1399/01/10

۱۱ میلیون اسم، مریخ‌نورد استقامت را در سفر به سیاره سرخ همراهی می‌کنند

مریخ‌نورد استقامت ناسا (Perseverance) قرار است به‌زودی عازم مریخ شود؛ اما این کاوشگر در سفر فضایی خود تنها نخواهد بود و ۱۱ میلیون اسم را نیز همراه با خود به فضا می‌برد. اسامی حک‌شده روی این لوح‌ها نیز از طریق برنامه‌ای به نام «نام خود را به مریخ بفرستید» (Send Your Name to Mars) انتخاب شده‌اند؛ نوعی...
۱۱ میلیون اسم، مریخ‌نورد استقامت را در سفر به سیاره سرخ همراهی می‌کنند

مریخ‌نورد استقامت ناسا (Perseverance) قرار است به‌زودی عازم مریخ شود؛ اما این کاوشگر در سفر فضایی خود تنها نخواهد بود و ۱۱ میلیون اسم را نیز همراه با خود به فضا می‌برد. ناسا اعلام کرد تعداد ۱۰۹۳۲۲۹۵ نام را روی این کاوشگر چسبانده و در نظر دارد آن را تا سه ماه دیگر به فضا بفرستد. این اسامی روی لوح‌های کوچک سیلیکونی حک شده‌اند و قرار است همگی روی صفحه‌ای آلومینیومی با پوشش محافظ چسبانده شوند تا مقاومتشان در برابر شرایط سخت آب و هوایی مریخ افزایش یابد.

اسامی حک‌شده روی این لوح‌ها نیز از طریق برنامه‌ای به نام «نام خود را به مریخ بفرستید» (Send Your Name to Mars) انتخاب شده‌اند؛ نوعی پویش جمعی که در آن از هواداران فضا دعوت شد نام خود را در سفری مهیج به مریخ بفرستند. همچنین به صفحه آلومینیومی که این لوح‌ها روی آن قرار داده شده‌اند، عنوان «اکتشافگران» (explorers) داده شده و قرار است روی بدنه استقامت چسبانده شود.

این لوح ها درست بالای تصویری از زمین، خورشید و مریخ قرار می‌گیرند که طبق بیانیه ناسا گرچه یادآور پیوند دو جهان از طریق کاوشگر استقامت است، نمادی برای بزرگداشت سوابق درخشان فضاپیماهای پایونیر (Pioneer) و وویجر ۱و۲ (2&1 Voyager) محسوب می‌شود.

نکته جالب دیگر در مورد این لوح‌ها اینکه خلاصه‌ای از مقاله‌های ارائه‌شده توسط ۱۵۵ دانش‌آموز فینالیست در رقابت انتخاب اسم برای کاوشگر استقامت نیز روی آن‌ها حک شده است. نام این ربات در ابتدا کاوشگر مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) بود که به پیشنهاد برنده رقابت نامگذاری به استقامت تغییر یافت.

۱۱ میلیون اسم، مریخ‌نورد استقامت را در سفر به سیاره سرخ همراهی می‌کنند

تصویر دانش‌آموز برنده نامگذاری مریخ‌نورد استقامت

گرچه شیوع ویروس کرونای جدید در سراسر دنیا و از جمله آمریکا باعث شده که مأموریت‌های فضایی به‌کندی پیش بروند، اما خوشبختانه برنامه استقامت طبق جدول زمانی‌اش ادامه خواهد یافت. درهرحال اگر استقامت به موقع زمین را ترک کند تا اسفند امسال به مریخ می‌رسد و آنگاه قریب به یازده میلیون نفری که اسامی خود را به سیاره سرخ فرستاده‌اند، می‌توانند این دستاورد را جشن بگیرند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر مارس ۲۰۲۰ یک گام دیگر به پرتاب نزدیک شد

1398/11/26
مطابق اعلام آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) ناسا کاوشگر مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) به‌منظور گذراندن آخرین مراحل آماده‌سازی‌ به ایالت فلوریدا منتقل شده و احتمالاً پس از آن برای پرتاب به‌سوی سیاره...

ناسا نام مریخ‌نورد جدید خود را انتخاب کرد

1398/12/17
آژانس فضایی آمریکا نام مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) را از میان بیش از ۲۸ هزار نام‌ پیشنهادی انتخاب کرد. ناسا نام Perseverance به‌معنای «استقامت» را که طی رقابتی عمومی میان دانش‌آموزان...

پربازدیدکننده ترین خبر

در صورت سقوط فالکون-۹ چه بر سر فضانوردان ناسا می‌آمد؟

آمریکا پس از سال‌ها توانست فضانوردان خود را با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) از خاک این کشور روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. این مأموریت با موفقیت انجام شد و حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) نیز فرود موفقی داشت؛ اما اگر مشکلی برای این حامل پیش می‌امد، چه سرنوشتی در انتظار فضانوردان بود؟