1398/12/09

ثبت مریخ‌لرزه ۴ ریشتری برای نخستین بار توسط کاوشگر ناسا

کاوشگر اینسایت (InSight) متعلق به ناسا به‌تازگی داده‌های ارزشمند جدیدی از سیاره سرخ را در اختیار محققان قرار داده است. بنابر اظهارات دانشمندان، آن‌ها با بررسی آخرین داده‌های این کاوشگر، صدها مریخ‌لرزه، امواج گرانش و همچنین صداهای آرام و عجیب از گرد و غبار مریخ را شناسایی کرده‌اند.
ثبت مریخ‌لرزه ۴ ریشتری برای نخستین بار توسط کاوشگر ناسا

کاوشگر اینسایت (InSight) متعلق به ناسا به‌تازگی داده‌های ارزشمند جدیدی از سیاره سرخ را در اختیار محققان قرار داده است. بنابر اظهارات دانشمندان، آن‌ها با بررسی آخرین داده‌های این کاوشگر، صدها مریخ‌لرزه، امواج گرانش و همچنین صداهای آرام و عجیب از گرد و غبار مریخ را شناسایی کرده‌اند. برخی از لرزه‌های به ۴ ریشتر می‌رسند که برای اولین بار چنین شدتی برای مریخ‌لرزه به‌ثبت رسیده است.

اینسایت موفق شده بیش از ۴۵۰ مورد مریخ‌لرزه‌ را ثبت نماید که ۲۴ مورد از آن‌ها بین ۳ تا ۴ ریشتر بوده که اگر در زمین رخ می‌داد، ممکن بود تنها سر و صدای آن به گوش برسد و قطعاً آن‌قدر قدرت نداشتند که خسارت‌های جدی وارد آورند. برخلاف سیاره خاکی ما که زمین‌لرزه‌ها در نزدیکی سطح آن رخ می‌دهند، در مریخ این لرزه‌ها در عمق‌های بیشتر مثلاً در ۳۰ الی ۵۰ کیلومتری اتفاق می‌افتند. در نتیجه هر چه عمق بیشتری داشته باشند، لرزش کمتری احساس می‌شود.

دان بانفیلد (Don Banfield)، محقق ارشد این مأموریت از دانشگاه کرنل (Cornell University) آمریکا، و تیم هواشناسی از اینکه حسگرهای اینسایت امواج گرانشی جدیدی از این سیاره را کشف کرده‌، شگفت‌زده شده‌اند. بانفیلد و همکارانش موفق به کشف نوسانات فروصوتی (Infrasound) شده‌اند که توسط حسگرهای اینسایت به‌ثبت رسیده‌اند. آن‌ها همچنین توسط حسگرهای پشتیبان APSS متوجه صداهای گرد و غبار موسوم به گرد و غبار شیطانی (dust devils) شده‌اند.

گفتنی است کاوشگر یادشده با بهره‌گیری از مجموعه‌ای از حسگرهای پشتیبان که «زیرسامانه جانبی محموله» (APSS) نامیده می‌شود، امکان ارائه اطلاعات بیشتری از سطح مریخ را نسبت به مأموریت‌های پیشین فراهم می‌آورد. این کاوشگر همچنین مجهز به یک لرزه‌سنج برای شناسایی زلزله‌های مریخ است. حسگرهای سنجش فشار باد و هوا و مغناطیس‌سنج نیز برای اندازه‌گیری نیروهای مغناطیسی سیاره بر روی این کاوشگر تعبیه شده است.

به‌گفته آژانس فضایی آمریکا دمای هوا در سیاره سرخ در روز جمعه ۲۱فوریه در گرم‌ترین حالت ۹ درجه فارنهایت و در سردترین حالت منفی ۱۳۹ درجه فارنهایت ثبت شده و سرعت وزش باد نیز ۵۳ مایل در ساعت محاسبه گردیده است.

اینسایت یک کاوشگر رباتیک سطح‌نشین مریخ است که قرار است برای اولین بار نقشه درونی سیاره سرخ را تهیه کند. نام این کاوشگر سرواژه عبارتی به‌ معنی «اکتشاف داخلی با استفاده از تحقیقات سنجش لرزه‌ای و انتقال حرارت» (The Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) است و سازنده آن شرکت لاکهید مارتین اسپیس سیستمز (Lockheed Martin Space Systems) می‌باشد که یکی از چهار زیرمجموعه اصلی شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) به‌شمار می‌رود.

این کاوشگر در ۵می۲۰۱۸ از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و پس از پیمودن ۴۸۵ میلیون کیلومتر در ۲۶نوامبر همان سال در هامونه الیسیوم (Elysium Planitia)، دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ، فرود آمد و مأموریتش را برای جمع‌آوری اطلاعات آغاز کرد.

سازمان ها | NASA | Cornell University | Lockheed Martin
افراد | Don Banfield

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

موفقیت فضاپیمای ناسا در تهیه داده‌هایی از جریان‌های باد در جو مریخ

1398/09/26
داده‌های مأموریت «تکامل مواد فرّار و جو مریخ» (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN Mission به‌اختصار MAVEN) ناسا اخیراً به دانشمندان در درک بهتر بادهای جو سیاره سرخ کمک بزرگی کرده است؛...

کشف برج‌های خاکی در مریخ!

1398/10/25
مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی (dust tower) را بر روی این سیاره کشف کند.

تشکیل سیاره مریخ ۲۰ میلیون سال به‌طول انجامیده است

1398/12/01
محققان مؤسسه تحقیقاتی جنوب غربی (Southwest Research Institute) در تگزاس به‌تازگی دریافته‌اند که ۲۰ میلیون سال طول کشیده تا سیاره مریخ به شکل امروزی خود تبدیل شود. آن‌ها با انجام مطالعه‌ای...

ژاپن نخستین کاوشگر را به‌سوی قمرهای مریخ می‌فرستد

1398/12/04
آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) درصدد انجام اولین مأموریت تاریخ برای کشف دو قمر مریخ به نام‌های فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) است. در همین راستا دولت ژاپن به‌طور رسمی مأموریت کاوشگر...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.