1398/11/23

ناسا کاوشگر خود را از فاصله بیش از ۱۸ میلیارد کیلومتری تعمیر کرد

کاوشگر وویجر ۲ (Voyager 2) که اخیراً دچار نقص فنی شده بود توسط مهندسان ناسا تعمیر و دوباره احیا گردید. وویجر ۲ که حدود ۴۳ سال پیش به فضا پرتاب شد، در نوامبر ۲۰۱۸ از منظومه شمسی خارج شد و اکنون حدود ۱۱.۵ میلیارد مایل (۱۸.۵ میلیارد کیلومتر) از زمین فاصله دارد.
ناسا کاوشگر خود را از فاصله بیش از ۱۸ میلیارد کیلومتری تعمیر کرد

کاوشگر وویجر ۲ (Voyager 2) که اخیراً دچار نقص فنی شده بود توسط مهندسان ناسا تعمیر و دوباره احیا شد. وویجر ۲ که حدود ۴۳ سال پیش به فضا پرتاب گردید، در نوامبر ۲۰۱۸ از منظومه شمسی خارج شد و اکنون حدود ۱۱.۵ میلیارد مایل (۱۸.۵ میلیارد کیلومتر) از زمین فاصله دارد. دانشمندان ناسا به‌دلیل فاصله بسیار زیاد آن از کره خاکی برای رفع مشکل این کاوشگر کار سختی در پیش داشتند؛ این فاصله زیاد باعث می‌شود ارسال فرمان به این فضاپیما ۱۷ ساعت به‌طول بیانجامد که با احتساب زمان دریافت اطلاعات از آن که همین مدت طول می‌کشد، درمجموع ۳۴ ساعت زمان برای برقراری ارتباط با آن لازم است. کاوشگر مذکور به این علت که دو سامانه پرمصرف آن همزمان در حال کار بودند و فشار زیادی به منبع تغذیه وارد آمد، دچار مشکل شده بود و موجب گردید که این فضاپیما خود را در حالت ایمن قفل نماید.

مطابق اعلام آژانس فضایی آمریکا اکنون تجهیزات آزمایشگاهی وویجر ۲ روشن شده و این کاوشگر جمع‌آوری داده‌های علمی را دوباره آغاز کرده است. دیگر قسمت‌های این فضاپیما نیز در دست بررسی بوده و مهندسان ناسا به‌دنبال روشن کردن همه قسمت‌های آن هستند. از آنجایی که منبع تغذیه کاوشگرهای وویجر ۱و۲ متکی به اکسید رادیو اکتیو پلوتونیوم است که در زمان راه‌اندازی قادر به تأمین توان ثابت ۴۷۰ وات بودند، با فاسد شدن منبع سوخت، این رقم به مرور زمان کاهش یافته است؛ در نتیجه پیش‌بینی می‌شود که در آینده این کاوشگرها با مشکلات بیشتری نیز مواجه شوند.

مأموریت وویجر شامل دو فضاپیمای وویجر ۱و۲ است. وویجر ۱ در ۵سپتامبر۱۹۷۷ به قصد کاوش سیاره‌های خارجی منظومه شمسی (مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون) و پس از آن کاوش در فضای میان ستاره‌ای به فضا پرتاب شد.  وویجر ۲ نیز ۱۶ روز پیش از وویجر ۱ مأموریت خود را آغاز کرد. بااین‌وجود، شش سال بیشتر زمان برد تا به فضای میان‌ستاره‌ای دست یابد زیرا وویجر ۲ این مسافت را با سرعتی کندتر طی می‌کرد. گفتنی است وویجر ۲ مدتی پیش موفق به ارسال اولین داده‌ها و اندازه‌گیری‌های خود از فضای میان‌ستاره‌ای شد؛ اطلاعاتی که سرنخ‌هایی ارزشمند در مورد ساختار منظومه شمسی را برای دانشمندان فراهم می‌آورد.

سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارسال اولین داده‌ها از فضای میان‌ستاره‌ای توسط کاوشگر وویجر ۲

1398/08/18
کاوشگر وویجر ۲ (Voyager 2) که در نوامبر سال ۲۰۱۸ از منظومه‌ شمسی خارج شده بود پس از ۴۲ سال از زمان پرتابش به فضا موفق به ارسال اولین داده‌ها و اندازه‌گیری‌های خود از فضای میان‌ستاره‌ای شده...

کاوشگر وویجر ۲ دچار نقص شد

1398/11/13
کاوشگر وویجر ۲ (Voyager 2) متعلق به ناسا، که در نوامبر سال ۲۰۱۸ از منظومه‌ شمسی خارج شده بود، دچار مشکلات فنی شده است. براساس اعلام آژانس فضایی آمریکا یک نقص موجب شده وویجر ۲ خود را در حالت...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.