1399/01/09

تصاویر ماهواره‌ای از کاهش آلودگی هوا در آمریکا به‌دنبال شیوع ویروس کرونا

تصاویر ماهواره‌ای از شهرهای ایالات متحده در سه هفته اول مارس، نشان‌دهنده کاهش دی‌اکسیدنیتروژن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی است. این تصاویر که با استفاده از داده‌های ماهواره سنتینل-۵پی (Sentinel-5P) تهیه شده، کاهش چشمگیر آلودگی هوا در کلان‌شهرهای لس آنجلس، سیاتل، نیویورک، سان فرانسیسکو و آتلانتا...
تصاویر ماهواره‌ای از کاهش آلودگی هوا در آمریکا به‌دنبال شیوع ویروس کرونا

تصاویر ماهواره‌ای از شهرهای ایالات متحده در سه هفته اول مارس، نشان‌دهنده کاهش دی‌اکسیدنیتروژن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی است. این تصاویر که با استفاده از داده‌های ماهواره سنتینل-۵پی (Sentinel-5P) تهیه شده، کاهش چشمگیر آلودگی هوا در کلان‌شهرهای لس آنجلس، سیاتل، نیویورک، سان فرانسیسکو و آتلانتا را به‌دنبال شیوع ویروس کرونای جدید نشان می‌دهد. گفتنی است دی‌اکسید نیتروژن از مهم‌ترین آلاینده‌های هوا به‌شمار می‌رود و هر ساله میلیون‌ها تُن از این گاز در اثر فعالیت‌های انسانی، به‌ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی، تولید می‌شود.

ماهواره سنجش از دور سنتینل-۵پی متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) و بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) است که مأموریت آن پایش آلودگی هوا می‌باشد. این ماهواره که توسط شرکت استریوم (Astrium) به‌مرکزیت فرانسه توسعه یافته، در اکتبر۲۰۱۷ به فضا پرتاب شد و عمر طراحی آن ۷ سال است. باس ماهواره‌ای سنتینل-۵پی از نوع Astrobus-L 250 M بوده و دارای وزنی معادل ۸۲۰ کیلوگرم است.

 

wikipedia ، geospatialworld

سازمان ها | European Space Agency | Astrium

خدمات و کاربردها | سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ماهواره‌ای از تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کیفیت هوای چین

1398/12/13
تصاویر ماهواره‌‌های پایش آلودگی هوای ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) نشان می‌دهد که آلودگی هوا در چین از زمان شیوع ویروس کرونا به‌شکل قابل‌توجهی کاهش یافته است.

تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از شیوع ویروس کرونا

1398/12/22
شرکت آمریکایی مکسار (Maxar Technologies) با انتشار تصاویر ماهوار‌ه‌ای از برخی نقاط شلوغ و پرتردد در کشورهای مختلف درگیر با بیماری کووید ۱۹ (COVID-19) ناشی از ویروس کرونای جدید، به مقایسه...

نقشه‌های شیوع ویروس کرونا در ایران با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای

1399/01/02
سازمان فضایی ایران با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای سنجش از دور، نقشه نرخ پیشرفت انتشار ویروس کرونا و پراکندگی جغرافیایی مبتلایان به این بیماری را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد.

برنامه‌های آینده ناسا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا

1399/01/03
ناسا با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان، تغییراتی را در برنامه‌ها و پروژه‌های آینده خود اعلام کرده است. در همین راستا جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، در صحبت‌های جدید خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

در صورت سقوط فالکون-۹ چه بر سر فضانوردان ناسا می‌آمد؟

آمریکا پس از سال‌ها توانست فضانوردان خود را با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) از خاک این کشور روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. این مأموریت با موفقیت انجام شد و حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) نیز فرود موفقی داشت؛ اما اگر مشکلی برای این حامل پیش می‌امد، چه سرنوشتی در انتظار فضانوردان بود؟