامل آن‌ها را در اختیار پژوهشگران بگذارد.

سازمان ها | University of California, Santa Cruz
افراد | Brant Robertson

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کهکشان‌های اولیه احتمالاً عمر بسیار کوتاهی دارند

1398/11/02
احتمالاً شما فکر می‌کنید که کهکشان‌های شکل‌گرفته در دوران جوانیِ جهان هنوز زنده و شکوفا هستند، اما لزوماً این‌طور نیست. کشف جدید اخترشناسان حاکی از آن است که کهکشان‌های اولیه می‌توانستند...

اخترشناسان موفق به یافتن لبه کهکشان راه شیری شدند

1399/01/06
اخترشناسان از دیرباز می‌دانند که درخشان‌ترین قسمت کهکشان راه شیری، دیسک پنکیک‌مانندی از ستاره‌هایی است که خورشید را در خود جای داده است. آن‌سوی این دیسک ستاره‌ای، دیسکی از گاز قرار گرفته...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.