1399/01/29

دنباله‌دار اطلس تکه‌ تکه شد

در شرایطی که در سه ماه گذشته بسیاری از اخترشناسان امیدوار بودند دنباله‌دار اطلس (ATLAS) با نام رسمی C/2019 Y4 در جریان حرکت در مدار و نزدیک شدن به خورشید در نقطه حضیض مداری‌اش تا ۱۱خرداد۹۹ پس از سال‌ها نمایی خیره‌کننده از شکوه یک دنباله‌دار را در آسمان شب به‌نمایش بگذارد، حالا به‌نظر می‌رسد همه آن رؤیاها...
دنباله‌دار اطلس تکه‌ تکه شد

در شرایطی که در سه ماه گذشته بسیاری از اخترشناسان امیدوار بودند دنباله‌دار اطلس (ATLAS) با نام رسمی C/2019 Y4 در جریان حرکت در مدار و نزدیک شدن به خورشید در نقطه حضیض مداری‌اش تا ۱۱خرداد۹۹ پس از سال‌ها نمایی خیره‌کننده از شکوه یک دنباله‌دار را در آسمان شب به‌نمایش بگذارد، حالا به‌نظر می‌رسد همه آن رؤیاها بر باد رفته است. تازه‌ترین تصاویر ثبت‌شده از این دنباله‌دار حاکی از تکه تکه شدن هسته آن است. جیانلوکا ماسی (Gianluca Masi)، اخترفیزیکدان و مدیر پروژه تلسکوپ مجازی در ایتالیا، در تصاویری که ثبت کرده، هسته دنباله‌دار را تجزیه‌شده می‌بیند. او دراین‌باره تصریح می‌کند: «دست‌کم سه تا چهار قطعه اصلی در هسته دنباله‌دار به‌صورت جدا از هم دیده می‌شود.»

دنباله‌دار اطلس را یک سامانه رباتیک نجومی مستقر در ایالت هاوایی آمریکا در ۷دی۹۸ کشف کرد. این سامانه با نام کامل Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System به‌اختصار ATLAS وظیفه نقشه‌برداری از آسمان برای ردیابی و اعلام هشدارهای فوری نسبت به احتمال برخورد سیارک‌های کوچک و اجرام نزدیک زمین (NEO) با سیاره ما را دارد. روند پرنورشدن این دنباله‌دار در زمستان گذشته امیدها را برای اینکه پس از مدت‌ها دنباله‌دار شکوهمندی در آسمان شب پدیدار شود، بسیار بالا برده بود. اما این روند افزایشی از ۲۷اسفند۹۸ تا حدودی کند شد و حالا به‌روشنی معلوم شده علت آن فروپاشی این دنباله‌دار بوده است.

روشنایی اطلس در بهترین شرایط تا قدر ۷ افزایش یافته بود. در هر حال دیگر کار منجمان آماتور با اطلس تمام شده و از حالا باید به فکر رصد دنباله‌دار بعدی باشیم که دیر یا زود ظاهر می‌شود و شب‌های پرشکوه رصدگران دنباله‌دارها را زنده می‌کند.

 
منبع: instagram

افراد | Gianluca Masi

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

دنباله‌دار بوریسوف در منظومه شمسی از بین می‌رود

1399/01/12
مطابق اعلام اخترشناسان لهستانی از دانشگاه‌های یاگیلونیا (Jagiellonian University) و ورشو (University of Warsaw)، دنباله‌دار بوریسوف (Borisov) که دومین جرم میان‌ستاره‌ای کشف‌شد‌ه‌ای است که...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس رکورد ارسال بیشترین ماهواره به فضا با یک پرتاب را شکست

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موفق شد ۱۴۳ ماهواره را توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا ارسال کند و بدین ترتیب با ثبت رکوردی جدید، بیشترین تعداد ماهواره را طی یک پرتاب فضایی به مدار لئو بفرستد. این عملیات روز یکشنبه ۲۴ژانویه (۵بهمن) ساعت ۱۵:۰۰ به‌وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا انجام گرفت. پیش از این، رکورد استقرار بیشترین تعداد ماهواره در مدار با یک پرتاب در دست هند بود؛ مأموریتی که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت و طی آن ۱۰۴ ماهواره توسط ماهواره‌بر PSLV به مدار زمین تزریق شد.