1398/10/30

اولین پرتاب ۲۰۲۰ آرین اسپیس و ارسال دو ماهواره مهم به فضا

شرکت اروپایی ارائه‌کننده خدمات پرتاب‌های فضایی آرین اسپیس (Arianespace)، تقویم پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ خود را با پرتاب دو ماهواره مخابراتی به مدارهای انتقالی زمین‌ثابت آغاز کرد. این شرکت در روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه توسط ماهواره‌بر آریان ۵ (Ariane 5) دو ماهواره یوتلست کانکت (Eutelsat Konnect) و جی‌ست-۳۰...
اولین پرتاب ۲۰۲۰ آرین اسپیس و ارسال دو ماهواره مهم به فضا

شرکت اروپایی ارائه‌کننده خدمات پرتاب‌های فضایی آرین اسپیس (Arianespace)، تقویم پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ خود را با پرتاب دو ماهواره مخابراتی به مدارهای انتقالی زمین‌ثابت آغاز کرد. این شرکت در روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه توسط ماهواره‌بر آریان ۵ (Ariane 5) دو ماهواره یوتلست کانکت (Eutelsat Konnect) و جی‌ست-۳۰ (GSAT-30) را از پایگاه فضایی گویان (Guiana Space Center) به فضا فرستاد.

ماهواره ۳۶۰۰ کیلوگرمی یوتلست کانکت متعلق به شرکت یوتلست، هم یک نقطه عطف فناورانه برای اروپا محسوب می‌شود و هم یک ریسک برای این شرکت. در واقع شرکت یوتلست پس از لغو تصمیم سرمایه‌گذاری در یکی از ماهواره‌های ویاست (Viasat)، تصمیم به صرف این مبلغ برای ماهواره کانکت گرفت و اکنون باید دید که ریسک یوتلست جواب می‌دهد یا خیر. سازمان فضایی اروپا (ESA) و سازمان فضایی فرانسه (CNES) برای تامین بودجه ساخت ماهواره کانکت به یوتسلت کمک کردند چرا که در ساخت این ماهواره از یک پلتفرم ماهواره‌ای جدید با نام نئوست (Neosat) استفاده شده است. هدف برنامه نئوست کاهش هزینه‌های تولید ماهواره و کمک به ماهواره‌سازان اروپایی برای رقابت با آمریکا و آسیا می‌باشد.

تالس آلنیا اسپیس  (Thales Alenia Space)ماهواره تمام الکتریکی کانکت را بر پایه باس ماهواره‌ای نئوست توسعه داده است که البته این شرکت نام آن را اسپیس‌باس نئو  (Spacebus Neo) گذاشته است. لازم به ذکر است که در توسعه برخی قطعات باس ماهواره‌ای اسپیس‌باس نئو از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شده است.

به گفته یوهان لروی (Yohann Leroy) نایب رییس یوتلست، ساخت ماهواره کانکت ۴ سال به طول انجامیده است. این شرکت قصد دارد پهنای باند ۷۵ گیگابیت بر ثانیه‌ای کانکت که در باند Ka فعالیت می‌کند را بین قاره آفریقا و بخش‌های غربی اروپا توزیع کند. ابتدا قرار بود این ماهواره تنها آفریقا را پوشش دهد و یوتلست برای پوشش اروپا با ویاست همکاری کند اما در سال 2018 این شرکت تصمیم گرفت که پوشش کانکت را افزایش داده و با ویاست رقابت کند. ماهواره بعدی یوتلست با نام کانکت VHTS که پهنای باند 500 گیگابیت بر ثانیه‌ای تنها برای پوشش اروپا خواهد داشت، در سال ۲۰۲۲ به فضا ارسال می‌گردد.

ماهواره جی‌ست-۳۰ که مجهز به ۱۲ ترانسپاندر باند C و ۱۲ ترانسپاندر باند Ku می‌باشد، به عنوان جایگزینی برای ماهواره ۱۵ ساله اینست-4آ (INSAT-4A) به مدار GEO ارسال شد. پوشش باند Ku این ماهواره ۳۴۰۰ کیلوگرمی محدود به هند خواهد بود اما ظرفیت باند C آن اروپا، بخشی از آسیا و استرالیا را پوشش می‌دهد. این ماهواره توسط ایسرو (ISRO) ساخته شده و برای خدمات پخش گسترده و ارتباطات پهن‌باند استفاده می‌شود.

منبع: Spacenews
سازمان ها | Arianespace | Eutelsat | Thales Alenia Space | ViaSat
افراد | Yohann Leroy

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارائه سرویس ارتباطی اینترنت اشیا ماهواره‌ای توسط شرکت یوتلست

1398/08/25
به‌تازگی و در آستانه برگزاری کنگره جهانی IoT Solutions در ارتباط با اینترنت اشیا در شهر بارسلونا، شرکت ارتباطات یوتلست (Eutelsat) سرویس ارتباطی اینترنت اشیا (Internet of things به اختصار...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.