1398/10/28

حضور هزاران ستاره بیگانه در کهکشان راه شیری

اخترشناسان اخیراً اظهار کرده‌اند هزاران ستاره بیگانه در کهکشان ما وجود دارد که از کهکشان راه شیری نیامده‌اند. آن‌ها چند هزار ستاره جوان عجیب در اطراف کهکشان راه شیری شناسایی کرده‌اند و پس از بررسی‌ها دریافتند ستاره‌های مذکور از مواد ابرهای ماژلانی (Magellanic Clouds) کوچک و بزرگ شکل گرفته‌اند.
حضور هزاران ستاره بیگانه در کهکشان راه شیری

اخترشناسان اخیراً اظهار کرده‌اند هزاران ستاره بیگانه در کهکشان ما وجود دارد که از کهکشان راه شیری نیامده‌اند. آن‌ها چند هزار ستاره جوان عجیب در اطراف کهکشان راه شیری شناسایی کرده‌اند و پس از بررسی‌ها دریافتند ستاره‌های مذکور از مواد ابرهای ماژلانی (Magellanic Clouds) کوچک و بزرگ شکل گرفته‌اند.

ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ کهکشان‌های کوتوله نامنظمی هستند که به دور کهکشان راه شیری می‌چرخند. این دو کهکشان که در مقایسه با راه شیری اندازه کوچک‌تری دارند، مانند آن دارای میلیون‌ها ستاره بوده و در نیمکره جنوبی آسمان در صورت فلکی صلیب جنوبی (Crux) دیده می‌شوند. این ستاره‌های نسبتاً جوان در اطراف و به نوعی گوشه کهکشان راه شیری مستقر هستند و بنابر گفته اخترشناسان، این ناحیه از کهکشان بر خلاف مرکز آن منطقه‌ای نیست که ستاره‌های زیادی تولید کند.

حضور هزاران ستاره بیگانه در کهکشان راه شیری

آدریان پرایس ولان (Adrian Price-Whelan)، پژوهشگر مؤسسه اخترفیزیک محاسباتی فلاتیرون (Flatiron Institute’s Center for Computational Astrophysics) در نیویورک و نویسنده اصلی مقاله، می‌گوید: «منطقه‌ای که این ستاره‌ها در آن حضور دارند بسیار دور است. تجزیه و تحلیل ما نشان داد که ظاهراً ستاره‌ها از مواد غیرمعمول تشکیل شده‌اند.»

به‌گفته پژوهشگران، عبور گاز حاصل از جریان ماژلانی (Magellanic Stream) از گازهای اطراف کهکشان راه شیری می‌تواند علت تولید ستاره‌های مذکور در این ناحیه باشد. هنگامی که این اتفاق بیفتد برخی از توده‌های گاز به اندازه کافی متراکم گشته و قادر به تشکیل ستاره خواهند شد. یافته‌های این مطالعه بسیار مهم است زیرا پژوهشگران با‌ بهره‌گیری از آن می‌توانند دقیقاً مشخص نمایند که جریان ماژلانی در کدام قسمت فضا قرار دارد. لازم به توضیح است نوار ماژلانی یا جریان ماژلانی، نواری است که از دو ابر ماژلانی کوچک و بزرگ رد می‌شود و به دیسک کهکشان راه شیری برخورد کرده و از آن نیز عبور می‌کند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

مرکز کهکشان راه شیری را مشاهده کنید

1398/07/21
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در تصویر روز خود عکسی از کهکشان راه شیری (Milky Way) را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) به ثبت رسیده است.

کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

1398/07/23
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری، گاز کهکشان‌های اقماری کوچک‌تر از خود را می‌دزدد و موجب می‌شود ستاره‌ها و سیارات با سرعت بیشتری تشکیل شوند.

کهکشان راه شیری ۸۹۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید!

1398/09/26
شاید برای بسیاری از شما این سؤال پیش آمده باشد که گستره کهکشان راه شیری تا چه‌اندازه است و این کهکشان تا چه حد از خورشید ما بزرگتر است؟! رقمی که پژوهشگران کالج سلطنتی لندن (Imperial College...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.