1399/01/06

سلفی پانورامای مریخ‌نورد ناسا+فیلم

مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً‌ مسیری را در منطقه‌ای طی کرده که دارای تندترین شیبی است که این کاوشگر تاکنون از آن بالا رفته است. اتفاق جالب‌تر اما اینکه کنجکاوی قبل از بالا رفتن از این منطقه که گرینهی پدیمنت (Greenheugh Pediment) نام دارد، از خود سلفی گرفته؛ این سلفی یک تصویر پانوراما می‌باشد...
سلفی پانورامای مریخ‌نورد ناسا+فیلم

مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً‌ مسیری را در منطقه‌ای طی کرده که دارای تندترین شیبی است که این کاوشگر تاکنون از آن بالا رفته است. اتفاق جالب‌تر اما اینکه کنجکاوی قبل از بالا رفتن از این منطقه که گرینهی پدیمنت (Greenheugh Pediment) نام دارد، از خود سلفی گرفته؛ این سلفی یک تصویر پانوراما می‌باشد که از اتصال ۸۶ عکس تهیه شده است. جلوی این مریخ‌نورد گودالی دیده می‌شود که کنجکاوی آن را به‌منظور نمونه‌برداری حفر کرده است. نکته قابل ذکر دیگر اینکه سلفی این کاوشگر تقریباً از ۳.۴ متر پایین‌تر از محل استقرار کنجکاوی در تصویر، گرفته شده است.

کنجکاوی در انتهای بازوی رباتیک خود یک برجک دارد که دارای ابزاری از جمله یک دوربین به‌نام MAHLI است؛ دوربینی که معادل ذره‌بین زمین‌شناسان میدانی است و اطلاعات دقیقی در مورد شکل کریستال‌ها و لایه‌های معدنی سنگ‌ها ارائه می‌دهد. عکس‌های سلفی مذکور توسط همین دوربین ثبت شده‌اند. به‌علاوه، این مریخ‌نورد برای اولین بار و پیش از بالا رفتن از منطقه یادشده از بازوی رباتیک خود فیلم کوتاهی ضبط کرده که می‌توانید آن را مشاهده کنید.

منبع: nasa
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا تصویر پانورامای حیرت‌انگیزی از سطح مریخ منتشر کرد

1398/10/10
ناسا تصویر پانورامای شگفت‌انگیزی از مریخ منتشر کرد که نشان‌دهنده آخرین موقعیت استقرار مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) است. این کاوشگر قبل از اینکه برای همیشه از کار بیفتد، طی ۲۹ روز فعالیت،...

تصاویر ناسا از ریزش قطعات یخ در مریخ

1398/11/28
دوربین های‌رایز (HiRise) مدار گرد شناسایی مریخ (MRO) متعلق به ناسا تصاویر جالب‌توجهی را به زمین ارسال کرده که در آن می‌توان ریزش قطعات یخ در قطب شمال سیاره سرخ را مشاهده کرد.

ناسا باکیفیت‌ترین عکس از مریخ را منتشر کرد

1398/12/19
​ناسا باکیفیت‌ترین عکسی را که تاکنون از مریخ تهیه شده، منتشر کرد. این تصویر پانورامای ۱.۸ میلیون پیکسلی توسط مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) به‌ثبت رسیده است.

برشی از یک کیک در قطب شمال مریخ!

1398/12/25
ناسا عکسی از رسوب‌های لایه‌ای در قطب شمال مریخ را منتشر کرده که توسط دوربین های‌رایز (HiRISE) مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) به‌ثبت رسیده و مانند برشی از یک کیک است!

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.