1399/02/23

کشف شواهدی مهم از رودخانه‌های مریخی برای اولین بار

محققان مدت‌هاست که معتقدند مریخ در دوره‌ای از تاریخ خود مانند زمین مقادیر زیادی آب داشته و حتی مثل محل زندگی ما سرسبز بوده است. اکنون آن‌ها برای اولین بار شواهدی جالب‌توجه در مورد رودخانه‌های مریخی کشف کرده‌اند که اطلاعات بسیار ارزشمندی را در مورد تاریخ سیاره سرخ و حیات بر روی آن به ما ارائه می‌دهد. چنین...
کشف شواهدی مهم از رودخانه‌های مریخی برای اولین بار

محققان مدت‌هاست که معتقدند مریخ در دوره‌ای از تاریخ خود مانند زمین مقادیر زیادی آب داشته و حتی مثل محل زندگی ما سرسبز بوده است. اکنون یک تیم بین‌المللی از محققان شامل دانشمندانی از دانشگاه اوترخت (Utrecht University) هلند برای اولین بار شواهدی جالب‌توجه در مورد رودخانه‌های مریخی کشف کرده‌اند که اطلاعات بسیار ارزشمندی را در مورد تاریخ سیاره سرخ و حیات بر روی آن به ما ارائه می‌دهد. چنین رودخانه‌هایی برای مدت‌های طولانی و سراسر سال جاری هستند و بر اساس اطلاعات جغرافیایی و سنگ‌شناسی که از سطح کناری یک پرتگاه در سیاره سرخ کشف شده، به‌نظر می‌رسد که مدت‌ها پیش جریان آب، ویژگی‌های سطحی را در این تنگه به‌وجود آورده که نمونه آن را در رودخانه راین (Rhine) آلمان و یا رودخانه‌های شمال ایتالیا می‌بینیم.

در منطقه‌ای از سیاره سرخ به نام تنگه ایزولا منسا (Izola Mensa)، محققان به کمک روش تصویربرداری ماهواره‌ای باکیفیت بالا شواهد رودخانه‌های مریخی را کشف کردند. در این تصویربرداری‌ها، نشانه‌هایی از چینه‌نگاری ناشی از عبور چندین کانال رودخانه‌ای تسمه مانند در دره‌ای که حدوداً ۲۰۰ متر ارتفاع دارد، پیدا شد و اعتقاد بر این است که شواهد مورد نظر می‌توانند به‌خوبی وجود حیات باستانی در مریخ را ثابت کنند.

محققان اعلام کرده‌اند به‌لطف کیفیت شگفت‌انگیز تصاویر، نشانه‌هایی از جریان رودخانه‌های مریخی برای مدت ۱۰۰ هزار سال کشف شده و بررسی رسوبات به‌جا مانده در کناره تنگه نشان می‌دهد که سنگ‌های موجود چیزی بیش از ۳.۷ میلیارد سال پیش در معرض عبور جریان آب بوده‌اند. البته به‌دلیل محدودیت‌های سفر به سیاره سرخ و یا ارسال کاوشگری که بتواند چنین منطقه‌ای را تحلیل کند، محققان این امکان را ندارند که وارد دهانه تنگه شده و سنگ‌ها را از نزدیک ببینند؛ با این وجود شباهت‌ها میان این آثار به‌جا مانده از رودخانه‌های باستانی با آنچه در رودخانه‌های اروپا می‌بینیم، در کنار تصاویر ماهواره‌ای باکیفیتی که از تنگه ایزولا منسا ثبت شده‌اند، امکان بررسی این تنگه را تا حدی محقق ساخته است.

کشف شواهدی مهم از رودخانه‌های مریخی برای اولین بار

با بررسی لایه‌های رسوبی بدنه تنگه مربوط به رودخانه‌های مریخی می‌توان حدس زد که کانال رودخانه‌ها حداقل جریانی به عمق چندین متر داشته است. از طرف دیگر، دانشمندان بر این باورند که در نیمکره جنوبی سیاره سرخ، مدت‌ها پیش دریاچه‌ای بسیار بزرگ وجود داشته که به دهانه برخوردی هلاس (Hellas) مربوط می‌شود. هلاس یکی از مهم‌ترین دهانه‌های موجود در منظومه شمسی بوده و بررسی‌ها باعث مطرح شدن این فرضیه شده که علاوه‌بر دریاچه‌های عظیم، جریان‌های بسیار زیادی از کانال‌ها و رودخانه‌های گوناگون اطراف این دهانه، ویژگی‌های سطحی را به‌وجود آورده که نمونه‌های آن‌ها را روی زمین می‌بینیم.

شیب مناسب تنگه مورد نظر به تجهیزات ماهواره‌ای این امکان را داده تا بهترین تصاویر ممکن را از درون تنگه و جزئیات شگفت‌انگیز آن ثبت کند. همان‌طور که اشاره شد، این تصاویر وجود رودخانه‌های مریخی طولانی‌مدت را که چندین میلیارد سال پیش در سطح سیاره سرخ جریان داشته‌اند، ثابت می‌کنند.

منبع: گجت نیوز
سازمان ها | Utrecht University

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف برج‌های خاکی در مریخ!

1398/10/25
مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی (dust tower) را بر روی این سیاره کشف کند.

تصاویر ناسا از ریزش قطعات یخ در مریخ

1398/11/28
دوربین های‌رایز (HiRise) مدار گرد شناسایی مریخ (MRO) متعلق به ناسا تصاویر جالب‌توجهی را به زمین ارسال کرده که در آن می‌توان ریزش قطعات یخ در قطب شمال سیاره سرخ را مشاهده کرد.

کشف ترکیبی در مریخ که می‌تواند نشانه‌ای از وجود حیات در این سیاره باشد

1398/12/21
دو محقق دانشگاه واشنگتن (University of Washington) با تحلیل نمونه خاک مریخ با قدمت ۳.۵ میلیارد ساله، موفق به یافتن یک ترکیب شیمیایی موسوم به تیوفن (thiophene) شده‌اند که به‌صورت بالقوه می‌توانند...

مریخ دارای حداقل دو سفره آب زیرزمینی باستانی است

1399/01/19
مطابق کشف جدید دانشمندان، حداقل دو سفره آب زیرزمینی کهن زیر سطح این سیاره وجود دارد که هر کدام خواص شیمیایی متفاوتی دارند. یافته‌‌های جدید نشان می‌دهد، مریخ برخلاف زمین دارای یک اقیانوس...

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.