1399/01/03

سومین پرتاب برای اینترنت ماهواره‌ای وان‌وب

سومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه اینترنتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز شنبه ۲۱ مارس (۲ فروردین) به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب، در مجموع ۳۰ ماهواره توسط ماهوار‌ه‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) به فضا ارسال گردید.
سومین پرتاب برای اینترنت ماهواره‌ای وان‌وب

سومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه اینترنتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز شنبه ۲۱مارس (۲فروردین) ساعت ۲۲:۰۶ به‌وقت محلی (۲۱:۳۶ به‌وقت ایران) توسط شرکت اروپایی آریان‌اسپیس (Arianspace) از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur Cosmodrome) قزاقستان به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب، در مجموع ۳۰ ماهواره توسط ماهوار‌ه‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) به فضا ارسال گردید. هرکدام از ماهواره‌های وان‌وب ۱۴۷ کیلوگرم وزن دارند و بیش از ۷ سال عمر خواهند کرد. این ماهواره‌ها باید ارتباطات مخابراتی را از مداری با ارتفاع ۱۲۰۰ کیلومتر به‌وسیله محموله مخابراتی KU-Band خود تأمین نمایند.

پروژه اینترنت جهانی وان‌وب، برنامه‌ای بزرگ است که به پروژه شرکت رقیب یعنی اسپیس‌ایکس (SpaceX) شباهت دارد. هر دو پروژه به‌دنبال برقراری اینترنت ماهواره‌ای جهانی از طریق برپایی منظومه‌های ماهواره‌ای هستند. پروژه وان‌وب بناست از ۲۰۰۰ ماهواره تشکیل شود؛ این در‌ حالی‌ است که طی پروژه اسپیس‌ایکس به‌نام استارلینک (Starlink)، دو شبکه ماهواره‌ای، در مجموع متشکل از ۱۲ هزار ماهواره، در فضا قرار داده خواهند شد. البته در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم برای ۳۰ هزار ماهواره دیگر، اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را توسط ۴۲۰۰۰ ماهواره به جهان ارائه خواهد داد.

وان‌وب اخیراً با ارسال ۶ ماهواره به فضا قابلیت‌های سامانه خود را از طریق آزمایش‌های پخش ویدئویی HD به اثبات رسانده بود. پس از آن در ماه میلادی گذشته ۳۴ ماهواره عملیاتی این منظومه را در مدار قرار داد. هم‌اکنون شرکت وان‌وب پرتاب ماهانه ۳۵ تا ۴۰ ماهواره اینترنتی را آغاز کرده‌ است.

از آنجایی که وان‌وب یک شرکت تجاری است مقامات آن تأکید دارند که شرکت یادشده به‌دنبال کسب سود است، اما همچنین مأموریت دارد که دسترسی به اینترنت پرسرعت را برای بخش‌هایی از جهان که دسترسی به این شبکه جهانی برای آن‌ها دشوار است، فراهم نماید. وان‌وب قصد دارد علاوه‌بر ارائه اینترنت جهانی، ارتباطات مخابراتی را برای دیگر مشتریان خود از جمله مدارس، دانشگاه‌ها، شرکت‌های کشتی‌رانی و خطوط هواپیمایی نیز فراهم آورد.

سازمان ها | OneWeb | SpaceX | arianspace

مخابرات ماهواره‌ای |

نظرات بینندگان
arthur
1399/1/3 22:28:39
omidvaram harche zoodtar rah biofte.
نظر شما
اخبار مرتبط

وان‌وب در تعقیب اسپیس‌ایکس

1398/11/19
دومین مجموعه از ماهواره‌های منظومه مخابراتی شرکت انگلیسی وان‌وب (OneWeb) روز جمعه ۷فوریه (۱۸بهمن) ساعت ۲:۴۲ به‌وقت محلی (۱:۱۲ به‌وقت ایران) توسط شرکت اروپایی آریان‌اسپیس (Arianspace) از...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.