1398/10/30

اولین پرتاب ۲۰۲۰ آرین اسپیس و ارسال دو ماهواره مهم به فضا

شرکت اروپایی ارائه‌کننده خدمات پرتاب‌های فضایی آرین اسپیس (Arianespace)، تقویم پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ خود را با پرتاب دو ماهواره مخابراتی به مدارهای انتقالی زمین‌ثابت آغاز کرد. این شرکت در روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه توسط ماهواره‌بر آریان ۵ (Ariane 5) دو ماهواره یوتلست کانکت (Eutelsat Konnect) و جی‌ست-۳۰...
اولین پرتاب ۲۰۲۰ آرین اسپیس و ارسال دو ماهواره مهم به فضا

شرکت اروپایی ارائه‌کننده خدمات پرتاب‌های فضایی آرین اسپیس (Arianespace)، تقویم پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ خود را با پرتاب دو ماهواره مخابراتی به مدارهای انتقالی زمین‌ثابت آغاز کرد. این شرکت در روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه توسط ماهواره‌بر آریان ۵ (Ariane 5) دو ماهواره یوتلست کانکت (Eutelsat Konnect) و جی‌ست-۳۰ (GSAT-30) را از پایگاه فضایی گویان (Guiana Space Center) به فضا فرستاد.

ماهواره ۳۶۰۰ کیلوگرمی یوتلست کانکت متعلق به شرکت یوتلست، هم یک نقطه عطف فناورانه برای اروپا محسوب می‌شود و هم یک ریسک برای این شرکت. در واقع شرکت یوتلست پس از لغو تصمیم سرمایه‌گذاری در یکی از ماهواره‌های ویاست (Viasat)، تصمیم به صرف این مبلغ برای ماهواره کانکت گرفت و اکنون باید دید که ریسک یوتلست جواب می‌دهد یا خیر. سازمان فضایی اروپا (ESA) و سازمان فضایی فرانسه (CNES) برای تامین بودجه ساخت ماهواره کانکت به یوتسلت کمک کردند چرا که در ساخت این ماهواره از یک پلتفرم ماهواره‌ای جدید با نام نئوست (Neosat) استفاده شده است. هدف برنامه نئوست کاهش هزینه‌های تولید ماهواره و کمک به ماهواره‌سازان اروپایی برای رقابت با آمریکا و آسیا می‌باشد.

تالس آلنیا اسپیس  (Thales Alenia Space)ماهواره تمام الکتریکی کانکت را بر پایه باس ماهواره‌ای نئوست توسعه داده است که البته این شرکت نام آن را اسپیس‌باس نئو  (Spacebus Neo) گذاشته است. لازم به ذکر است که در توسعه برخی قطعات باس ماهواره‌ای اسپیس‌باس نئو از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شده است.

به گفته یوهان لروی (Yohann Leroy) نایب رییس یوتلست، ساخت ماهواره کانکت ۴ سال به طول انجامیده است. این شرکت قصد دارد پهنای باند ۷۵ گیگابیت بر ثانیه‌ای کانکت که در باند Ka فعالیت می‌کند را بین قاره آفریقا و بخش‌های غربی اروپا توزیع کند. ابتدا قرار بود این ماهواره تنها آفریقا را پوشش دهد و یوتلست برای پوشش اروپا با ویاست همکاری کند اما در سال 2018 این شرکت تصمیم گرفت که پوشش کانکت را افزایش داده و با ویاست رقابت کند. ماهواره بعدی یوتلست با نام کانکت VHTS که پهنای باند 500 گیگابیت بر ثانیه‌ای تنها برای پوشش اروپا خواهد داشت، در سال ۲۰۲۲ به فضا ارسال می‌گردد.

ماهواره جی‌ست-۳۰ که مجهز به ۱۲ ترانسپاندر باند C و ۱۲ ترانسپاندر باند Ku می‌باشد، به عنوان جایگزینی برای ماهواره ۱۵ ساله اینست-4آ (INSAT-4A) به مدار GEO ارسال شد. پوشش باند Ku این ماهواره ۳۴۰۰ کیلوگرمی محدود به هند خواهد بود اما ظرفیت باند C آن اروپا، بخشی از آسیا و استرالیا را پوشش می‌دهد. این ماهواره توسط ایسرو (ISRO) ساخته شده و برای خدمات پخش گسترده و ارتباطات پهن‌باند استفاده می‌شود.

منبع: Spacenews
سازمان ها | Arianespace | Eutelsat | Thales Alenia Space | ViaSat
افراد | Yohann Leroy

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارائه سرویس ارتباطی اینترنت اشیا ماهواره‌ای توسط شرکت یوتلست

1398/08/25
به‌تازگی و در آستانه برگزاری کنگره جهانی IoT Solutions در ارتباط با اینترنت اشیا در شهر بارسلونا، شرکت ارتباطات یوتلست (Eutelsat) سرویس ارتباطی اینترنت اشیا (Internet of things به اختصار...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.