1398/12/05

ادعای نروژ در خصوص تلاش چین برای اکتساب فناوری‌های فضایی این کشور

نروژ اعلام کرد سرویس اطلاعات چین به‌طور متناوب اقدام به اکتساب فناوری‌های فضایی این کشور نموده است. این فناوری‌ها شامل فناوری‌های بسیار پیشرفته کشورهای دیگر از جمله رادار موقعیت‌یاب اجرام فضایی موسوم به گلوباس ۲ (Globus II) می‌شود که متعلق به آمریکا بوده و در خاک این کشور مستقر است.
ادعای نروژ در خصوص تلاش چین برای اکتساب فناوری‌های فضایی این کشور

نروژ اعلام کرد سرویس اطلاعات چین به‌طور متناوب اقدام به اکتساب فناوری‌های فضایی این کشور نموده است. این فناوری‌ها شامل فناوری‌های بسیار پیشرفته کشورهای دیگر از جمله رادار موقعیت‌یاب اجرام فضایی موسوم به گلوباس ۲ (Globus II) می‌شود که متعلق به آمریکا بوده و در خاک این کشور مستقر است. از گلوباس بعضاً به‌عنوان پیشرفته‌ترین رادار جهان برای ردیابی ماهواره‌ها یاد می‌شود و ایالات متحده آمریکا از این رادار جهت مقاصد نظامی نیز استفاده می‌کند.

به‌گفته سرویس اطلاعات نروژ از این سایت راداری که در نزدیکی شهرک مسکونی وردو (Vardø) در این کشور مستقر است برای رصد فضا و جمع‌آوری اطلاعات جهت کارهای تحقیقاتی استفاده می‌گردد. علاوه‌بر این‌، کشورهای دیگر برای مقاصد مختلفی از آن بهره می‌برند. اگرچه ارزش مالی این سایت راداری محرمانه می‌باشد، گفته می‌شود توسعه آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه دربرداشته و این بودجه نیز توسط ایالات متحده تأمین شده است. گفتنی است گلوباس ۲ توسط شرکت آمریکایی ریتیون (Raytheon)، که از کارفرماهای اصلی وزارت دفاع ایالات متحده (U.S. Department of Defense) محسوب می‌گردد، ساخته شده است. سرویس اطلاعات نروژ اعا می‌کند این سایت راداری تنها توسط پرسنل نروژی اداره می‌شود و همچنین اطلاعات را بلافاصله منتقل نمی‌کند. موضوعی که البته محل بحث است؛ چراکه چنین ایستگاه‌های راداری اطلاعات بسیار زیادی را آن هم برای انتقال مستقیم و بدون تأخیر جمع‌آوری می‌کنند.

علاوه‌بر‌این‌، مسئولین پایگاه فضایی اندویا (Andoya Space Centre) واقع در کشور نروژ اعتراف کرده‌اند که در مواردی هدف نفوذ قرار گرفته‌اند. این پایگاه فضایی محل پرتاب بیش از ۱۲۰۰ راکت کاوش برای کشورهای مختلف از سال ۱۹۶۲ تاکنون بوده است. چندی پیش نیز مسئولین آمریکایی طی گزارشی اعلام کردند که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ چین موفق شده با استفاده از ایستگاه فضایی سوالست (Svalsat) واقع در کشور نروژ ماهواره‌های آمریکایی را هک کند. چنین گزارش‌هایی نگرانی مقامات نروژی را برانگیخته، به‌گونه‌ای که سرویس اطلاعات این کشور در مورد بلندپروازی‌های نظامی چین در حوزه فضایی هشدار داده است. 

منبع: spacedaily

ایستگاه‌های زمینی | دیپلماسی فضایی | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین یک ماهواره با قابلیت فیلم‌برداری با دقت ۱ متر را به فضا پرتاب کرد

1398/08/22
ماهواره جیلین۱-ویدئو۰۹ (Jilin-1 Video-09) که قابلیت فیلم‌برداری اپتیکال با قدرت تفکیک بالا از مدار خورشید آهنگ را دارد توسط چین به فضا پرتاب شد. این ماهواره ششمین ماهواره منظومه ماهواره‌ای...

تصمیم چین برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا

1398/09/17
چین از تصمیم خود برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در فضا تا سال ۲۰۳۵ خبر داد. این نیروگاه خورشیدی به این علت که در خارج از جو کره زمین مستقر خواهد شد می‌تواند انرژی خورشید را با بهره‌وری بیشتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.