1398/12/09

شکل جالب‌توجه سحابی مورچه در تصویر تلسکوپ هابل

ناسا تصویری از سحابی مورچه (Ant Nebula) منتشر کرده که توسط تلسکوپ هابل به‌ثبت رسیده و ظاهری شبیه به سر و بدن مورچه دارد. این سحابی که با نام مِنزِل ۳ (Menzel 3) نیز شناخته می‌شود، یک سحابی سیاره‌ای دو قطبی است و در صورت فلکی گونیا (Norma) قرار دارد.
شکل جالب‌توجه سحابی مورچه در تصویر تلسکوپ هابل

ناسا تصویری از سحابی مورچه (Ant Nebula) منتشر کرده که توسط تلسکوپ هابل به‌ثبت رسیده و ظاهری شبیه به سر و بدن مورچه دارد. این سحابی که با نام مِنزِل ۳ (Menzel 3) نیز شناخته می‌شود، یک سحابی سیاره‌ای دو قطبی است و در صورت فلکی گونیا (Norma) قرار دارد. طول کلی این سحابی ۶/۱ سال نوری و فاصله آن از زمین بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال نوری می‌باشد. همچنین سرعت فرار مواد از آن ۵/۳ میلیون کیلومتر بر ساعت یا ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه است که بیشترین میزان در میان تمام سحابی‌های شناخته‌شده دیگر محسوب می‌شود.

یک نظریه در توجیه شکل ویژه سحابی مورچه این است که ستاره اصلی مرکزی این سحابی دارای یک همدم در فاصله خیلی کم مثلاً خورشید تا زمین می‌باشد و اثرات گرانشی آن موجب ایجاد این شکل خاص شده‌ است. براساس نظریه دیگر، میدان قوی مغناطیسی ستاره مرکزی در حال مرگ، موجب به وجود آمدن ظاهر ویژه آن گردیده است. شایان ذکر است سحابی به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان‌ستاره‌ای اطلاق می‌گردد که محل تولد ستاره‌ها است.

سازمان ها | NASA

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویری زیبا از یک طوفان حلقوی بر فراز سیاره مشتری

1398/08/25
فضاپیمای جونو (Juno) ناسا در بیست و سومین پروازی که در نزدیکی سیاره مشتری (Jupiter) داشت، این تصویر شگفت‌انگیز را از یک طوفان حلقوی در جو این سیاره ثبت کرده است.

ثبت تصاویری شگفت‌انگیز از خورشید برای نخستین بار

1398/11/14
بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ خورشیدی دنیا به‌نام دنیل کا. اینوی (Daniel K. Inouye) به‌تازگی تصاویری بسیار باکیفیت از خورشید را ثبت کرده است.

تهیه تصویری از سحابی رتیل با استفاده از داده‌های تلسکوپ ناسا

1398/11/17
ناسا تصویری از سحابی رتیل (Tarantula Nebula) منتشر کرده که دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) این سازمان تهیه کرده‌اند. سحابی یادشده جزو اولین اهداف این تلسکوپ...

ثبت اولین تصویر از یک ستاره توسط تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا

1398/11/26
تلسکوپ فضایی کیاپس (CHEOPS) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ برای نخستین بار موفق به ثبت تصویری از یک ستاره شد؛ عکسی که البته به‌عمد تار ثبت شده تا تصویر به‌دست آمده دقیق‌تر باشد.

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.