1398/12/06

ساخت قطعاتی از فضاپیمای استارلاینر توسط یک شرکت خصوصی روسی

شرکت بوئینگ (Boeing) اعلام کرد یک شرکت خصوصی روسی قطعاتی را برای فضاپیمای استارلاینر (Starliner) تولید می‌کند که به این فضاپیما امکان دریافت برق در هنگام اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی را خواهد داد.
ساخت قطعاتی از فضاپیمای استارلاینر توسط یک شرکت خصوصی روسی

شرکت بوئینگ (Boeing) اعلام کرد یک شرکت خصوصی روسی قطعاتی را برای فضاپیمای استارلاینر (Starliner) تولید می‌کند که به این فضاپیما امکان دریافت برق در هنگام اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی را خواهد داد. این شرکت که ژائو اوربیتا (Zao Orbita) نام دارد در شهر ورونژ (Voronezh) روسیه واقع است و در زمینه خدمات الکترونیکی فعالیت می‌کند. طبق بیانیه بوئینگ، این قطعات شامل یک مبدل برق است که توسط ژائو اوربیتا توسعه داده شده و امکان انتقال برق از ایستگاه فضایی به استارلاینر را فراهم می‌آورد. البته این قطعه از لحاظ سایز و جرم کاهش یافته تا با استارلاینر منطبق باشد.

این خبر یک روز پس از آن منتشر شد که دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos)، طی سخنانی از اینکه متوجه شده تولید قطعاتی از استارلاینر توسط یک شرکت خصوصی روسی انجام می‌گیرد، اظهار تعجب کرد؛ البته راگوزین نامی از شرکت یادشده نبرده بود.

بوئینگ مدعی است که این خرید با برنامه «کامرشال کرو» (Commercial Crew) ناسا مطابقت کامل دارد. این شرکت، فضاپیمای استارلاینر را تحت پروژه‌ای به نام کامرشال کرو برای ناسا توسعه داده است؛ پرو‌ژه‌ای که در آن فضانوردان با فضاپیماهای ساخت آمریکا به فضا ارسال می‌شوند. گفتنی است پس از پایان برنامه شاتل فضایی (Space Shuttle) در سال ۲۰۱۱، فضانوردان ناسا توسط فضاپیمای روسی سایوز (Soyuz) به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر می‌کنند.

منبع: rt
سازمان ها | Boeing | NASA
افراد | Dmitry Rogozin

ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استارلاینر در اولین پرتاب آزمایشی به ایستگاه فضایی بین‌المللی نمی‌رسد+فیلم

1398/09/30
مطابق اعلام جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، رئیس ناسا، فضاپیمای استارلاینر (Starliner) شرکت بوئینگ (Boeing) که روز جمعه ۲۰دسامبر (۲۹آذر) به فضا پرتاب شد، به‌دلیل یک مشکل غیرمعمول به ایستگاه...

ناسا متوجه مشکلات جدی‌تری در فضاپیمای استارلاینر بوئینگ شد

1398/11/21
مطابق اعلام ناسا پرتاب ناموفق فضاپیمای استارلاینر (Starliner) شرکت بوئینگ (Boeing) به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی در تاریخ ۲۰دسامبر۲۰۱۹ (۲۹آذر) با مشکلات متعدد نرم‌افزاری همراه بوده که...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.