1399/01/03

سومین پرتاب برای اینترنت ماهواره‌ای وان‌وب

سومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه اینترنتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز شنبه ۲۱ مارس (۲ فروردین) به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب، در مجموع ۳۰ ماهواره توسط ماهوار‌ه‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) به فضا ارسال گردید.
سومین پرتاب برای اینترنت ماهواره‌ای وان‌وب

سومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه اینترنتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز شنبه ۲۱مارس (۲فروردین) ساعت ۲۲:۰۶ به‌وقت محلی (۲۱:۳۶ به‌وقت ایران) توسط شرکت اروپایی آریان‌اسپیس (Arianspace) از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur Cosmodrome) قزاقستان به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب، در مجموع ۳۰ ماهواره توسط ماهوار‌ه‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) به فضا ارسال گردید. هرکدام از ماهواره‌های وان‌وب ۱۴۷ کیلوگرم وزن دارند و بیش از ۷ سال عمر خواهند کرد. این ماهواره‌ها باید ارتباطات مخابراتی را از مداری با ارتفاع ۱۲۰۰ کیلومتر به‌وسیله محموله مخابراتی KU-Band خود تأمین نمایند.

پروژه اینترنت جهانی وان‌وب، برنامه‌ای بزرگ است که به پروژه شرکت رقیب یعنی اسپیس‌ایکس (SpaceX) شباهت دارد. هر دو پروژه به‌دنبال برقراری اینترنت ماهواره‌ای جهانی از طریق برپایی منظومه‌های ماهواره‌ای هستند. پروژه وان‌وب بناست از ۲۰۰۰ ماهواره تشکیل شود؛ این در‌ حالی‌ است که طی پروژه اسپیس‌ایکس به‌نام استارلینک (Starlink)، دو شبکه ماهواره‌ای، در مجموع متشکل از ۱۲ هزار ماهواره، در فضا قرار داده خواهند شد. البته در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم برای ۳۰ هزار ماهواره دیگر، اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را توسط ۴۲۰۰۰ ماهواره به جهان ارائه خواهد داد.

وان‌وب اخیراً با ارسال ۶ ماهواره به فضا قابلیت‌های سامانه خود را از طریق آزمایش‌های پخش ویدئویی HD به اثبات رسانده بود. پس از آن در ماه میلادی گذشته ۳۴ ماهواره عملیاتی این منظومه را در مدار قرار داد. هم‌اکنون شرکت وان‌وب پرتاب ماهانه ۳۵ تا ۴۰ ماهواره اینترنتی را آغاز کرده‌ است.

از آنجایی که وان‌وب یک شرکت تجاری است مقامات آن تأکید دارند که شرکت یادشده به‌دنبال کسب سود است، اما همچنین مأموریت دارد که دسترسی به اینترنت پرسرعت را برای بخش‌هایی از جهان که دسترسی به این شبکه جهانی برای آن‌ها دشوار است، فراهم نماید. وان‌وب قصد دارد علاوه‌بر ارائه اینترنت جهانی، ارتباطات مخابراتی را برای دیگر مشتریان خود از جمله مدارس، دانشگاه‌ها، شرکت‌های کشتی‌رانی و خطوط هواپیمایی نیز فراهم آورد.

سازمان ها | OneWeb | SpaceX | arianspace

مخابرات ماهواره‌ای |

نظرات بینندگان
arthur
1399/1/3 22:28:39
omidvaram harche zoodtar rah biofte.
نظر شما
اخبار مرتبط

وان‌وب در تعقیب اسپیس‌ایکس

1398/11/19
دومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه مخابراتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز جمعه ۷فوریه (۱۸بهمن) ساعت ۲:۴۲ به‌وقت محلی (۱:۱۲ به‌وقت ایران) توسط شرکت اروپایی آریان‌اسپیس (Arianspace) از...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.