1399/02/06

واکنش‌های جهانی به پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سوم اردیبهشت اعلام کرد نخستین ماهواره نظامی ایران به‌نام نور را توسط ماهواره‌بر قاصد و از پایگاهی در کویر مرکزی ایران به فضا فرستاد؛ عملیاتی که واکنش‌های مختلفی را در سطح جهان برانگیخت. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک نشست خبری به پرتاب این ماهواره...
 واکنش‌های جهانی به پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سوم اردیبهشت اعلام کرد نخستین ماهواره نظامی ایران به‌نام نور را توسط ماهواره‌بر قاصد و از پایگاهی در کویر مرکزی ایران به فضا فرستاد؛ عملیاتی که واکنش‌های مختلفی را در سطح جهان برانگیخت. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک نشست خبری به پرتاب این ماهواره نظامی واکنش نشان داد و آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست. آلمان، انگلستان و فرانسه نیز در موضع‌گیری‌های مشابه این اقدام ایران را نقض قطعنامه یادشده خواندند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اما در واکنشی متفاوت در این خصوص تصریح کرد:‌ «نه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نه برجام هیچ‌ یک ایران را از فعالیت‌های صلح‌آمیز در فضا منع نمی‌کنند.» وی همچنین ادعای آمریکا را مبنی بر این که ماهواره‌برهای ایران می‌توانند کلاهک هسته‌ای حمل کنند، بی‌اساس دانست.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (U.S. Department of Defense) نیز در واکنش به پرتاب ماهواره نظامی اظهار کرد که ایالات متحده به‌دقت برنامه فضایی ایران را رصد می‌کند. وی مدعی شد پنتاگون همچنان بادقت تلاش‌های ایران برای دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به فضا را رصد می‌کند. این سخنگو افزود: «اگرچه ایران در حال حاضر موشک‌های بالستیک قاره‌پیما در اختیار ندارد، اما تمایل آن‌ها به مقابله نظامی راهبردی با ایالات متحده می‌تواند آن‌ها را به‌سمت توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما سوق دهد.»

خبرنگار شبکه خبری الجزیره نیز نوشته است: «به‌عنوان ماهواره نظامی چیزی که انتظار داریم این است که از این ماهواره به‌طور خاص برای گردآوری اطلاعات و برقراری ارتباطات ایمن جهت ترابری نیروها روی زمین و دریا استفاده شود.» 

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز پرتاب ماهواره نظامی ایران را «دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران» برشمرده و خاطرنشان کرد که پیش از این در خبرها اطلاعاتی از پرتاب سه ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران منتشر شده بود و این که محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بر این که فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار بوده، تأکید کرده است.

نکته مهم در اخبار بسیاری از منابع مختلف خبری این است که منابع اطلاعاتی و رسانه‌ای غربی اطلاعی از زمان و مکان پرتاپ ماهواره نداشتند که همین مسئله منجر به غافلگیری آن‌ها شده است.

 

tabnak ، tasnimnews ، tasnimnews ، farsnews ، farsnews ، tasnimnews ، tasnimnews

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد

1398/11/20
عملیات پرتاب ماهواره ظفر پس از دو بار تعویق در اجرای مأموریت، امروز یکشنبه ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب...

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

1399/02/03
نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره نور صبح چهارشنبه ۳اردیبهشت توسط ماهواره‌بر قاصد و از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شد...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.