1398/10/27

شناسایی برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری توسط تلسکوپ تس

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام (University of Birmingham) انگلیس اظهار کرده‌اند با کمک تلسکوپ فضایی تس (TESS) ناسا موفق به شناسایی برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری شده‌اند.
شناسایی برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری توسط تلسکوپ تس

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام (University of Birmingham) انگلیس اظهار کرده‌اند با کمک تلسکوپ فضایی تس (TESS) ناسا موفق به شناسایی برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری شده‌اند.

یک ستاره درخشان و مجزا به‌نام وی ایندی (ν Indi) که در صورت فلکی هندی (Indu) قرار دارد و از نیمکره جنوبی قابل مشاهده است به تلسکوپ تس کمک کرده تا دریابد کهکشان راه شیری در اوایل زمان تشکیل خود با کهکشان کوچک‌تر دیگری به نام گایا-انسلادوس (Gaia-Enceladus) برخورد کرده است.

طی این مطالعه پژوهشگران برای به‌دست آوردن اطلاعاتی از ستاره مذکور و بررسی این اطلاعات، از داده‌های چند ماهواره و تلسکوپ استفاده نمودند. پژوهشگران با استفاده از نوسانات طبیعی این ستاره و با کمک داده‌های اخترلرزه‌شناسی (Asteroseismology) که توسط تلسکوپ تس جمع‌آوری شده، زمان تولد این ستاره را تشخیص دادند.

هنگامی که پژوهشگران داده‌های این تلسکوپ را با داده‌های تلسکوپ فضایی گایا (Gaia) آژانس فضایی اروپا (ESA) ترکیب کردند، دریافتند که این ستاره کهن در زمان تشکیل اولیه کهکشان راه شیری متولد شده اما برخورد کهکشان گایا-انسلادوس جهت حرکت او در کهکشان را تغییر داده است. 

بیل چاپلین (Bill Chaplin)، استاد اخترفیزیک دانشگاه بیرمنگام و نویسنده اصلی این مطالعه، می‌گوید: «از آنجا که حرکت ستاره وی ایندی تحت تأثیر برخورد گایا-انسلادوس قرار گرفته بود، این برخورد قطعاً پس از تشکیل ستاره رخ داده است.» چاپلین اضافه می‌کند: «این تحقیقات به خوبی نشان می‌دهد که تلسکوپ فضایی تس ابزار بسیار پیشرفته و خوبی برای جمع‌آوری و بررسی ستاره‌ها و کهکشان‌های اطراف کهکشان راه شیری است.»

سازمان ها | University of Birmingham | NASA | European Space Agency
افراد | Bill Chaplin

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

آیا کهکشان راه شیری مخفیگاه یک کرمچاله است؟

1398/08/22
کرمچاله، معبر یا مسیری است که می‌تواند یک بخش از کیهان را به بخش دیگر متصل کند و سفر در آن می‌تواند انسان را از زمان حاضر به زمان دیگری پرتاب نماید. سؤالی که ستاره‌شناسان به دنبال پاسخ آن...

کهکشان راه شیری ۸۹۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید!

1398/09/26
شاید برای بسیاری از شما این سؤال پیش آمده باشد که گستره کهکشان راه شیری تا چه‌اندازه است و این کهکشان تا چه حد از خورشید ما بزرگتر است؟! رقمی که پژوهشگران کالج سلطنتی لندن (Imperial College...

کشف ساختاری شبیه به آب‌نبات چوبی در مرکز کهکشان راه شیری!

1398/10/10
به‌نظر می‌رسد کهکشان راه شیری نیز هر از گاهی به دنبال آب‌نبات چوبی باشد! براساس عکس جدیدی که از منطقه مرکزی این کهکشان منتشر شده، می‌توان ساختاری را مشاهده کرد که مشابه یک آب‌نبات چوبی عصا...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.