1398/09/22

راز نوارهای سطح قمر زحل کشف شد

انسلادوس (Enceladus) از جمله قمرهای سیاره زحل است که بر روی سطح آن نوارهایی به شکل خط‌های موجود بر روی پوست بدن ببر وجود دارد؛ خط‌هایی که راز آن‌ها اکنون بعد از مدت‌ها افشا شده است.
راز نوارهای سطح قمر زحل کشف شد

انسلادوس (Enceladus) از جمله قمرهای سیاره زحل است که بر روی سطح آن نوارهایی به شکل خط‌های موجود بر روی پوست بدن ببر وجود دارد؛ خط‌هایی که راز آن‌ها اکنون بعد از مدت‌ها افشا شده است.

دانشمندان معتقدند که در قمر انسلادوس مقدار زیادی آب وجود دارد که در عمق آن مخفی شده است. از نظر آن‌ها فعل و انفعالات ناشی از وجود آب در عمق سیاره یخی یادشده به شکل‌گیری یک اقیانوس زیرسطحی در انسلادوس انجامیده که می‌تواند میزبان زندگی فرازمینی‌ها باشد و البته عامل شکل‌گیری خطوط مرموز بر روی سطح انسلادوس است.

راز نوارهای سطح قمر زحل کشف شد

البته هنوز سؤالات بسیاری در این زمینه وجود دارد که دانشمندان موفق به پاسخگویی به آن‌ها نشده‌اند؛ از جمله اینکه چرا خطوط یادشده تنها در قطب جنوب قمر انسلادوس قرار دارند و دلیل قرارگیری آن‌ها در فواصل مساوی از یکدیگر چیست.

محققان با استفاده از مدل‌های رایانه‌ای به شبیه‌سازی محیط این قمر زحل اقدام کرده‌اند و اعتقادشان براین است که شاید علت این مسائل تاثیرگذاری جاذبه خود زحل باشد. هر چند برای کسب اطمینان در این زمینه باید بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد.

گفتنی است اولین بار فضاپیمای کاسینی (Cassini) با گردش به دور این قمر زحل توانست نوارهای عجیب و شگفت‌آوری را بر روی سطح آن شناسایی کند. بررسی‌های بعدی نشان داد که در زیر سطح این سیاره به ظاهر یخ زده، امکان تداوم حیات وجود دارد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا ربات‌های تغییر شکل دهنده را برای اکتشاف به قمرهای زحل خواهد فرستاد+فیلم

1398/07/10
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از برنامه‌‌‌ای برای طراحی ربات‌های تغییر شکل دهنده خبر داده است؛ ربات‌هایی موسوم به شیپ‌شیفتر (Shapeshifter) که قادر به غلتیدن، پرواز کردن، شناور ماندن و...

۲۰ قمر جدید در اطراف زحل کشف شد

1398/07/17
گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی از مؤسسه علوم کارنگی (Carnegie Institution for Science)، دانشگاه‌ کالیفرنیا (UCLA) و همچنین دانشگاه هاوایی (University of Hawaii) با بهره‌گیری از تلسکوپ سوبارو...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.