1398/09/23

تصویر زیبایی از میدان‌های مغناطیسی یک کهکشان‌ مارپیچی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد کهکشان‌های مارپیچی (spiral galaxy)، مانند کهکشان راه‌شیری، توسط میدان‌های مغناطیسی شکل می‌گیرند؛ میدان‌هایی که برای چشم انسان نامرئی است.
تصویر زیبایی از میدان‌های مغناطیسی یک کهکشان‌ مارپیچی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد کهکشان‌های مارپیچی (spiral galaxy)، مانند کهکشان راه‌شیری، توسط میدان‌های مغناطیسی شکل می‌گیرند؛ میدان‌هایی که برای چشم انسان نامرئی است. ⁣بااین‌حال، دانشمندان توانستند از ترکیب تصاویر به‌دست‌آمده از تلسکوپ‌های هابل (Hubble)، اشعه ایکس نوستار (NuSTAR) و همچنین تلسکوپ نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون (Sloan Digital Sky Survey به‌اختصار SDSS) این میدان‌های مغناطیسی را نمایان کنند.

تصویر زیبایی از میدان‌های مغناطیسی یک کهکشان‌ مارپیچی

در این تصویر دانشمندان میدان‌های مغناطیسی را در امتداد بازوهای مارپیچی کهکشانی به نام NGC 1068 اندازه‌گیری کردند. این نواحی به‌صورت جریانی از خطوط نشان داده شده‌اند که بازوهای چرخشی را دنبال می‌کنند. ⁣

شایان ذکر است کهکشان مارپیچی یکی از سه نوع اصلی کهکشان‌ها است که اولین بار در سال ۱۹۳۶ توسط ادوین هابل (Edwin Hubble)، اخترشناس آمریکایی، معرفی شد. این نوع کهکشان‌ها چند بخش اصلی دارند: 

- یک دیسک چرخان که از چند بازو تشکیل شده‌ است و ستارگان اکثرا در آن قرار دارند
- مرکز آن که یک برآمدگی کره مانند بوده و اغلب از ستارگان پیر تشکیل شده‌ است
- هاله کهکشانی که خوشه‌های ستاره‌ای کروی زیادی در آن قرار دارند
- سیاه‌چاله ابرپرجرم که در مرکز آن قرار دارد


افراد | Edwin Hubble

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویری خیره‌ کننده از سحابی متشکل از دو کهکشان

1398/07/16
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری مسحور کننده از سحابی مدوزا (Medusa) را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به ثبت رسیده است. این سحابی از برخورد و ادغام دو کهکشان در میلیاردها...

تصویری از یک اَبَرخوشه کهکشانی در حال شکل‌گیری

1398/08/06
اخترشناسان با استفاده از داده‌های تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) و سایر تلسکوپ‌ها تصویر کاملی از برخورد نادر بین چهار خوشه کهکشانی را تهیه کرده‌اند.

عکس زیبای هابل از ادغام دو کهکشان

1398/08/14
تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) با تصویربرداری از برخورد دو کهکشان بزرگ با یکدیگر که به دنبال این تصادم در یکدیگر ادغام شده‌اند، جلوه زیبای دیگری از دنیای آفرینش را به تصویر کشید.

کهکشان‌هایی که مانند دو دوست در کنار یکدیگرند!

1398/09/13
در حالی که بسیاری از کهکشان‌ها زندگی جداگانه خود را دارند، برخی از آن‌ها نسبت به یکدیگر دوستان نزدیک‌تری هستند! تصویری که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده، کهکشان‌های NGC 6285 و NGC 6286...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.