1398/10/25

پیشرفتی مهم در مسیر توسعه نخستین بادبان خورشیدی چین

مؤسسه چینی اتوماسیون شن‌یانگ (Shenyang Institute of Automation به‌اختصار SIA) به‌تازگی اعلام کرده نخستین بادبان خورشیدی چین به‌نام سیاسیل-۱ (SIASAIL-I) برخی فناوری‌های کلیدی مداری را با موفقیت پست‌سر گذاشته است؛ امری که به‌عنوان پیشرفتی مهم در مسیر توسعه بادبان خورشیدی چین محسوب می‌شود.
پیشرفتی مهم در مسیر توسعه نخستین بادبان خورشیدی چین

مؤسسه چینی شن‌یانگ (Shenyang Institute of Automation به‌اختصار SIA) به‌تازگی اعلام کرده نخستین بادبان خورشیدی چین به‌نام سیاسیل-۱ (SIASAIL-I) برخی آزمایش‌های فناوری‌های کلیدی مداری را با موفقیت پست‌سر گذاشته است؛ امری که به‌عنوان پیشرفتی مهم در مسیر توسعه بادبان خورشیدی چین محسوب می‌شود. از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به انجام تست‌هایی روی سامانه استقرار میکروماهواره (micro-satellite deployment system) و مواد غشای بادبان اشاره نمود. لیو جینگو (Liu Jinguo)، معاون مدیر دفتر تحقیقات SIA، دراین‌باره می‌گوید: «ما موفق به جمع کردن غشای انعطاف‌پذیر این بادبان و قرار دادن آن در دستگاه استقرار (deployment machine) شدیم؛ دستگاهی که از یک توپ بیلیارد کوچکتر است.»

پیشرفتی مهم در مسیر توسعه نخستین بادبان خورشیدی چین

این بادبان خورشیدی توسط آکادمی علوم چین (Chinese Academy of Sciences) توسعه یافته و در حقیقت فضاپیمایی است که نیرویش را از نور منعکس‌شده خورشید بر غشای خود تأمین می‌کند. از آنجایی که این فضاپیما هیچ سوخت شیمیایی جانبی مصرف نمی‌کند، می‌تواند به‌عنوان تنها فضاپیمای چینی درنظر گرفته شود که امکان خروج از منظومه شمسی را دارد. بادبان خورشیدی مذکور می‌تواند در زمینه‌های مختلف کاوش‌های فضایی از جمله اکتشافات سیارک‌ها، رصد طوفان‌های ژئومغناطیسی و اکتشافات مربوط به قطب‌های خورشید مورد استفاده قرار گیرد.
منبع: spacedaily

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مرحله دوم طرحی مفهومی برای بادبان خورشیدی که با پراش نور کار می‌کند

1398/09/18
طرحی مفهومی برای ساخت بادبان‌های خورشیدی پیشرفته توانسته است حمایت مالی ناسا را برای مرحله دوم مطالعه به دست آورد. این طرح را دانشگاهی در شهر روچستر ایالت نیویورک آمریکا به نام موسسه فناوری...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.