1398/11/21

بودجه اضافی ۳ میلیارد دلاری ناسا برای اعزام فضانورد آمریکایی به ماه

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درنظر دارد بودجه آژانس فضایی این کشور را برای سال مالی ۲۰۲۱ به رقم ۲۵.۶ میلیارد دلار برساند؛ رقمی که نزدیک به ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه سال مالی جاری است.
بودجه اضافی ۳ میلیارد دلاری ناسا برای اعزام فضانورد آمریکایی به ماه

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درنظر دارد بودجه آژانس فضایی این کشور را برای سال مالی ۲۰۲۱ به رقم ۲۵.۶ میلیارد دلار برساند؛ رقمی که نزدیک به ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه سال مالی جاری است. این رقم با هدف تسریع در توسعه پروژه اعزام فضانوردان به قمر زمین طی پروژه بازگشت به ماه ناسا موسوم به آرتمیس (Artemis) درخواست می‌شود و بیشترین میزان افزایش بودجه برای آژانس فضایی آمریکا در دهه‌های اخیر محسوب می‌گردد. گفتنی است درخواست مذکور امروز ۱۰فوریه (۲۱بهمن) تسلیم کنگره ایالات متحده (U.S. Congress) می‌شود. 

این کار در حقیقت نشان‌دهنده تلاش دولت ترامپ برای حصول اطمینان از آمریکایی بودن فضانورد بعدی اعزامی به قمر زمین است تا بدین‌شکل دستاوردی دیگر را به‌نام خود و کشورش ثبت نماید. جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، رئیس ناسا، نیز که مدت‌هاست مکرراً از ارسال فضانوردان آمریکایی از جمله یک فضانورد زن به ماه توسط این سازمان سخن می‌گوید، با این درخواست می‌تواند به دستیابی سازمان متبوع خود به چنین هدفی امیدوارتر شود. وی پیش‌تر رقم تخمینی برای انجام مأموریت یاشده را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود. گفتنی است برایدنستاین در اواخر سال گذشته میلادی به‌دلیل درخواست افزایش ۱.۶ میلیارد دلاری بودجه برای سال مالی ۲۰۲۰ توسط زیرمجموعه‌ای از کمیته تخصیص بودجه (House Committee on Appropriations) تحت فشار قرار گرفته بود که با توجه به درخواست اخیر رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌تواند به عملی شدن این موضوع امیدوارتر باشد. 

از زمان نخستین فرود انسان بر روی ماه توسط مأموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11) در سال ۱۹۶۹ تاکنون بشر نتوانسته بر روی تنها قمر زمین قدم بگذارد و اکنون ناسا درصدد اعزام دوباره فضانوردان به این سیاره است. طبق اعلام آژانس فضایی آمریکا، ۱۱ شرکت فعال در حوزه هوافضا قصد دارند با بیش از ۴۵ میلیون دلار بودجه این سازمان، در طراحی و آزمایش نخستین نمونه‌های فرودگر برای مأموریت آرتمیس همکاری نمایند. همچنین کار ساخت حامل فضایی غول‌پیکر این سازمان با نام اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) که قرار است در پروژه آرتمیس از آن استفاده شود مدتی پیش به پایان رسید. برایدنستاین وعده داده که مأموریت سفر به ماه تا سال ۲۰۲۴ انجام خواهد شد.

منبع: Techcrunch
سازمان ها | United States Congress | NASA
افراد | Donald Trump | Jim Bridenstine

فضانوردی و سرنشین‌دار | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

موافقت آژانس فضایی اروپا با بودجه بی‌سابقه بیش از ۱۴ میلیارد یورویی

1398/09/11
جان ورنر (Johann Wörner)، رئیس آژانس فضایی اروپا (ESA)، در پایان نشست سه‌ساله این سازمان که به‌تازگی در شهر سویای اسپانیا برگزار شده است، از موافقت کشورهای عضو آژانس مذکور با بودجه بی‌سابقه...

تخصیص بودجه ۲۰ میلیارد دلاری به نیروی فضایی آمریکا

1398/09/23
مجلس نمایندگان آمریکا (United States House of Representatives) به‌تازگی لایحه‌ای را تصویب کرده که طی آن با تخصیص مبلغ ۷۳۸ میلیارد دلار بودجه به وزارت دفاع این کشور (United States Department...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.