1398/09/20

ملاقات ماه و ستاره دبران در آسمان امشب

به‌گفته مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، طی روزهای ۲۰ تا ۲۲آذر شاهد رویدادهایی نجومی از جمله ملاقات دو جرم آسمانی ستاره دبران (Aldebaran) و ماه خواهیم بود.
ملاقات ماه و ستاره دبران در آسمان امشب

به‌گفته مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، طی روزهای ۲۰ تا ۲۲آذر شاهد رویدادهایی نجومی از جمله ملاقات دو جرم آسمانی ستاره دبران (Aldebaran) و ماه خواهیم بود. بعد از ظهر چهارشنبه ۲۰‌آذر ستاره دبران به نزدیک‌ترین فاصله خود با ماه خواهد رسید؛ ضمن آنکه در آسمان صبحگاهی پنجشنبه ۲۱آذر، ماه کامل خواهد شد. مهندس عتیقی دراین‌باره گفت: «در ساعت ۱۵:۱۰ دقیقه بعدازظهر چهارشنبه ۲۰‌آذر، ستاره دبران در صورت فلکی گاو (Taurus) در ۳ درجه جنوب ماه نزدیک به بدر قرار دارد.»

وی اضافه کرد: «در شبانگاه این روز نیز شاهد پدیده همنشینی این اجرام (ماه و ستاره دبران) خواهیم بود.» عتیقی با اشاره به پدیده نجومی در صبح روز ۲۱آذر، خاطر نشان کرد: «در آسمان صبحگاهی پنج‌شنبه۲۱ آذر، ماه به وضعیت بدر یا ماه کامل می‌رسد.»

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران زمان این پدیده را در ساعت ۸:۴۲ دقیقه صبح ۲۱‌آذر ذکر کرد و یادآور شد: «در ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه روز جمعه ۲۲آذر نیز ماه به گره صعودی رسیده و بالاتر از مدار زمین خواهد بود.»

دبران درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین (Pleiades) می‌گردد و مانند ستاره‌های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است که ۲۵ مرتبه بزرگ‌تر از خورشید و ۱۵۰ برابر درخشنده‌تر از آن می‌باشد.


افراد | مسعود عتیقی

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید/رصد زنده رویداد از طریق وبسایت سازمان فضایی

1398/08/19
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: «عصرگاه دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ پدیده خاص نجومی گذر سیاره تیر یا عطارد (Mercury) از مقابل خورشید رخ خواهد داد که برای ستاره‌شناسان آماتور و حتی عموم مردم از...

عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید+فیلم

1398/08/21
سیاره عطارد یا تیر (Mercury) روز دوشنبه ۲۰آبان۱۳۹۸ از مقابل خورشید عبور کرد؛ رویدادی که در بسیاری از نقاط جهان از جمله اغلب بخش‌های آمریکای شمالی، کل آمریکای جنوبی، کل آفریقا، بخش‌هایی از...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.