1398/12/07

خدمات ماهواره‌های ناوبری به دولت چین در مقابله با گسترش ویروس کرونا

مدتی است که چین و بسیاری از کشورهای جهان با بیماری کووید ۱۹ (COVID-19) ناشی از ویروس جدید کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. در همین راستا ماهواره‌ها نیز در مقابله با این ویروس و جلوگیری از فراگیرتر شدن آن به‌کار گرفته می‌شوند.
خدمات ماهواره‌های ناوبری به دولت چین در مقابله با گسترش ویروس کرونا

مدتی است که چین و بسیاری از کشورهای جهان با بیماری کووید ۱۹ (COVID-19) ناشی از ویروس جدید کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. در همین راستا ماهواره‌ها نیز در مقابله با این ویروس و جلوگیری از فراگیرتر شدن آن به‌کار گرفته می‌شوند. زمانی که چین در حال ساخت دو بیمارستان هوشنشان (Huoshenshan) و لیشنشان (Leishenshan) در شهر ووهان (Wuhan) بود، تجهیزات سامانه ماهواره‌ای ناوبری بیدو (BeiDou Navigation Satellite System به‌اختصار BDS) خدمات موقعیت‌یابی دقیقی را ارائه دادند که موجب سرعت بخشیدن به کار ساخت‌و‌ساز آن‌ها شد.

همچنین از هواپیماهای بدون سرنشین مبتنی بر BDS برای پاشیدن مواد ضد‌عفونی‌کننده استفاده گردید و پلیس چین در شهر رویچانگ (Ruichang) استان جیانگشی (Jiangxi)، از این هواپیماها به‌منظور گشت‌زنی در اماکن شلوغ برای جلوگیری از تماس فشرده بین مردم استفاده نمود. وزارت حمل و نقل چین (China's Ministry of Transport) نیز از ترمینال‌های BDS جهت اطلاع‌رسانی در ارتباط با پیشگیری از این بیماری و همین‌طور ارائه خدمات لازم برای انتقال مواد اورژانسی به مناطقی که در معرض این بیماری همه‌گیر قرار دارد، بهره گرفته است.

شرکت پست چین (China Post) با نصب ۵۰۰۰ ترمینال BDS بر روی وسایل نقلیه سنگین خود که امکان کنترل و نظارت بر حمل و نقل‌ها و حصول اطمینان از تحویل به‌موقع مواد لازم به نواحی مدنظر را فراهم می‌آورد، از این سامانه ماهواره‌ای استفاده کرد. از دیگر خدمات سامانه ماهواره‌‌ای بیدو در جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا می‌توان به ربات‌های شرکت جی‌دی دات کام (JD.com) اشاره نمود که مبتنی بر BDS بوده و برای انتقال مواد پزشکی به قسمت‌های ایزوله بیمارستان‌ها در شهر ووهان به‌کار گرفته شدند.

گفتنی است منظومه ماهواره‌ای موقعیت‌یابی بیدو رقیبی برای سامانه‌های موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس (GPS) آمریکا و گلوناس (GLONASS) روسیه محسوب می‌شود و ماهواره‌های آن در مدار‌های مئو و ژئو قرار دارند. اولین سامانه بیدو که بیدو-۱ خوانده می‌شود، شامل سه ماهواره با پوشش و کاربردهای محدود است. این سامانه از سال ۲۰۰۰، خدمات ناوبری را عمدتاً برای مشتریان در چین و مناطق همسایه آن ارائه می‌دهد. نسل دوم این سامانه یعنی بیدو-۲، یک سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی شامل ۳۵ ماهواره خواهد بود که هنوز تکمیل نشده است. این سامانه در دسامبر۲۰۱۱ با ۱۰ ماهواره آغاز به کار کرد و مطابق برنامه‌ریزی‌ها تا سال ۲۰۱۲ برای منطقه آسیا-اقیانوسیه و تا سال ۲۰۲۰ برای کل زمین به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

منبع: xinhuanet

خدمات و کاربردها | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پایش بزرگترین مهاجرت گروهی موجودات در پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی فرانسه

1398/09/13
ناسا و آژانس فضایی فرانسه (CNES) با همکاری یکدیگر موفق به ردیابی یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌های دریایی آبزیان میکروسکوپی شده‌اند؛ مهاجرتی که روزانه اتفاق می‌افتد و طی آن، آبزیان دو بار از نقطه‌ای...

استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای در حوزه کشاورزی استان فارس

1398/10/18
بنابر اظهارات رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، در این استان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و به‌کمک فناوری GIS (سامانه اطلاعات جغرافیایی)، سطح زیر کشت محصولات اساسی با دقتی قابل قبول در هر...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.