1398/11/26

ثبت اولین تصویر از یک ستاره توسط تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا

تلسکوپ فضایی کیاپس (CHEOPS) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ برای نخستین بار موفق به ثبت تصویری از یک ستاره شد؛ عکسی که البته به‌عمد تار ثبت شده تا تصویر به‌دست آمده دقیق‌تر باشد.
ثبت اولین تصویر از یک ستاره توسط تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا

تلسکوپ فضایی کیاپس (CHEOPS) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ برای نخستین بار موفق به ثبت تصویری از یک ستاره شد. از آنجایی که نور از منابعی مانند ستاره در پیکسل‌های زیادی منتشر می‌‌گردد، کیاپس عکس را به‌گونه‌ای ثبت کرده که موجب کاهش تغییرات ناشی از جابجایی‌های فضاپیما شود و بدین‌شکل عکسی دقیق‌تر تهیه گردد. گفتنی است ستاره مذکور در فاصله ۱۵۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی خرچنگ یا سرطان (Cancer) واقع شده است.

ثبت اولین تصویر از یک ستاره توسط تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا

ویلی بنز (Willy Benz)، استاد اخترفیزیک دانشگاه برن (University of Bern) و محقق ارشد مأموریت کیاپس، می‌گوید: «نخستین تصاویر ظاهر شده روی نمایشگر برای ما اهمیت زیادی داشتند چراکه نشان‌دهنده سالم بودن ابزار تصویربرداری تلسکوپ پس از پرتاب بود. هنگامی‌که نخستین تصویر از ستارگان ظاهر شد، متوجه شدیم تلسکوپ در وضعیت مناسبی قرار دارد.»

کیاپس طی مأموریت ۳.۵ ساله‌ای که برای آن برنامه‌ریزی‌ شده، به رصد کهکشان‌ها، سیاره‌ها و قمرهای آن‌ها خواهد پرداخت. تلسکوپ آژانس فضایی اروپا فقط برای اکتشاف سیاره‌های فراخورشیدی طراحی نشده بلکه قرار است آن‌ها را مورد مطالعه نیز قرار دهد. این تلسکوپ، به طور خاص، شعاع سیاره‌هایی را بررسی خواهد نمود‌ که در حال حاضر تخمینی از جرم آن‌ها در دسترس است. شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) پیمانکار اصلی این مأموریت است و دو دانشگاه سوئیسی برن (University of Bern) و ژنو (University of Geneva) در ساخت آن همکاری کرده و کار ساخت سنجشگر نوری قدرتمند کیاپس را برعهده داشته‌اند.

منبع: digitaltrends

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتشار نخستین تصاویر رصد شده توسط تلسکوپ آلمانی‌ها

1398/08/08
به تازگی تصاویر نجومی ویژه‌ای از تلسکوپ اشعه ایکس آلمانی eROSITA ساخته شده توسط انستیتوی فیزیک ماکس پلانک (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics) در معرض دید عموم گذاشته شده...

آژانس فضایی اروپا تلسکوپ قدرتمند خود را به فضا پرتاب کرد

1398/09/30
تابه‌امروز سیاره‌های فراخورشیدی (سیاره‌های خارج از منظومه شمسی) فراوانی کشف شده‌اند و اکنون زمان آن که رسیده که این سیاره‌ها به‌صورت دقیق‌تری مورد بررسی قرار گیرند. در همین راستا آژانس فضایی...

تلسکوپ ناسا برای یافتن سکونتگاه جدید انسان‌ها

1398/10/09
آژانس فضایی آمریکا از تولید تلسکوپ فضایی جدیدی خبر داده که به‌منظور یافتن سیاره‌ای با شرایط و ویژگی‌های مشابه کره زمین به فضا ارسال خواهد شد.

پایان مأموریت تلسکوپ اسپیتزر ناسا پس از ۱۶ سال

1398/11/06
مطابق اعلام آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) این سازمان، روز ۳۰ژانویه و پس از ۱۶ سال انجام اکتشافات فضایی، برای همیشه خاموش می‌شود و بدین ترتیب مأموریت خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.