1398/11/26

سامانه راداری نیروی فضایی آمریکا جهت ردیابی اشیاء کوچک و دور در فضا

مطابق اعلام نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force)‌ یک سامانه راداری متعلق به این سازمان نظامی موسوم به اسپیس‌ فنس (Space Fence) جهت ردیابی ماهواره‌ها و اشیاء در حال چرخش به دور زمین احتمالاً طی ماه جاری میلادی فعال می‌شود.
سامانه راداری نیروی فضایی آمریکا جهت ردیابی اشیاء کوچک و دور در فضا

مطابق اعلام نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force)‌ یک سامانه راداری متعلق به این سازمان نظامی موسوم به اسپیس‌ فنس (Space Fence) جهت ردیابی ماهواره‌ها و اشیاء در حال چرخش به دور زمین احتمالاً طی ماه جاری میلادی فعال می‌شود. این سامانه قدرتمند که از رادارهای زمینی باند S بهره می‌برد، می‌تواند وجود اشیائی به کوچکی تا ۴اینچ پهنا و تا ارتفاع ۲۲ هزار مایلی از سطح زمین را تشخیص داده و ردیابی نماید. اسپیس‌ فنس با ارسال یک پرتوی کوچک به فضا کار می‌کند؛ بدین‌صورت که اگر پرتوی ارسالی از جسمی با حداقل اندازه یادشده عبور نماید، باعث ایجاد هشدار می‌شود. 

محل استقرار این سامانه در جزیره کواجالین (Kwajalein) واقع در اقیانوس آرام عنوان شده است. گفته می‌شود اسپیس فنس که توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) طراحی شده و در حال حاضر توسط نیروی هوایی ایالات متحده (United States Air Force) در دست ساخت می‌باشد، به‌زودی فعال می‌گردد اما هنوز تاریخ دقیقی برای این منظور اعلام نشده است. گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سال گذشته میلادی شاخه ششم نیروهای مسلح آمریکا تحت عنوان نیروی فضایی ایالات متحده را رسماً افتتاح کرد و چندی پیش هم از لوگوی این سازمان رونمایی نمود.

منبع: dailymail

فناوری‌های نوین | جنگ‌های فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نیروی هوایی آمریکا به دنبال تولید برق خورشیدی در فضا و انتقال آن به زمین

1398/08/18
آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی ایالات‌متحده (Air Force Research Laboratory به‌اختصار AFRL) در حال توسعه فناوری انتقال انرژی از آرایه‌های خورشیدی پربازده قرار گرفته در فضا به زمین با استفاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.