1398/10/25

کشف برج‌های خاکی در مریخ!

مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی (dust tower) را بر روی این سیاره کشف کند.
کشف برج‌های خاکی در مریخ!

مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی (dust tower) را بر روی این سیاره کشف کند. این برج‌ها در زمان بروز طوفان سراسری سال ۲۰۱۸ بر روی مریخ، ابرهایی در اطراف خود تشکیل می‌دادند که با گرم شدن در اثر نور خورشید به سمت بالا و در اتمسفر مریخ پراکنده می‌شدند.

هوای مملو از گرد و خاک توسط نور خورشید گرم می‌شود و تولید ابرهایی متشکل از گرد و خاک می‌کند؛ ابرهایی که می‌توانند ستون‌هایی به ارتفاع ده‌ها کیلومتر به‌وجود آورند. این ابرها معمولاً طی طوفان‌های سراسری گرد و خاک در مریخ و زمانی که گرد و خاک از روی سطح سیاره سرخ به اتمسفر آن وارد می‌شود، ایجاد می‌شوند.

دکتر نیکولاس هیونز (Nicholas Heavens)، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه همپتون (Hampton University)، می‌گوید: «یک برج خاکی زمانی شروع به تشکیل شدن در سطح مریخ می‌کند که خاک ناحیه‌ای به مساحت یک شهر بزرگ به سرعت به هوا برخیزد؛ در این زمان ارتفاع برج خاکی به ۸۰ کیلومتر می‌رسد. عرض این برج می‌تواند به اندازه‌ یک استان نسبتاً بزرگ باشد. زمانی که چنین برجی شروع به فروپاشی می‌کند، می‌تواند لایه‌ای از گرد و غبار را در ارتفاع ۵۶ کیلومتری مریخ و با مساحتی بسیار بزرگ ایجاد نماید.»

کشف برج‌های خاکی در مریخ!

ابر سفید و زرد رنگ در وسط پایین تصویر یک برج خاکی است

برج‌های خاکی را در کل طول سال مریخی می‌توان مشاهده کرد. رصدهای اخیر مدارگرد شناسایی مریخ نشان داده است که این برج‌ها معمولاً در طول یک روز فروکش می‌کنند، ولی طی طوفان سراسری سال ۲۰۱۸، تا هفته‌های متمادی وجود داشته‌اند.

نرخ فعالیت گرد و خاک در مریخ باعث غافلگیر شدن تیم متخصصین شده است. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این برج‌های خاکی می‌توانند به‌مانند بالابرهای فضایی برای دیگر مواد موجود در سطح مریخ عمل نمایند. محققین می‌گویند بالا آمدن ذرات بخار آب به همراه این برج‌های خاکی می‌تواند باعث ایجاد ابرهایی بر فراز سیاره سرخ شود.

در طوفان سراسری دیگری در سال ۲۰۰۷ مولکول‌های آب به اتمسفرهای بالایی مریخ وارد شدند. در این ارتفاع تشعشعات خورشیدی توانستند این مولکول‌ها را به ذراتی تبدیل نمایند که امکان فرار به سمت فضای خارجی اتمسفر مریخ برای آن‌ها به‌وجود آید. به‌گفته یکی از پژوهشگران ناسا، طوفان‌های سراسری واقعاً نادر هستند و هر چند آب و هوا بر روی زمین ماهانه تغییر می‌کند، اما اصلاً چنین چیزی روی زمین ایجاد نمی‌شود.

سازمان ها | NASA | Hampton University
افراد | Nicholas Heavens

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

1398/07/23
دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در جدیدترین جستجوی خود در دهانه گِیل (Gale) پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است. واحه‌ها...

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

1398/07/24
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.

ابتدا متان و اکنون اکسیژن؛ نشانه دیگری از زندگی بر روی مریخ؟

1398/09/12
به لطف مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا، پیش‌تر هم می‌دانستیم که سطوح متان در دهانه ۱۵۴ کیلومتری گِیل (Gale) طی ماه‌های تابستان تا حد زیادی بالا می‌آید و اینکه تراکم گاز در سال‌های گذشته،...

کشف یخ در عمق کم سطح مریخ

1398/09/24
محققان ناسا منطقه‌ای را در سطح مریخ شناسایی کرده‌اند که در عمق کم آن یخ ​وجود دارد و فضانوردان با ابزارهای ساده می‌توانند آن را استخراج کنند.

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.