1399/02/03

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره نور صبح چهارشنبه ۳اردیبهشت توسط ماهواره‌بر قاصد و از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ کیلومتری زمین در مدار قرار گرفت. این پرتاب از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در منطقه شاهرود و در کویر مرکزی...
نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره نور صبح چهارشنبه ۳اردیبهشت توسط ماهواره‌بر قاصد و از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ کیلومتری زمین در مدار قرار گرفت.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

این پرتاب از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در منطقه شاهرود و در کویر مرکزی ایران به‌انجام رسید؛ پایگاهی که سال‌ها پیش آماده شده بود تا پرتابگرهای فضایی سنگین سپاه از جمله ماهواره‌بر قائم از آن به فضا پرتاب شود. شایان ذکر است ماهواره‌بر قاصد اولین پرتابگر سه مرحله‌ای در کشور محسوب می‌شود.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

تصویر ماهواره‌ای از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در کویر مرکزی ایران

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

محوطه پرتاب در پایگاه فضایی سپاه

گفتنی است سال گذشته نیروی هوافضای سپاه پاسداران از پیشران فضایی سوخت جامد سلمان که دارای نازل متحرک است، رونمایی کرد. این پیشران به‌واسطه نازل متحرک با بهره‌وری بالاتری امکان تغییر و اصلاح مسیر را در خارج از جو دارد. احتمال دارد که از پیشران سلمان در مراحل بالایی ماهواره‌بر قاصد استفاده شده باشد.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار قرار گرفت

پیشران فضایی سلمان با نازل متحرک

همچنین فناوری بدنه‌های مواد مرکب غیر فلزی و بسیار سبک ساخت سپاه که همزمان با پیشران سلمان رونمایی شد، ممکن است در ماهواره‌بر قاصد مورد استفاده قرار گرفته باشد. این فناوری به کاهش وزن قابل‌توجه ماهواره‌بر و در نتیجه افزایش وزن محموله قابل‌ حمل توسط آن کمک می‌کند.

ویدئوی لحظه پرتاب ماهواره‌ نور توسط ماهواره‌بر قاصد

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، در مورد پرتاب ماهواره نور گفت: «قرار گرفتن این ماهواره چندمنظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می‌تواند برای ما ارزش افزوده راهبردی تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد خواهد کرد.»

 

tasnimnews ، yjc ، tasnimnews ، farsnews ، isna

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد

1398/11/20
عملیات پرتاب ماهواره ظفر پس از دو بار تعویق در اجرای مأموریت، امروز یکشنبه ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه توسعه ایستگاه فضایی ملی خود را آغاز کرد

شرکت روسی انرگیا (Energia) اعلام کرد مراحل ابتدایی توسعه ایستگاه فضایی ملی روسیه را آغاز کرده است. آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) مدتی پیش از تصمیم خود برای ساخت یک ایستگاه فضایی خبر داده بود و اکنون قرار است طرح‌های پیشنهادی انرگیا در این راستا ارائه شده و توسط آژانس مذکور مورد بررسی قرار گیرد. به‌گفته ولادیمیر سولوویوف (Vladimir Solovyov)، از مقامات انرگیا، این ایستگاه چند منظوره از سه تا هفت ماژول بدون سرنشین یا با ظرفیت دو تا چهار سرنشین تشکیل می‌شود.