1399/01/06

پرتاب اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه تا سال ۲۰۲۲

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اخیراً درباره مأموریت‌های فضایی آینده این کشور سخن گفته است؛ اظهاراتی که شامل عملیات پرتاب چند ماهواره مخابراتی از جمله اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه طی دو سال آتی می‌شود. مطابق سخنان اردوغان، پرتاب ماهواره ترکست ۵آ (Türksat 5A) برای نیمه دوم سال جاری میلادی...
پرتاب اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه تا سال ۲۰۲۲

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اخیراً درباره مأموریت‌های فضایی آینده این کشور سخن گفته است؛ اظهاراتی که شامل عملیات پرتاب چند ماهواره مخابراتی از جمله اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه طی دو سال آتی می‌شود. مطابق سخنان اردوغان، پرتاب ماهواره ترکست ۵آ (Türksat 5A) برای نیمه دوم سال جاری میلادی توسط حامل فضایی فالکون ۹ (Falcon 9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) و پرتاب ماهواره ترکست ۵بی (Türksat 5B) برای سال ۲۰۲۱ توسط همین شرکت برنامه‌ریزی شده است. به‌علاوه، گفته می‌شود مأموریت پرتاب نخستین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه با نام ترکست ۶آ (Türksat 6A) تا سال ۲۰۲۲ انجام گیرد.

ماهواره مخابراتی ترکست ۵آ دارای وزنی معادل ۳۵۰۰ کیلوگرم است و از باس ماهواره‌ای تمام الکتریکی Eurostar E3000EOR بهره می‌برد. عمر طراحی این ماهواره ۱۵ سال بوده و قرار است در مدار زمین آهنگ (GEO) واقع در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین قرار گیرد. همچنین این ماهواره مجهز به تعداد ۴۲ ترانسپاندر Ku-band می‌باشد. ترکست ۵بی نیز دارای مشخصاتی مشابه ترکست ۵آ است؛ با این تفاوت که وزن آن ۴۵۰۰ کیلوگرم بوده و از ترانسپاندرهای Ku-band HTPS و Ka-band HTPS بهره می‌برد. گفتنی است هر دو ماهواره توسط شرکت‌‌ ترکی ترکیش ائرو اسپیس (Turkish Aerospace Industries) و شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) به‌مرکزیت آلمان توسعه یافته‌اند.

پرتاب اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه تا سال ۲۰۲۲

ترکست ۵بی یک ماهواره مخابراتی پربازده (HTS) است که سرعت پهنای باند آن به ۵۰ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. این ماهواره توسط ایرباس دیفنس‌ اند اسپیس ساخته شده و شرکت ترکیش ائرو اسپیس بخشی از کار مونتاژ قطعات (حدوداً ۲۵ درصد از کار توسعه) آن را انجام داده است. اپراتور هر دو ماهواره یادشده شرکت ترکست (Türksat) است که در سال ۱۹۹۰ تأسیس شد و تنها اپراتور ماهواره‌‌های مخابراتی در ترکیه به‌شمار می‌رود. گفتنی است کار ساخت این ماهواره‌‌ها در سپتامبر۲۰۱۱ آغاز گردید اما عملیات توسعه آن‌ها تا اکتبر۲۰۱۷ که ایرباس دیفنس اند اسپیس به‌عنوان پیمانکار اصلی انتخاب شد، توقف یافت.

ماهواره دیگر با نام ترکست ۶آ اولین ماهواره‌ مخابراتی بومی است که در ترکیه در حال ساخت می‌باشد. اپراتور این ماهواره نیز شرکت ترکست بوده و اکنون توسط مرکز مونتاژ، یکپارچه‌سازی و تست فضاپیما (Spacecraft Assembly, Integration and Test Centre به‌اختصار AIT) در حال توسعه است؛ مرکزی که متعلق به وزارت دفاع ملی ترکیه (Ministry of National Defence of Turkey) می‌باشد. این ماهواره دارای عمر طراحی حداقل ۱۵ سال بوده و مجهز به تعداد ۲۰ ترانسپاندر Ku-band و ۲ ترانسپاندر X-band است. ترکست ۶آ وزنی معادل ۴۲۵۰ کیلوگرم دارد و هزینه ساخت آن مبلغی در حدود ۲۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

پرتاب اولین ماهواره مخابراتی بومی ترکیه تا سال ۲۰۲۲

طرح ماهواره ترکست ۶آ

گفتنی است توسعه این ماهواره از اوایل سال ۲۰۱۵ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود در دسامبر۲۰۲۰ کار مونتاژ و یکپارچه‌سازی آن تکمیل گردد. البته هنوز تاریخ دقیقی برای پرتاب ترکست ۶آ اعلام نشده، اما گفته می‌شود این ماهواره سال ۲۰۲۲ در مدار قرار خواهد گرفت. به‌گفته اردوغان با اتمام کار ساخت ماهواره یادشده، ترکیه به یکی از ۱۰ کشور با توانایی ساخت ماهواره مخابراتی بدل خواهد شد.

 

wikipedia ، space.skyrocket ، wikipedia ، spacewatch

مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلاش ارمنستان برای کسب جایگاه در بازار صنعت ماهواره

1398/12/11
آرمن سارگسیان (Armen Sarkissian) رئیس‌جمهور ارمنستان اخیراً طی دیدار با مدیران ارشد شرکت فرانسوی گروه تالس (Thales Group) که در سوئیس صورت گرفت، تمایل خود را به توسعه همکاری‌ها در زمینه‌...

شرکت هندی در صدد ساخت ماهواره برای کشورهای اروپایی

1398/12/27
شرکت هندی آنانت (Ananth Technologies) در پی احداث تأسیساتی جدید با هدف ساخت ماهواره‌ برای مشتری‌های داخلی و خارجی است. این شرکت خصوصی اخیراً توافق‌هایی را به‌منظور توسعه ۶ ماهواره برای مشتریانی...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.