1398/12/07

کاترین جانسون، کامپیوتر انسانی ناسا، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون (Katherine Johnson)، ریاضیدان آمریکایی-آفریقایی تحسین‌شده ناسا، روز ۲۴فوریه (۵اسفند) و در سن ۱۰۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.
کاترین جانسون، کامپیوتر انسانی ناسا، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون (Katherine Johnson)، ریاضیدان آمریکایی-آفریقایی تحسین‌شده ناسا، روز ۲۴فوریه (۵اسفند)  و در سن ۱۰۱ سالگی دار فانی را وداع گفت. خانم جانسون به دقت در محاسبات فضانوردی شهرت داشت و به‌مدت چندین دهه، کارهای فنی در ناسا انجام داد. وی مسیرهای پرتابی، زمان پرتاب‌ها و مسیرهای اضطراری بازگشت تعداد زیادی از پروازها از جمله اولین مأموریت‌های ناسا در طرح مریخ با حضور فضانوردان جان گلن (John Glenn) و آلن شپرد (Alan Shepard) و همچنین پرواز به ماه با فضاپیمای آپولو ۱۱ (Apollo 11) را محاسبه کرد.

کاترین جانسون، کامپیوتر انسانی ناسا، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون در مدت بیش از سه دهه فعالیتش خدمات زیادی به بسیاری از مأموریت‌های فضایی ناسا از جمله مأموریت معروف «جهشی بزرگ برای بشریت» نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) کرد. وی سال ۱۹۵۳ در کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (NACA) که بعدها ناسا جانشین آن شد، در کنار دیگر زنان ریاضیدان سیاه‌پوست فعالیت می‌کرد. جانسون آن‌قدر در محاسبات دقیق بود که جان گلن از وی درخواست کرد محاسبات کامپیوتری مأموریتش را برای اطمینان از درست بودن چک کند. جان گلن اولین فضانورد آمریکایی بود که سال ۱۹۶۲ به دور زمین گردش کرد.

کاترین جانسون، کامپیوتر انسانی ناسا، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

خدمات چشمگیر خانم جانسون سال ۲۰۱۵ مورد توجه قرار گرفت و باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، مدال افتخار آزادی رئیس‌جمهوری را که بالاترین جایزه مدنی در این کشور محسوب می‌شود، به وی اعطا کرد. همچنین ناسا سال ۲۰۱۷ یکی از ساختمان‌های خود را به پاس خدمات خانم جانسون به اسم وی نامگذاری کرد. گفتنی است کتاب «ارقام پنهان» (Hidden Figures) که بعدها فیلمی به همین نام از روی آن ساخته شد، به خدمات کاترین جانسون می‌پردازد. 

منبع: دیجیاتو

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

نخستین راهپیمایی فضایی یک فضانورد آمریکایی-آفریقایی

1398/11/26
آژانس فضایی آمریکا تصویری از برنارد هریس (Bernard Harris) را منتشر کرده که ۲۵ سال پیش، در فوریه سال ۱۹۹۵، به نخستین فضانورد آمریکایی-آفریقایی بدل شد که موفق به انجام راهپیمایی فضایی گردید....

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.