1398/10/24

ارسال تجهیزات ماهواره‌ای به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان

بنابر اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت و به‌منظور پایداری شبکه ارتباطی سیستان و بلوچستان، دو لینک تجهیزات ماهواره‌ای VSAT به مناطق سیل‌زده این استان ارسال شد.
ارسال تجهیزات ماهواره‌ای به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان

بنابر اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت و به‌منظور پایداری شبکه ارتباطی سیستان و بلوچستان، دو لینک تجهیزات ماهواره‌ای VSAT به مناطق سیل‌زده این استان ارسال شد. 

محمد مرتضوی، مدیر ارتباطات زیرساخت استان سیستان و بلوچستان، در‌این‌باره گفت: «به‌دنبال وقوع سیل و طغیان رودخانه، کابل‌های فیبر نوری زیرساخت سیستان و بلوچستان در مسیر ارتباطی ایرانشهر - نیکشهر - چابهار و همچنین فیبر جاسک - لیردف در استان هرمزگان دچار قطعی شد و در شبکه اپراتورهای همراه و ثابت کشور در چابهار اختلال به وجود آمد.»

وی در ادامه عنوان کرد: «با هماهنگی صورت گرفته با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان دو لینک تجهیزات ماهواره‌ای VSAT از همان شب اول وقوع سیل به مناطق سیل‌زده و در راستای پایداری شبکه ارسال گردید.»

VSAT مخفف عبارت Very Small Aperture Terminal می‌باشد. این تجهیزات شامل ترمینال‌های بسیار کوجک ماهواره‌ای می‌شود که در سایت‌های پراکنده از لحاظ جغرافیایی واقع می‌باشند و از طریق یک لینک ماهواره با یک هاب که دربرگیرنده تجهیزات مخابراتی پیشرفته و آنتن به مراتب بزرگ‌تر از ترمینال‌ها (مثلاً حدود ۶ متر) بوده و با ماهواره مرتبط است، ارتباط دارند. باندهای فرکانسی مورد استفاده در این فناوری C و KU و اخیراً Ka می‌باشند.

موارد استفاده VSAT به‌طور اعم شامل اینترنت، شبکه‌های خصوصی مخابراتی، ارتباطات تصویری و صوتی و همچنین فاکس (نمابر) می‌باشد. در دنیای امروز، شبکه‌های VSAT مانند بازار بورس و اطلاعات قیمت‌ها، تراکنش‌های بانکی و ATMها، هواپیمایی و اطلاعات آب و هوا، به‌روز‌رسانی اطلاعات بازار و قیمت اجناس و همچنین اینترنت پرسرعت به‌شکل گسترده‌ای دیده می‌شوند.

گفتنی است بر اثر بارندگی‌های شدید ۲۰ تا ۲۲ دی ماه جاری در سراسر سیستان و بلوچستان، مسیر ارتباطی و راه دسترسی مردم صدها روستا در این استان مسدود شد و خسارت‌های زیادی به بیش از ۲۰هزار واحد مسکونی وارد آمد. همچنین بنابر گزارش‌ها در اثر این سیلاب‌ها تاکنون دست‌کم سه تن جان خود را از دست داده‌اند.

داخلی | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

اینترنت ماهواره‌ای و امکان ورود آن به ایران

1398/09/12
مدتی است که بحث ارائه اینترنت ماهواره‌ای رایگان از سوی شرکت‌هایی مثل وان وب (OneWeb) و همچنین اینترنت رایگان با استفاده از بالن های ارتفاع بالا توسط گوگل مطرح شده است. با توجه به اینکه زمان...

پربازدیدکننده ترین خبر

ترکیب تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی برای مقابله با گسترش فقر در آفریقا

محققان دانشگاه استفورد (Stanford University) آمریکا ابزاری را توسعه داده‌اند که با ترکیب تصاویر ماهواره‌ای در دسترس عموم و هوش مصنوعی، سطح فقر را در کشورهای آفریقایی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سازمان‌های دولتی و ارگان‌های ارائه‌دهنده خدمات به این‌گونه مناطق با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از این ابزار می‌توانند تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کنند. محققان از ابزار یادشده برای ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی حدوداً ۲۰ هزار روستا که اطلاعاتی در مورد وضعیت امکانات و زیرساخت‌های آن‌ها در دسترس بود، استفاده کردند. آن‌ها متوجه شدند که این ابزار در سنجش میزان فقر در آفریقا به‌خوبی عمل می‌کند.