1398/12/18

تلاش هند برای توسعه حامل‌های فضایی خود از طریق همکاری با شرکت روسی

سازمان تحقیقات و توسعه دفاعی هند (DRDO) از آغاز همکاری‌ها با شرکت روسی روسوبورن‌اکسپورت (Rosoboronexport) با هدف توسعه سامانه‌های پیشران حامل‌های فضایی مدرن خبر داد. از اهداف مهم این توافق می‌توان به تقویت قدرت حامل‌های فضایی هند اشاره نمود.
تلاش هند برای توسعه حامل‌های فضایی خود از طریق همکاری با شرکت روسی

سازمان تحقیقات و توسعه دفاعی هند (DRDO) از آغاز همکاری با شرکت روسی روسوبورن‌اکسپورت (Rosoboronexport) با هدف توسعه سامانه‌های پیشران حامل‌های فضایی مدرن خبر داد. از اهداف مهم این توافق می‌توان به تقویت قدرت حامل‌های فضایی هند اشاره نمود؛ چراکه آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) همچنان به حامل‌های فضایی خارجی برای پرتاب ماهواره‌های سنگین وابسته است. این توافق بر روی توسعه یک مشتعل‌کننده (igniter) برای حامل‌های فضایی هند متمرکز است.

کاپی‌اس مورثی (KPS Murthy)، از آزمایشگاه تحقیقاتی مواد پرانرژی (HEMRL)، در این خصوص می‌گوید: «این همکاری‌ها، طراحی و توسعه موتورهای سوخت جامد را برای نسل‌های آینده حامل‌های فضایی تسهیل می‌کند؛ حامل‌هایی که مبتنی بر سامانه‌های پیشران کوچک و کم‌مصرف خواهند بود.» HEMRL که آزمایشگاه سازمان تحقیقات و توسعه دفاعی هند است، بر روی توسعه طیفی از مواد پر‌انرژی مورد نیاز حامل‌های فضایی و موشک‌ها کار می‌کند. 

هند در حال حاضر دارای سه ماهواره‌بر فعال است؛ PSLV که از آن برای تزریق ماهواره‌های سنجش از دور در مدار خورشیدآهنگ استفاده می‌شود. GSLV که به‌منظور ارسال ماهواره‌های INSAT به مدار ژئو و وابسنگی کمتر هند به ماهواره‌برهای خارجی برای پرتاب این ماهواره‌ها توسعه داده شده است. GSLV-Mk III که از آن برای پرتاب ماهواره‌های ۴ تنی به مدار ژئو استفاده می‌گردد. گفتنی است آژانس تحقیقات فضایی هند اکنون در حال توسعه ماهواره‌بر جدیدی به‌نام ULV می‌باشد که هدف اصلی از توسعه آن، طراحی یک ساختار ماژولار است تا بتواند جایگزین ماهواره‌برهای PSLV و GSLVI/II/III شود. همچنین این کشور استفاده از حامل‌های فضایی SLV و ASLV را که هر کدام فقط دو پرواز آزمایشی موفق داشتند، به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۴ متوقف کرد.

 

wikipedia ، wikipedia ، spacedaily

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هند برای بهبود بازده مزارع خود از هوش مصنوعی و فناوری ماهواره استفاده می‌کند

1398/08/19
ریسک و عدم اطمینان در کار کشاورزی امری ذاتی است و متداول‌ترین آن‌ها مربوط به شرایط آب و هوا، امراض گیاهی، بلایای طبیعی و محیط زیست است. از این رو مسئولین ایالت مهاراشترا (Maharashtra) هند...

هند در یک قدمی تکمیل برنامه سنجش‌ازدور ریسَت

1398/09/23
آژانس فضایی هند (Indian space research organization به اختصار ISRO) برنامه ریسَت (RISAT) را با پرتاب یک ماهواره دیگر با نام ریست-۲بی‌آر۱ (RISAT-2BR1) به فضا پیش برد.

پربازدیدکننده ترین خبر

مایکروسافت وارد بازار پردازش ابری داده‌های ماهواره‌ای می‌شود

شرکت مایکروسافت از خدمت جدیدی به‌نام اژور اوربیتال (Azure Orbital) رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به شبکه رایانش ابری این شرکت متصل می‌کند. اژور اوربیتال یک ایستگاه زمینی جدید است که اپراتورهای ماهواره‌ای را قادر می‌سازد تا به‌طور مستقیم با ماهواره‌های خود ارتباط برقرار کرده، آن‌ها را هدایت نموده و اقدام به پردازش داده‌ها کنند. مایکروسافت برای ورود ژور اوربیتال به بازار در حال همکاری با چند شرکت آمریکایی از جمله امرجینت (AMERGINT Technologies)، کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) و ویاست (Viasat) است.