1398/10/30

اسپیس ایکس سامانه لغو پرتاب کپسول کرو دراگون را با موفقیت آزمایش کرد

اسپیس ایکس با آزمایش موفقیت آمیز سیستم لغو پرتاب (LAS) کپسول کرو دراگون (Crew Dragon)، به دستاورد بزرگ دیگری در مسیر حمل انسان به مدار زمین دست یافت.
اسپیس ایکس سامانه لغو پرتاب کپسول کرو دراگون را با موفقیت آزمایش کرد

اسپیس ایکس با آزمایش موفقیت آمیز سیستم لغو پرتاب (LAS) کپسول کرو دراگون (Crew Dragon)، به دستاورد بزرگ دیگری در مسیر حمل انسان به مدار زمین دست یافت. در این آزمایش کپسول کرو دراگون به فاصله کوتاهی پس از جدا شدن از ماهواره‌بر فالکون 9 چترهایش را باز کرد و در اقیانوس اطلس فرود آمد. همانطور که انتظار می‌رفت ماهواره‌بر پس از جدا شدن کپسول به خاطر تغییرات ناگهانی در شکل آیرودینامیک و تحمل فشار بالا طی انفجاری بزرگ متلاشی شد. مهندسین اسپیس ایکس پس از بازیابی کپسول از فرود صحیح آن و همچنین سالم ماندن دو آدمک درونش مطلع خواهند شد.

این آخرین آزمایش بزرگ کپسول کرو دراگون پیش از حمل سرنشین به ایستگاه فضایی بین المللی محسوب می‌شود. اسپیس ایکس هنوز تاریخ دقیق این مأموریت را مشخص نکرده و فقط به اوایل سال ۲۰۲۰ اشاره کرده است. اسپیس ایکس اواخر آبان ماه به طور موفقیت آمیز موتورهای فرود اضطراری کپسول کرو دراگون را آزمایش کرد. در این آزمایش کپسول محکم روی زمین قرار گرفت و موتورهای فرود اضطراری آن یکی پس از دیگری روشن شدند.

با انجام این آزمایشات کپسول کرو دراگون تقریباً برای پرتاب اصلی آماده است. آزمایش لغو پرتاب این کپسول سال ۲۰۱۵ نیز با موفقیت روی زمین انجام گرفت و نشان داد فضاپیما می‌تواند پیش از برخاستن از روی زمین نیز پرتاب را به طور امن کنسل کند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

رئیس ناسا: کپسول سرنشین‌دار دراگون اوایل سال ۲۰۲۰ آماده پرتاب می‌شود

1398/07/21
جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) رئیس سازمان ناسا (NASA) در حضور ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) اعلام کرد که کپسول سرنشین‌دار دراگون (Crew Dragon) اوایل سال آینده...

ویدئوی شبیه‌سازی اولین پرواز کپسول سرنشین‌دار دراگون

1398/10/11
ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، در صفحه شخصی خود در توئیتر ویدئویی از شبیه‌سازی اولین پرواز کپسول دراگون (Dragon) و اعزام فضانورد به فضا را منتشر کرد.

کپسول کرو دراگون برای انجام پرتاب آزمایشی آماده می‌شود

1398/10/24
مطابق اعلام شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) روز ۱۸ژانویه (۲۸دی) سال جاری میلادی به‌صورت آزمایشی پرتاب خواهد شد؛ آزمایشی که طی آن عملکرد سامانه لغو پرواز (in-flight...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.