1398/10/03

انتقاد شدید چین از ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا

دولت چین از تشکیل نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Command) به‌عنوان بخشی از ارتش این کشور به‌شدت انتقاد کرد و این اقدام را تهدیدی برای صلح و امنیت در حوزه فضا دانست.
انتقاد شدید چین از ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا

دولت چین از تشکیل نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Command) به‌عنوان بخشی از ارتش این کشور به‌شدت انتقاد کرد و این اقدام را تهدیدی برای صلح و امنیت در حوزه فضا دانست. جنگ شوآنگ (Geng Shuang)، سخنگوی وزارت خارجه چین، ضمن ابراز نگرانی شدید پکن از این موضوع گفت: «اقدامات اخیر ایالات متحده نقض جدی اجماع بین‌المللی در مورد استفاده صلح‌آمیز از فضای بیرونی است که تضعیف تعادل و ثبات راهبردی جهانی را به‌دنبال دارد و تهدیدی مستقیم برای صلح و امنیت فضای بیرونی تلقی می‌گردد.»

وی همچنین افزود: «امیدوار هستیم جامعه بین‌الملل، به خصوص قدرت‌های بزرگ مربوطه، رویکردی محتاطانه و مسئولانه درپیش‌ گیرند تا از تبدیل شدن فضا به یک میدان نبرد جدید جلوگیری نمایند و برای حفظ آرامش پایدار این حوزه با یکدیگر همکاری کنند.»

پیش‌تر ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin)، رئیس‌جمهوری روسیه، نیز با بیان اینکه ساختارهای سیاسی و نظامی آمریکا فضای بیرونی زمین را صحنه جنگ می‌داند، اعلام کرده بود ایالات متحده قصد دارد در فضا عملیات نظامی انجام دهد، درحالی‌که روسیه با این کار مخالف است. پوتین با اظهار اینکه رهبران نظامی و سیاسی آمریکا به صورت آشکارا فضای خارج از زمین را به‌عنوان عرصه‌ای برای انجام اقدامات نظامی درنظر‌ می‌گیرند، گفت: «ایالات متحده در حال سرعت بخشیدن به ایجاد نیروهای فضایی به منظور حفظ برتری راهبردی خود در این زمینه است.»

شایان ذکر است به‌تازگی و با امضای بودجه نظامی آمریکا برای سال آتی میلادی توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، نیروی فضایی ایالات متحده رسماً ایجاد شد. مایک پنس (Mike Pence)، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرده نیروی فضایی ایالات متحده برای دفاع از مردم، منافع و اعتبار این کشور در پهنه بی‌کران فضا و همچنین روی زمین، ایجاد شده است.

جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار پوتین در خصوص نظامی‌سازی فضای بیرونی زمین توسط آمریکا و ناتو

1398/09/16
ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin)، رئیس‌جمهوری روسیه، با بیان اینکه ساختارهای سیاسی و نظامی آمریکا فضای بیرونی زمین را صحنه جنگ می‌داند، اعلام کرد ایالات متحده قصد دارد در فضا عملیات نظامی...

نیروی فضایی آمریکا با امضای ترامپ رسماً ایجاد شد

1398/09/30
با امضای بودجه نظامی آمریکا برای سال آتی میلادی توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، نیروی فضایی ایالات متحده رسماً ایجاد شد. امضای لایحه بودجه نظامی آمریکا روز جمعه ۲۰دسامبر (۲۹آذر)...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.