1398/10/23

ساخت هواپیمای مافوق صوت جدید ناسا به‌منظور کاهش صدا روی زمین

هواپیمای مافوق صوت (supersonic) ناسا موسوم به X-59 برای سرهم‌بندی نهایی و ادغام سامانه‌های خود آماده می‌شود. این هواپیما به‌گونه‌ای طراحی شده که صدای شکستن دیوار صوتی (sonic boom) را کاهش داده تا صدای ملایمی به زمین برسد و حتی ممکن است روی زمین هیچ صدایی از آن شنیده نشود.
ساخت هواپیمای مافوق صوت جدید ناسا به‌منظور کاهش صدا روی زمین

هواپیمای مافوق صوت (supersonic) ناسا موسوم به X-59 برای سرهم‌بندی نهایی و یکپارچه‌سازی سامانه‌های خود آماده می‌شود. صدور مجوز این مرحله پس از بررسی‌های لازم توسط مدیران ارشد برای هواپیمای مذکور که نخستین هواپیمای بزرگ ناسا با هدایت خلبان در طول بیش از سه دهه محسوب می‌شود، انجام گرفته است.

ساخت هواپیمای مافوق صوت جدید ناسا به‌منظور کاهش صدا روی زمین

این هواپیما به‌گونه‌ای طراحی شده که صدای شکستن دیوار صوتی (sonic boom) را کاهش داده تا صدای ملایمی به زمین برسد و حتی ممکن است روی زمین هیچ صدایی از آن شنیده نشود. X-59 قرار است بر فراز قسمت‌های مشخصی از ایالات متحده به پرواز درآید و به تولید داده‌ها از حسگرها و مردم روی زمین بپردازد؛ بدین ترتیب مشاهدات و نظرات عمومی از چنین پروازی سنجیده می‌شود. این داده‌ها به قانونگذاران برای وضع قوانین جدید به‌منظور انجام سفرهای هوایی مافوق صوت تجاری بر فراز زمین کمک خواهد کرد.

X-59 تحت یک قرارداد ۲۴۷.۵ میلیون دلاری توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در دست ساخت می‌باشد. قرار است مسئولان مربوطه اواخر سال جاری میلادی و به ‌منظور تصمیم‌گیری صدور مجوز برای نخستین پرواز این هواپیما در سال ۲۰۲۱ گردهم‌ آیند.

منبع: spacedaily
سازمان ها | NASA | Lockheed Martin

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصمیم چین برای ساخت هواپیمای فضایی

1398/07/17
شرکت چینی آئرواسپیس ساینس اند ایندستری (China Aerospace Science & Industry Corporation Limited به اختصار CASIC) که یک شرکت دولتی است اعلام کرده مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی چند بار مصرف...

هر آنچه درباره هواپیمای فضایی سرّی آمریکا می‌دانیم

1398/08/25
به تازگی هواپیمای فضایی سرّی بدون سرنشین ایکس-۳۷بی (X-37B) پس از سپری کردن ۷۸۰ روز در مدار زمین در مرکز فضایی کندی (Kennedy Space Center) فرود آمد.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.