1398/11/23

ماهواره نظامی ژاپن برای مقابله با تهدید کره شمالی پرتاب شد

آژانس اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) یک ماهواره نظامی سنجش از دور را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره با نام IGS Optical-7 متعلق به دفتر اطلاعات و تحقیقات کابینه ژاپن (CSICE) می‌باشد.؛ سازمانی که درواقع آژانس جاسوسی ژاپن بوده و هم‌رده با سازمان سیا (CIA) محسوب می‌گردد.
ماهواره نظامی ژاپن برای مقابله با تهدید کره شمالی پرتاب شد

آژانس اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) یک ماهواره نظامی سنجش از دور را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره با نام IGS Optical-7 متعلق به دفتر اطلاعات و تحقیقات کابینه ژاپن (CSICE) می‌باشد.؛ سازمانی که درواقع آژانس جاسوسی ژاپن بوده و هم‌رده با سازمان سیا (CIA) محسوب می‌گردد. IGS مخفف عبارت Information Gathering Satellite به‌معنای ماهواره جمع‌آوری اطلاعات است. پیشینه این ماهواره به سال ۱۹۹۸ بازمی‌گردد که پس از برخی آزمایش‌های خطرناک موشکی کره شمالی در سال ۱۹۹۸ ژاپنی‌ها احساس کردند که نیاز به جمع‌آوری برخی اطلاعات حیاتی برای کمک به تشخیص تهدیدات و اقدامات خصمانه در منطقه شرق آسیا دارند.

در ابتدا تصمیم ژاپنی‌ها این بود که با آمریکا همکاری کنند اما به‌دلیل اینکه آمریکایی‌ها در ازای هر عکس ماهواره‌ای طلب مبلغ ۱۰هزار دلار پول کردند، تصمیم گرفتند سامانه دفاعی بومی خود را برپا نمایند. در سال ۲۰۰۳ اولین ماهواره بومی IGS که توسط صنایع سنگین میتسوبیشی (Mitsubishi Heavy Industries) ساخته شده بود با موفقیت در مدار قرار گرفت. IGS-7 آخرین ماهواره‌ای است که میتسوبیشی برای این سامانه ساخته‌ است. این ماهواره با ۸۵۰ کیلوگرم وزن در مدار لئو قرار گرفت و ارتفاع آن از ۴۸۵ تا ۴۹۱ کیلومتر متغیر خواهد بود. از عمر و سنجشگر نوری این ماهواره اطلاعاتی مطرح نشده‌ است اما قدرت تفکیک آن ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد.

پیش از این شش ماهواره IGS دیگر در سه نسل مختلف توسط ژاپن به فضا پرتاب شده‌اند. ژاپنی‌ها در هر نسل مشخصات فنی ماهواره‌ها را ارتقا داده‌اند:

نسل اول شامل IGS-1 و IGS-2 می‌شود این دو ماهواره در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ پرتاب شدند.

نسل دوم شامل IGS-3 و IGS-4 است. این دو ماهواره‌ نیز در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ در مدار قرار گرفتند. 

نسل سوم ماهواره‌های IGS شامل ماهواره‌های شماره‌های ۵ تا ۷ می‌شود که شماره‌های ۵ و ۶ در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ پرتاب شدند.

گفتنی است مطابق اعلام مقامات ژاپن، IGS-7 علاوه‌بر مأموریت‌های نظامی به انجام مأموریت‌های غیرنظامی از جمله نظارت بر بلایای طبیعی نیز خواهد پرداخت. پرتاب این ماهواره روز یکشنبه ۹ فوریه (۲۰ بهمن) ساعت ۱۰:۳۴ به وقت محلی (۵:۰۴ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تانگشیما (Tanegashima Space Center) و توسط ماهواره‌بر H-2 صورت پذیرفت.

سنجش از دور | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ژاپن در ساخت یک ایستگاه فضایی در مدار ماه به ناسا کمک خواهد کرد

1398/07/28
سپتامبر گذشته ناسا و آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) از قصد خود برای همکاری مشترک در برنامه آمریکا برای بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) پرده برداشتند؛ اکنون این همکاری به شکل رسمی...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.