1398/11/23

گرجستان به‌دنبال رفع نیازهای ارتباطات ماهواره‌ای خود

تیگران آوینیان (Tigran Avinyan)، معاون نخست‌وزیر ارمنستان، و ناتیا ترناوا (Natia Turnava)، وزیر امور اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، اخیراً طی دیداری در مورد همکاری‌های اقتصادی و فنی از جمله ارتباطات ماهواره‌ای دیدار و گفتگو کرده‌اند.
گرجستان به‌دنبال رفع نیازهای ارتباطات ماهواره‌ای خود

تیگران آوینیان (Tigran Avinyan)، معاون نخست‌وزیر ارمنستان، و ناتیا ترناوا (Natia Turnava)، وزیر امور اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، اخیراً طی دیداری در مورد همکاری‌های اقتصادی و فنی از جمله ارتباطات ماهواره‌ای دیدار و گفتگو کرده‌اند. گرجستان در حال حاضر هیچ‌گونه حضوری در این حوزه‌ها ندارد و ممکن است چنین همکاری‌هایی با هدف رفع نیازهای این کشور در زمینه ارتباطات ماهواره‌ای و مشاهدات زمین انجام شود. البته ارمنستان، خود، در این حوزه‌ها به روسیه متکی است و از این کشور کمک می‌گیرد. جزئیات بیشتری در مورد شکل و محدوده همکاری‌های میان دو کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای ارائه نشده است.

همچنین گفته می‌شود گرجستان توافق‌هایی جهت همکاری با شرکت آذربایجانی آذرکاسموس (AzerCosmos)، که بزرگ‌ترین اپراتور ماهواره‌ای در منطقه قفقاز به‌شمار می‌رود، به‌ امضا رسانده است. آذرکاسموس اکنون دارای ماهواره‌های مخابراتی آذراسپیس-۱ (Azerspace-1) و آذراسپیس-۲ (Azerspace-2) و همچنین ماهواره سنجش از دور آذراسکای ارث (AzerSky Earth) می‌باشد. 

منبع: spacewatch
سازمان ها | Azercosmos
افراد | Tigran Avinyan | Natia Turnava

مخابرات ماهواره‌ای | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری آمریکا و فرانسه در جهت پیشبرد توسعه تجاری در عرصه فضا

1398/08/04
دولت آمریکا به تازگی از همکاری نزدیک با آژانس ملی تحقیقات فضایی فرانسه (CNES) در حوزه فضا خبر داده و اعلام کرد: «دو کشور به دنبال پیشبرد توسعه تجاری در عرصه فضا هستند.»

همکاری شرکت‌هایی از چین و رژیم صهیونیستی برای مخابرات ماهواره‌ای

1398/09/16
شرکت گیلات ستلایت نتورکز (Gilat Satellite Networks) از رژیم صهیونیستی و شرکت چاینا ستلایت کامیونیکیشنز (China Satellite Communications به‌اختصار چاینا ستکام China Satcom) در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹...

پیشنهاد همکاری قزاقستان به ترکیه برای انجام پرتاب‌های فضایی از پایگاه بایکونور

1398/09/05
به گفته یک مقام مسئول کمیته هوافضای وزارت دفاع و صنایع فضایی قزاقستان (Kazakh Ministry of Defence and Aerospace Industry)، این کشور به منظور انجام همکاری‌ها در زمینه پرتاب‌های فضایی از پایگاه...

چین و ازبکستان در صدد گسترش همکاری‌‌های فضایی

1398/10/24
طی دیداری که میان ابراهیم عبدالرحمان‌اف (Ibrohim Abdurahmonov)، وزیر توسعه نوآوری ازبکستان، و ژائو جونچائو (Zhao Junchao)، رئیس شرکت بین‌المللی هوا‌فضایی لانگ-مارچ (Aerospace Long-March...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.