1398/11/26

سامانه راداری نیروی فضایی آمریکا جهت ردیابی اشیاء کوچک و دور در فضا

مطابق اعلام نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force)‌ یک سامانه راداری متعلق به این سازمان نظامی موسوم به اسپیس‌ فنس (Space Fence) جهت ردیابی ماهواره‌ها و اشیاء در حال چرخش به دور زمین احتمالاً طی ماه جاری میلادی فعال می‌شود.
سامانه راداری نیروی فضایی آمریکا جهت ردیابی اشیاء کوچک و دور در فضا

مطابق اعلام نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force)‌ یک سامانه راداری متعلق به این سازمان نظامی موسوم به اسپیس‌ فنس (Space Fence) جهت ردیابی ماهواره‌ها و اشیاء در حال چرخش به دور زمین احتمالاً طی ماه جاری میلادی فعال می‌شود. این سامانه قدرتمند که از رادارهای زمینی باند S بهره می‌برد، می‌تواند وجود اشیائی به کوچکی تا ۴اینچ پهنا و تا ارتفاع ۲۲ هزار مایلی از سطح زمین را تشخیص داده و ردیابی نماید. اسپیس‌ فنس با ارسال یک پرتوی کوچک به فضا کار می‌کند؛ بدین‌صورت که اگر پرتوی ارسالی از جسمی با حداقل اندازه یادشده عبور نماید، باعث ایجاد هشدار می‌شود. 

محل استقرار این سامانه در جزیره کواجالین (Kwajalein) واقع در اقیانوس آرام عنوان شده است. گفته می‌شود اسپیس فنس که توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) طراحی شده و در حال حاضر توسط نیروی هوایی ایالات متحده (United States Air Force) در دست ساخت می‌باشد، به‌زودی فعال می‌گردد اما هنوز تاریخ دقیقی برای این منظور اعلام نشده است. گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سال گذشته میلادی شاخه ششم نیروهای مسلح آمریکا تحت عنوان نیروی فضایی ایالات متحده را رسماً افتتاح کرد و چندی پیش هم از لوگوی این سازمان رونمایی نمود.

منبع: dailymail

فناوری‌های نوین | جنگ‌های فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نیروی هوایی آمریکا به دنبال تولید برق خورشیدی در فضا و انتقال آن به زمین

1398/08/18
آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی ایالات‌متحده (Air Force Research Laboratory به‌اختصار AFRL) در حال توسعه فناوری انتقال انرژی از آرایه‌های خورشیدی پربازده قرار گرفته در فضا به زمین با استفاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

ترکیب تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی برای مقابله با گسترش فقر در آفریقا

محققان دانشگاه استفورد (Stanford University) آمریکا ابزاری را توسعه داده‌اند که با ترکیب تصاویر ماهواره‌ای در دسترس عموم و هوش مصنوعی، سطح فقر را در کشورهای آفریقایی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سازمان‌های دولتی و ارگان‌های ارائه‌دهنده خدمات به این‌گونه مناطق با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از این ابزار می‌توانند تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کنند. محققان از ابزار یادشده برای ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی حدوداً ۲۰ هزار روستا که اطلاعاتی در مورد وضعیت امکانات و زیرساخت‌های آن‌ها در دسترس بود، استفاده کردند. آن‌ها متوجه شدند که این ابزار در سنجش میزان فقر در آفریقا به‌خوبی عمل می‌کند.