1399/02/03

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره نور صبح چهارشنبه ۳اردیبهشت توسط ماهواره‌بر قاصد و از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ کیلومتری زمین در مدار قرار گرفت. این پرتاب از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در منطقه شاهرود و در کویر مرکزی...
نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره نور صبح چهارشنبه ۳اردیبهشت توسط ماهواره‌بر قاصد و از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ کیلومتری زمین در مدار قرار گرفت.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

این پرتاب از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در منطقه شاهرود و در کویر مرکزی ایران به‌انجام رسید؛ پایگاهی که سال‌ها پیش آماده شده بود تا پرتابگرهای فضایی سنگین سپاه از جمله ماهواره‌بر قائم از آن به فضا پرتاب شود. شایان ذکر است ماهواره‌بر قاصد اولین پرتابگر سه مرحله‌ای در کشور محسوب می‌شود.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

تصویر ماهواره‌ای از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در کویر مرکزی ایران

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

محوطه پرتاب در پایگاه فضایی سپاه

گفتنی است سال گذشته نیروی هوافضای سپاه پاسداران از پیشران فضایی سوخت جامد سلمان که دارای نازل متحرک است، رونمایی کرد. این پیشران به‌واسطه نازل متحرک با بهره‌وری بالاتری امکان تغییر و اصلاح مسیر را در خارج از جو دارد. احتمال دارد که از پیشران سلمان در مراحل بالایی ماهواره‌بر قاصد استفاده شده باشد.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

پیشران فضایی سلمان با نازل متحرک

همچنین فناوری بدنه‌های مواد مرکب غیر فلزی و بسیار سبک ساخت سپاه که همزمان با پیشران سلمان رونمایی شد، ممکن است در ماهواره‌بر قاصد مورد استفاده قرار گرفته باشد. این فناوری به کاهش وزن قابل‌توجه ماهواره‌بر و در نتیجه افزایش وزن محموله قابل‌ حمل توسط آن کمک می‌کند.

ویدئوی لحظه پرتاب ماهواره‌ نور توسط ماهواره‌بر قاصد

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، در مورد پرتاب ماهواره نور گفت: «قرار گرفتن این ماهواره چندمنظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می‌تواند برای ما ارزش افزوده راهبردی تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد خواهد کرد.»

 

tasnimnews ، yjc ، tasnimnews ، farsnews ، isna

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد

1398/11/20
عملیات پرتاب ماهواره ظفر پس از دو بار تعویق در اجرای مأموریت، امروز یکشنبه ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب...

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.