1398/12/03

هشدار محققان نسبت به عواقب خطرناک هک شدن ماهواره‌ها

طبق هشدار محققان درحالی‌که برخی ماهواره‌ها به راحتی می‌توانند توسط هکرها خاموش شده و از کار بیفتند و یا برای جلوگیری از ارسال سیگنا‌ل‌هایی که ارسال می‌کنند، ربوده شوند، در مورد آن‌هایی که مجهز به‌ پیشران هستند این امکان به‌صورت‌ بالقوه وجود دارد تا برای برخورد با دیگر ماهواره‌ها و یا حتی ایستگاه فضایی...
هشدار محققان نسبت به عواقب خطرناک هک شدن ماهواره‌ها

طبق هشدار محققان درحالی‌که برخی ماهواره‌ها به راحتی می‌توانند توسط هکرها خاموش شده و از کار بیفتند و یا برای جلوگیری از ارسال سیگنا‌ل‌هایی که ارسال می‌کنند، ربوده شوند، در مورد آن‌هایی که مجهز به‌ پیشران هستند این امکان به‌صورت‌ بالقوه وجود دارد تا برای برخورد با دیگر ماهواره‌ها و یا حتی ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد سوء استفاده قرار گیرند؛ امری که با تغییر مدار آن‌ها توسط هکرها ممکن می‌شود. در همین راستا و با توجه به استقرار روزافزون ماهواره‌ها در مدار زمین، اتخاذ اقدامات امنیتی مناسب امری ضروری به‌نظر می‌رسد.

ویلیام آکوتو (William Akoto)، محقق دانشگاه دنور (University of Denver) آمریکا، دراین‌رابطه می‌گوید: «عدم وجود استانداردها و مقررات مربوط به امنیت سایبری برای ماهواره‌های تجاری و همچنین موارد مختلف مرتبط با مسائل اقتصادی و منافع ذینفعان این ماهواره‌ها، آن‌ها را در برابر حملات سایبری بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.» به‌گفته آکوتو، به‌دست گرفتن کنترل ماهواره‌ها توسط هکرها می‌تواند عواقب وخیمی به‌همراه داشته باشد. به‌علاوه، ازآنجایی که بسیاری از ماهواره‌های تجاری، مانند ماهواره‌های مکعبی، پیش از خرید توسط مشتری توسط شرکت سازنده طراحی شده‌اند، این فرصت برای هکرها ایجاد می‌شود تا با نصب برنامه‌های نرم‌افزاری، به هک و دردست‌گیری کنترل آن‌ها مبادرت ورزند.

منبع: sputniknews
سازمان ها | University of Denver
افراد | William Akoto

جنگ‌های فضایی | راهبرد | جاسوسی فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فعلا نگران جاسوسی ماهواره‌ای نباشید!

1398/09/29
وجود ماهواره‌های متعدد سنجش از دور در فضا گاهی باعث نگرانی مردم از بابت جاسوسی می‌شود؛ اما این نگرانی تا چه حد ضرورت دارد؟

تعقیب ماهواره جاسوسی آمریکا توسط ماهواره روسی

1398/11/14
یک ماهواره روسی به نام کاسموس ۲۵۴۲ (Kosmos 2542) اخیراً به ماهواره جاسوسی آمریکا نزدیک شده و نگرانی‌هایی را در ایالات متحده به‌وجود آورده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

در صورت سقوط فالکون-۹ چه بر سر فضانوردان ناسا می‌آمد؟

آمریکا پس از سال‌ها توانست فضانوردان خود را با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) از خاک این کشور روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. این مأموریت با موفقیت انجام شد و حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) نیز فرود موفقی داشت؛ اما اگر مشکلی برای این حامل پیش می‌امد، چه سرنوشتی در انتظار فضانوردان بود؟