1398/09/20

ملاقات ماه و ستاره دبران در آسمان امشب

به‌گفته مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، طی روزهای ۲۰ تا ۲۲آذر شاهد رویدادهایی نجومی از جمله ملاقات دو جرم آسمانی ستاره دبران (Aldebaran) و ماه خواهیم بود.
ملاقات ماه و ستاره دبران در آسمان امشب

به‌گفته مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، طی روزهای ۲۰ تا ۲۲آذر شاهد رویدادهایی نجومی از جمله ملاقات دو جرم آسمانی ستاره دبران (Aldebaran) و ماه خواهیم بود. بعد از ظهر چهارشنبه ۲۰‌آذر ستاره دبران به نزدیک‌ترین فاصله خود با ماه خواهد رسید؛ ضمن آنکه در آسمان صبحگاهی پنجشنبه ۲۱آذر، ماه کامل خواهد شد. مهندس عتیقی دراین‌باره گفت: «در ساعت ۱۵:۱۰ دقیقه بعدازظهر چهارشنبه ۲۰‌آذر، ستاره دبران در صورت فلکی گاو (Taurus) در ۳ درجه جنوب ماه نزدیک به بدر قرار دارد.»

وی اضافه کرد: «در شبانگاه این روز نیز شاهد پدیده همنشینی این اجرام (ماه و ستاره دبران) خواهیم بود.» عتیقی با اشاره به پدیده نجومی در صبح روز ۲۱آذر، خاطر نشان کرد: «در آسمان صبحگاهی پنج‌شنبه۲۱ آذر، ماه به وضعیت بدر یا ماه کامل می‌رسد.»

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران زمان این پدیده را در ساعت ۸:۴۲ دقیقه صبح ۲۱‌آذر ذکر کرد و یادآور شد: «در ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه روز جمعه ۲۲آذر نیز ماه به گره صعودی رسیده و بالاتر از مدار زمین خواهد بود.»

دبران درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین (Pleiades) می‌گردد و مانند ستاره‌های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است که ۲۵ مرتبه بزرگ‌تر از خورشید و ۱۵۰ برابر درخشنده‌تر از آن می‌باشد.


افراد | مسعود عتیقی

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید/رصد زنده رویداد از طریق وبسایت سازمان فضایی

1398/08/19
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: «عصرگاه دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ پدیده خاص نجومی گذر سیاره تیر یا عطارد (Mercury) از مقابل خورشید رخ خواهد داد که برای ستاره‌شناسان آماتور و حتی عموم مردم از...

عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید+فیلم

1398/08/21
سیاره عطارد یا تیر (Mercury) روز دوشنبه ۲۰آبان۱۳۹۸ از مقابل خورشید عبور کرد؛ رویدادی که در بسیاری از نقاط جهان از جمله اغلب بخش‌های آمریکای شمالی، کل آمریکای جنوبی، کل آفریقا، بخش‌هایی از...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت موتور فضایی پیشرفته در پژوهشگاه فضایی ایران

حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در مصاحبه با رسانه‌ها خبر از ساخت موتور فضایی پیشرفته‌ای داد که برای انتقال مداری ماهواره به کار می‌رود. موتور فضایی پژوهشگاه فضایی که «آرش» نامیده شده در سامانه انتقال مداری ماهواره قرار گرفته و پس از آن‌که ماهواره توسط ماهواره‌بر به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری رسید، روشن شده و آن را تا مدار ۷۰۰۰ کیلومتری بالا می‌برد.