1398/12/19

ساخت هزار فضاپیمای استارشیپ به‌منظور ایجاد سکونتگاه در مریخ

ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، قصد دارد به منظور تحقق رؤیای ایجاد سکونتگاه در مریخ، هر ۷۲ ساعت یک حامل فضایی چند بار مصرف استارشیپ (Starship) بسازد.
ساخت هزار فضاپیمای استارشیپ به‌منظور ایجاد سکونتگاه در مریخ

ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، قصد دارد به منظور تحقق رؤیای ایجاد سکونتگاه در مریخ، هر ۷۲ ساعت یک حامل فضایی چند بار مصرف استارشیپ (Starship) بسازد. برای تحقق این هدف، اسپیس‌ایکس ۲۲۵ پرسنل جدید را در مقر پرتاب تگزاس جنوبی (South Texas Launch Site) استخدام کرده است. بنیانگذار اسپیس‌ایکس در ملاقات اخیر خود با کارمندان این شرکت اظهار کرد: «من تصور می‌کنم ما به هزار حامل فضایی نیازمندیم که ظرفیت بار هر کدام از آن‌ها بیشتر از حامل فضایی ساترن ۵ (Saturn V) باشد.» ساترن ۵ با ارتفاع بیش از ۱۱۰ متر، بزرگ‌ترین حامل فضایی ساخته‌شده تاکنون است که برای اعزام فضاپیماهای آپولو (Apollo) به کره ماه طراحی و توسعه داده شد.

نمونه اصلی استارشیپ با طول ۱۱۸ متر و قطر ۹ متر یک فضاپیمای دو مرحله‌ای با قابلیت استفاده مجدد است که قادر به حمل ۱۰۰ هزار کیلوگرم به هر نقطه‌ای در فضا از جمله مریخ خواهد بود. مرحله اول این فضاپیما ۶۸ متر و مرحله دوم آن ۵۰ متر طول داشته و به‌ترتیب قادر به تولید نیروی پیشران ۷۲ هزار کیلونیوتن و ۱۲ هزار کیلونیوتن می‌باشند. همچنین سوخت هر دو مرحله آن متان و اکسیژن مایع می‌باشد. شاید برنامه ماسک بسیار بلندپروازانه به‌نظر برسد، اما اسپیس‌ایکس قبلاً توانایی خود در تولید فضاپیماهای چند بار مصرف را ثابت کرده است. احتمالاً نخستین پروازهای عملیاتی این فضاپیما در اوایل سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد. 

 

wikipedia ، isna

سازمان ها | SpaceX
افراد | Elon Musk

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

شهرنشینی در مریخ نیازمند ۲۰ سال زمان و ۱۰۰۰ فضاپیمای استارشیپ است!

1398/08/25
ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، که امروز نقش مهمی در صنعت فضایی دنیا دارد در تازه‌ترین گفته‌های خود ادعا کرد برای ساختن یک شهر پایدار روی سطح مریخ به ۱۰۰۰ فضاپیمای...

نمونه اولیه استارشیپ حین آزمایش فشار منفجر شد+فیلم

1398/12/13
آزمایش فشار نیتروژن مایع نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ اس‌ان۱ (Starship SN1) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)‌ که در ایالت تگزاس صورت گرفت، با انفجار این فضاپیما شکست خورد.

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.