1399/02/27

دانشمندان جو مریخ را مدل‌سازی کردند

تیمی از دانشمندان انجمن تحقیقات فضایی دانشگاه‌ها (USRA) و دانشگاه آرکانزاس (University of Arkansas) آمریکا به‌همراه یک دانشمند مؤسسه تحقیقاتی جنوب غرب (Southwest Research Institute) آمریکا طی یک مطالعه به بررسی اکوسیستم مریخ پرداختند. آن‌ها برای اینکه مشخص کنند وجود آب دارای نمک در سیاره سرخ احتمالاً...
دانشمندان جو مریخ را مدل‌سازی کردند

تیمی از دانشمندان انجمن تحقیقات فضایی دانشگاه‌ها (USRA) و دانشگاه آرکانزاس (University of Arkansas) آمریکا به‌همراه یک دانشمند مؤسسه تحقیقاتی جنوب غرب (Southwest Research Institute) آمریکا طی یک مطالعه به بررسی اکوسیستم مریخ پرداختند. آن‌ها برای اینکه مشخص کنند وجود آب دارای نمک در سیاره سرخ احتمالاً نشان‌دهنده حیات مشابه زمین در آن نیست، جو سیاره مریخ را مدل‌سازی کردند.

به‌دلیل دمای پایین مریخ و شرایط بسیار خشک آنجا، قطره‌ای از آب مایع روی سطح آن فوراً یخ زده، به جوش آمده یا تبخیر می‌شود، مگر اینکه آن قطره دارای نمک‌های محلول در خودش باشد. آب نمک دمای انجماد پایین‌تری دارد و کندتر از آب مایع خالص تبخیر می‌شود. نمک در سراسر مریخ یافت می‌شود، بنابراین آب شور یا نمکی می‌تواند در آنجا تشکیل شود.

آلخاندرو سوتو (Alejandro Soto)، دانشمند ارشد این مطالعه، می‌گوید: «تیم ما مناطق خاص در مریخ را بررسی کردند. آن‌ها مناطقی را که دمای آب مایع و محدودیت دسترسی‌شان احتمالاً به موجودات خشکی‌زی شناخته‌شده اجازه می‌دهد تا در آنجا زندگی کنند، مورد مطالعه قرار دادند تا بدانند که آیا این موجودات می‌توانند در آنجا سکونت کنند یا خیر. ما از اطلاعات آب و هوایی مریخ که از مدل‌های جوی و از اندازه‌گیری‌های انجام‌شده توسط فضاپیماها جمع‌آوری شده بود، بهره گرفتیم. سپس یک مدل تهیه کردیم تا پیش‌بینی کنیم کجا، چه زمان و برای چه مدت آب نمکی یا آب شور روی سطح و زیرسطح کم‌عمق مریخ پایدار است.»

شرایط بیش از حد خشک مریخ برای رسیدن به رطوبت نسبی زیاد و فعالیت‌های قابل تحمل در آب نیازمند دمای پایین‌تری است و این‌ها معیارهایی هستند که نشان می‌دهند چگونه می‌توان به‌راحتی از محتوای آب برای آب‌‌رسانی یا هیدراتاسیون استفاده کرد. انتظار می‌رود حداکثر دمای آب نمک منفی ۵۵ درجه فارنهایت باشد؛ دمایی که از لحاظ نظری برای حیات در آنجا بسیار پایین است.

سوتو در ادامه اظهار می‌کند: «حتی موجوداتی نیز که در زمین در شرایط سخت می‌توانند زندگی کنند، محدودیت‌های خود را دارند و ما دریافتیم که تشکیل آب نمک از بعضی نمک‌ها می‌تواند به تولید بیش از ۴۰ درصد آب مایع سطح مریخ منتهی شود. اما این اتفاق در یک فصل خاص رخ می‌دهد و از نظر زمانی می‌توان گفت در ۲ درصد از یک سال مریخی این عمل انجام می‌شود و همان‌طور که می‌دانیم این موضوع مانع از سکونت در آنجا می‌گردد؛ در حالی که آب مایع خالص در سطح مریخ ناپایدار است.»

مدل‌ها نشان می‌دهند که آب نمک‌های پایدار می‌توانند از استوا تا عرض جغرافیایی بالا در سطح مریخ برای چند درصد از سال تا شش ساعت متوالی تشکیل شده و ادامه پیدا کنند. با این حال درجه حرارت آنجا نیز بسیار پایین‌تر از حدی است که بتوان در آنجا زندگی کرد. این نتایج جدید به مطالعات آینده که به بررسی ظرفیت مریخ و شرایط قابل سکونت در آنجا خواهند پرداخت، کمک می‌کند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف برج‌های خاکی در مریخ!

1398/10/25
مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی (dust tower) را بر روی این سیاره کشف کند.

کشف ترکیبی در مریخ که می‌تواند نشانه‌ای از وجود حیات در این سیاره باشد

1398/12/21
دو محقق دانشگاه واشنگتن (University of Washington) با تحلیل نمونه خاک مریخ با قدمت ۳.۵ میلیارد ساله، موفق به یافتن یک ترکیب شیمیایی موسوم به تیوفن (thiophene) شده‌اند که به‌صورت بالقوه می‌توانند...

مریخ دارای حداقل دو سفره آب زیرزمینی باستانی است

1399/01/19
مطابق کشف جدید دانشمندان، حداقل دو سفره آب زیرزمینی کهن زیر سطح این سیاره وجود دارد که هر کدام خواص شیمیایی متفاوتی دارند. یافته‌‌های جدید نشان می‌دهد، مریخ برخلاف زمین دارای یک اقیانوس...

کشف شواهدی مهم از رودخانه‌های مریخی برای اولین بار

1399/02/23
محققان مدت‌هاست که معتقدند مریخ در دوره‌ای از تاریخ خود مانند زمین مقادیر زیادی آب داشته و حتی مثل محل زندگی ما سرسبز بوده است. اکنون آن‌ها برای اولین بار شواهدی جالب‌توجه در مورد رودخانه‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.