1398/10/18

پرتاب ماهواره مرموز و آغاز سال شلوغ پرتاب‌های فضایی چین

برنامه پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ چین با ارسال یک ماهواره دیگر از سری ماهواره‌های TJSW آغاز شد. ماهواره TJSW-5 روز سه‌شنبه ۱۷دی توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ ۳بی (Long March 3B) به فضا پرتاب گشت اما مطابق عرف پرتاب‌ این سری از ماهواره‌های چینی هنوز اطلاعات چندانی از مشخصات این ماهواره منتشر نشده است.
پرتاب ماهواره مرموز و آغاز سال شلوغ پرتاب‌های فضایی چین

برنامه پرتاب‌های فضایی سال ۲۰۲۰ چین با ارسال یک ماهواره دیگر از سری ماهواره‌های TJSW آغاز شد. ماهواره TJSW-5 روز سه‌شنبه ۱۷دی توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ ۳بی (Long March 3B) به فضا پرتاب گشت اما مطابق عرف پرتاب‌ این سری از ماهواره‌های چینی هنوز اطلاعات چندانی از مشخصات این ماهواره منتشر نشده است.

هنگامی که نخستین ماهواره سری TJSW در سال ۲۰۱۵ به فضا ارسال شد، مقامات چینی اعلام کردند که این ماهواره با هدف آزمایش فناوری‌های مخابرات ماهواره‌ای در مدار GEO توسعه یافته و غالباً برای انجام آزمایش‌هایی در مورد مخابرات پهن‌باند در باند Ka استفاده می‌گردد. با این حال قبل از پرتاب TJSW-1 شایعاتی منتشر شده بود که دلالت بر نظامی بودن این ماهواره داشتند. براساس این شایعات، سری TJSW قرار بود یک سامانه هشدار سریع موشکی را در فضا تشکیل دهند که نمونه چینی سامانه SBIRS آمریکا باشد.

این پنهان‌کاری در پرتاب ماهواره‌های TJSW-2 در ژانویه ۲۰۱۷ و TJSW-3 در دسامبر ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت. این ماهواره‌ها بر اساس باس ماهواره‌ای SAST-5000 توسعه یافته بودند و با وزن ۲۷۰۰ کیلوگرم در مدار GEO فعالیت می‌کنند. اما از ماهواره بعدی این سری، اطلاعات کمتری در دسترس می‌باشد. طبق گزارش‌های منتشرشده پس از پرتاب TJSW-4 در اکتبر۲۰۱۹، این ماهواره توسط آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) ساخته شده بود و هدف آن جمع‌آوری سیگنال‌های امواج زمینی و مشخص کردن موقعیت مکانی منابع ارسال آن‌ها بیان شده بود. بنابراین احتمال می‌رود که TJSW-5 نیز از لحاظ مشخصات و اهداف مشابه این ماهواره باشد.

بنابر اعلام سازمان علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) سال ۲۰۲۰ سال شلوغی در پرتاب‌های فضایی چین خواهد بود. انتظار می‌رود تعداد پرتاب‌های مداری امسال چین از عدد ۴۰ عبور کند؛ برخی از مهم‌ترین پرتاب‌های امسال این کشور عبارت‌اند از: پرتاب نخستین کاوشگر مریخ چین با نام هوژینگ-۱ (Huoxing-1)، تکمیل سامانه ناوبری ماهواره‌ای بیدو (Beidou)، بازگشت نمونه‌های جمع‌آوری شده از ماه به زمین و پرتاب‌های آزمایشی سه ماهواره‌بر جدید مجموعه لانگ مارچ.

منبع: nasaspaceflight
سازمان ها | CAST | CASC

مخابرات ماهواره‌ای | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد چین در پرتاب حامل‌های فضایی

1398/09/09
سازمان ملی فضایی چین (CNSA) طی هفته‌های اخیر به خاطر رونمایی از برنامه‌های فضانوردی طولانی‌مدت خود خبرساز بوده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به راه‌اندازی منطقه اقتصادی زمین-ماه تا...

انتقاد شدید چین از ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا

1398/10/03
دولت چین از تشکیل نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Command) به‌عنوان بخشی از ارتش این کشور به‌شدت انتقاد کرد و این اقدام را تهدیدی برای صلح و امنیت در حوزه فضا دانست.

سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین به فضا پرتاب شد

1398/10/07
شرکت علوم و فناوری‌های هوافضای چین (China Aerospace Science and Technology coporation) طی پرتابی سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین را که متعلق به آکادمی فناوری‌های فضایی چین (CAST)...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.