1398/10/07

سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین به فضا پرتاب شد

شرکت علوم و فناوری‌های هوافضای چین (China Aerospace Science and Technology coporation) طی پرتابی سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین را که متعلق به آکادمی فناوری‌های فضایی چین (CAST) است، به فضا پرتاب کرد.
سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین به فضا پرتاب شد

شرکت علوم و فناوری‌های هوافضای چین (China Aerospace Science and Technology coporation) طی پرتابی سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره تاریخ چین را که متعلق به آکادمی فناوری‌های فضایی چین (CAST) است، به فضا پرتاب کرد. این ماهواره که شیجیان-۲۰ (Shijian-20) نام دارد در اصل جایگزین ماهواره شیجیان-۱۸ می‌باشد که پرتاب آن در سال ۲۰۱۷ ناموفق بود. 

شیجیان-۲۰ یک ماهواره مخابراتی-آزمایشی است که با وزن ۷۶۰۰ کیلوگرم به سه ابزار مخابراتی مختلف مجهز است؛ اولین آن‌ها یک پکیج ترانسپاندر K-Band است که قادر به انتقال ۷۰ گیگابیت بر ثانیه اطلاعات می‌باشد. دومین ابزار شیجیان-۲۰ یک فرستنده لیزری مادون قرمز با توانایی انتقال ۴.۸ گیگابایت بر ثانیه داده است. به‌ نقل از منابع غربی، این ماهواره همچنین مجهز به یک محموله سرّی برای آزمایش ارتباطات کوانتومی است. 

ماهواره‌های کوانتومی بر اساس درهم‌تنیدگی کوانتومی (Quantum entanglement) توسعه یافته‌اند. در این پدیده، دو ذره به هم مرتبط می‌شوند و هر تغییر در یکی از ذرات بلافاصله به تغییر وضعیت ذره‌ دیگر منجر خواهد شد؛ ویژگی کوانتومی درهم‌تنیدگی، اساس شبکه‌های ارتباطات امن کوانتومی را تشکیل می‌دهد، زیرا می‌توان هر گونه تداخل یا شنودی را تشخیص داد. در شبکه‌های ارتباطی کوانتومی، دو طرف ارتباط می‌توانند پیام‌های محرمانه‌ خود را با به اشتراک گذاشتن کلیدی رمزی‌ که بر اساس ویژگی‌های ذرات درهم‌تنیده کدگذاری شده است، انتقال دهند. ورود هر عنصر دیگری به این خط ارتباطی بر پدیده‌ درهم‌تنیدگی تأثیر می‌گذارد و حضورش به سرعت آشکار می‌شود.

گفتنی است پرتاب این ماهواره روز جمعه ۲۷‌دسامبر (۶‌دی) ساعت ۲۰:۳۹ به‌ وقت محلی (۱۵:۵۹ به وقت ایران) از پایگاه فضایی ونچانگ (Wenchang) توسط حامل فضایی لانگ‌مارچ-۵ (Long March 5) صورت گرفت.

منبع: RocketLaunch.Live

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری شرکت‌هایی از چین و رژیم صهیونیستی برای مخابرات ماهواره‌ای

1398/09/16
شرکت گیلات ستلایت نتورکز (Gilat Satellite Networks) از رژیم صهیونیستی و شرکت چاینا ستلایت کامیونیکیشنز (China Satellite Communications به‌اختصار چاینا ستکام China Satcom) در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹...

مخابرات کوانتومی ماهواره‌ای؛ کلید ارتباط امن

1398/09/15
ماهواره‌های کوانتومی بر اساس درهم‌تنیدگی کوانتومی (Quantum entanglement) توسعه یافته‌اند. درهم‌تنیدگی، یکی از عجیب و غریب‌ترین پدیده‌های فیزیک کوانتومی است که آلبرت انیشتین (Albert Einstein)...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.