1398/11/23

پاسخ ایران به ادعاها مبنی بر نظامی بودن اهداف پرتاب ماهواره ظفر

وزارت امور خارجه فرانسه در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت پرتاب ماهواره توسط ایران، مدعی شد که این اقدام برخلاف تعهدات بین‌المللی ایران است.
پاسخ ایران به ادعاها مبنی بر نظامی بودن اهداف پرتاب ماهواره ظفر

وزارت امور خارجه فرانسه در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت پرتاب ماهواره توسط ایران، مدعی شد که این اقدام برخلاف تعهدات بین‌المللی ایران است. در بیانیه این وزارتخانه با اشاره به پرتاب ماهواره ظفر و همچنین رونمایی از موشک بالستیک تازه ایران، آمده است: «ایران، بر اساس بخشی از تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمی‌تواند فعالیت‌هایی از جمله شلیک موشک‌های بالستیک دارای توانایی حمل سلاح اتمی انجام دهد.» این بیانیه می‌افزاید: «توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، ثبات منطقه‌ای را تضعیف کرده و بر امنیت اروپا اثر می‌گذارد. فرانسه از ایران می‌خواهد کاملاً به تعهدات بین‌المللی خود در این حوزه پایبند باشد.»

مایک پمپئو (Mike Pompeo)، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «رژیم ایران از پرتاب ماهواره برای توسعه بیشتر توانایی‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند که به این کشور اجازه می‌دهد تا دشمنان خود را تهدید کرده و ثبات منطقه‌ای را نیز تهدید نماید.» وزیر خارجه آمریکا در ادامه این پیام مدعی شد که نباید به ایران اجازه داده شود به توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک بپردازد.

در همین راستا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد بیانیه فرانسه، برنامه فضایی ایران را از حقوق ذاتی کشور در توسعه علم و فناوری خواند و برنامه دفاع موشکی را هم مرتبط با قطعنامه ۲۲۳۱ ندانست. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، ضمن رد بیانیه دولت فرانسه در خصوص برنامه فضایی ایران گفت: «برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد زیرا موشک‌های ایرانی اساساً برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.‌»

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، هم با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود، به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا و وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه فضایی ایران پاسخ داد. وی در‌این‌باره نوشت: «به دستگاه‌های دیپلماسی آمریکا و فرانسه توصیه می‌کنم به‌جای اظهارنظرهای واهی و تکراری، داستان ماهواره مصباح را که سال‌هاست در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب به فضاست مطالعه و مرور کنند و به افکار عمومی توضیح دهند. ملت ایران در توسعه علمی منتظر هیچ کسی نمی‌ماند.»

همچنین امیرسرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، با تأکید بر اینکه ماهواره و ماهواره‌بر یک موضوع غیرنظامی است، گفت: «ممکن است ماهواره‌ای با اهداف دفاعی هم استفاده کنیم، اما ماهواره‌بر یک موضوع کاملاً غیردفاعی است.» وی در ادامه اظهار کرد: «در بحث موشکی هم آن چیزی که منع شده، ساختن و پرداختن به موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است که در ایران چنین چیزی وجود ندارد.» حاتمی با بیان اینکه ماهواره ظفر ۲ نیز با ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب خواهد شد، عنوان کرد: «ماهواره‌بر سیمرغ و ماهواره‌های ما هنوز موضوعی تحقیقاتی هستند و حتماً این تحقیقات تا جایی که به ثبات برسد و بتوانیم آن را پایدار کنیم، ادامه خواهد یافت.»

گفتنی است عملیات پرتاب ماهواره ظفر روز یکشنبه ۲۰بهمن ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب شد، اما به‌دلیل نرسیدن ماهواره‌بر به سرعت مورد نیاز در لحظات آخر، این ماهواره در مدار قرار نگرفت.

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد

1398/11/20
عملیات پرتاب ماهواره ظفر پس از دو بار تعویق در اجرای مأموریت، امروز یکشنبه ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب...

تصاویری از آماده‌سازی و پرتاب ماهواره ظفر

1398/11/21
عملیات پرتاب ماهواره ظفر روز یکشنبه ساعت ۱۹:۱۰ به‌وقت ایران از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) انجام گرفت که طی آن ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب شد، اما به‌دلیل نرسیدن ماهواره‌بر به...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.