1398/12/25

تصویر ماهواره‌ای از قبرهای در حال حفر برای قربانیان ویروس کرونا در قم

وبسایت روزنامه گاردین با استناد به تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در شهر قم بسیار بیشتر از آن چیزی است که پیش‌تر مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند. این تصاویر توسط ماهواره ورلدویو-۳ (WorldView-3) متعلق به شرکت آمریکایی مکسار (Maxar Technologies) به‌ثبت رسیده است.
تصویر ماهواره‌ای از قبرهای در حال حفر برای قربانیان ویروس کرونا در قم

وبسایت روزنامه گاردین با استناد به تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در شهر قم بسیار بیشتر از آن چیزی است که پیش‌تر مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند. این تصاویر ماهواره‌ای که توسط شرکت آمریکایی مکسار (Maxar Technologies) منتشر شده، نشان می‌دهد که تعداد زیادی قبر در آرامگاه شهر قم در حال حفر هستند. به‌ادعای گاردین این امر به‌دلیل افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونای جدید در ایران است، چرا که در تصویر مذکور می‌توان انباشتی از مواد سفیدرنگ در کنار گودال‌های حفر شده را مشاهده کرد. این مواد ظاهراً آهک‌هایی هستند که هنگام به‌خاکسپاری قربانیان از آن استفاده می‌شود. گفتنی است مقامات دولتی ایران آهک‌پاشی برای فوت‌شدگان ویروس کرونا را تأیید کرده‌اند.

تصویر مذکور در تاریخ ۱مارس (۱۱اسفند) توسط ماهواره سنجش از دور ورلدویو-۳ (WorldView-3) به‌ثبت رسیده است؛ ماهواره‌ای که در اوت۲۰۱۴ توسط ماهواره‌بر اطلس ۵ (Atlas V) به فضا پرتاب شد و در فاصله بیش از ۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است. ورلدویو-۳ که برای توسعه آن ۶۵۰ میلیون دلار هزینه شده، توسط شرکت بال ائرواسپیس (Ball Aerospace & Technologies) ساخته شده است.

 

wikipedia ، space

داخلی | سنجش از دور | جاسوسی فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ماهواره‌ای از خسارات حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد عراق

1398/10/18
شرکت پلنت (Planet Labs) عکس‌های ماهواره‌ای از پایگاه هوایی عین الاسد (Ain Assad Air Base) عراق، محل استقرار نیروهای نظامی آمریکایی، را منتشر کرده که میزان خسارات وارده حمله موشکی ایران در...

تصاویر ماهواره‌ای از محل سقوط هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین

1398/10/21
شرکت ماکسار (Maxar Technologies) تصاویر ماهواره‌‌ای از منطقه سقوط هواپیمای اوکراینی را منتشر کرده که ادعا می‌کند پس از سقوط این هواپیما ثبت شده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای از تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کیفیت هوای چین

1398/12/13
تصاویر ماهواره‌‌های پایش آلودگی هوای ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) نشان می‌دهد که آلودگی هوا در چین از زمان شیوع ویروس کرونا به‌شکل قابل‌توجهی کاهش یافته است.

تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از شیوع ویروس کرونا

1398/12/22
شرکت آمریکایی مکسار (Maxar Technologies) با انتشار تصاویر ماهوار‌ه‌ای از برخی نقاط شلوغ و پرتردد در کشورهای مختلف درگیر با بیماری کووید ۱۹ (COVID-19) ناشی از ویروس کرونای جدید، به مقایسه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ترکیب تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی برای مقابله با گسترش فقر در آفریقا

محققان دانشگاه استفورد (Stanford University) آمریکا ابزاری را توسعه داده‌اند که با ترکیب تصاویر ماهواره‌ای در دسترس عموم و هوش مصنوعی، سطح فقر را در کشورهای آفریقایی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سازمان‌های دولتی و ارگان‌های ارائه‌دهنده خدمات به این‌گونه مناطق با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از این ابزار می‌توانند تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کنند. محققان از ابزار یادشده برای ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی حدوداً ۲۰ هزار روستا که اطلاعاتی در مورد وضعیت امکانات و زیرساخت‌های آن‌ها در دسترس بود، استفاده کردند. آن‌ها متوجه شدند که این ابزار در سنجش میزان فقر در آفریقا به‌خوبی عمل می‌کند.