1398/09/20

روسیه یک ماهواره قدیمی گلوناس را جایگزین کرد

یک ماهواره‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) متعلق به روسیه به همراه یک ماهواره از منظومه ماهواره‌ای جهت‌یابی گلوناس (Glonass) روز سه‌شنبه ۱۱دسامبر (۱۹آذر) ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی (۱۲:۰۰ به وقت ایران) از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) به فضا پرتاب شد.
روسیه یک ماهواره قدیمی گلوناس را جایگزین کرد

یک ماهواره‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) متعلق به روسیه به همراه یک ماهواره از منظومه ماهواره‌ای جهت‌یابی گلوناس (Glonass) روز سه‌شنبه ۱۱دسامبر (۱۹آذر) ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی (۱۲:۰۰ به وقت ایران) از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) به فضا پرتاب شد. طی این پرتاب ماهواره گلوناس-ام۵۹ (Glonass-M 59) همانند دیگر ماهواره‌های منظومه خود در مدار مئو و ارتفاع ۱۹۱۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفت. سامانه گلوناس نمونه روسی سامانه موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس (GPS) است.

ماهواره‌هایی که پیش از عددشان حرف M قرار می‌گیرند، سری جدید ماهواره‌های گلوناس هستند. از جمله برتری‌های سری M نسبت به نسل قبلی گلوناس، افزایش طول عمر از ۳ سال به ۷ سال و همچنین افزایش دقت این ماهواره‌ها نسبت به ماهواره‌های قبلی آن است. ماهواره‌ای که پرتاب شد همانطور که از نامش پیداست ۵۹‌امین ماهواره منظومه گلوناس است. این ماهواره با ۱۴۱۵ کیلوگرم وزن و پیش‌بینی ۷ سال عمر، جایگزین ماهواره‌ای ۸ ساله از این منظومه شد که در سال ۲۰۱۸ به علت تمام شدن عمر، از دسترس خارج گردید. البته لازم به ذکر است در اکثر مواقع ماهواره‌ها بسیار بیشتر از عمر پیش‌بینی‌شده کار می‌کنند.

منبع: spaceflight101
سازمان ها | Plesetsk Cosmodrome

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

به تعویق افتادن پرتاب سه ماهواره روسیه

1398/07/09
در پی مشکلات مالی، روسیه پرتاب سه ماهواره مخابراتی گونتس-ام (Gonets-M) را به سال ۲۰۲۰ منتقل کرد. این ماهواره‌ها قرار است برای خدمات مخابراتی و انتقال داده، پایش علمی، صنعتی و زیست بوم نیز...

ارتش روسیه یک ماهواره نظامی نظارت مخفی را به مدار زمین پرتاب کرد

1398/09/08
یک ماهواره نظامی فوق‌سری روسیه به منظور تحت نظر گرفتن ماهواره‌های دیگر از طرف ارتش روسیه و به وسیله ماهواره‌بر سایوز-۲ (Soyuz-2) به مدار خورشید آهنگ پرتاب شد. در بیانیه‌ای که وزارت دفاع...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت موتور فضایی پیشرفته در پژوهشگاه فضایی ایران

حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در مصاحبه با رسانه‌ها خبر از ساخت موتور فضایی پیشرفته‌ای داد که برای انتقال مداری ماهواره به کار می‌رود. موتور فضایی پژوهشگاه فضایی که «آرش» نامیده شده در سامانه انتقال مداری ماهواره قرار گرفته و پس از آن‌که ماهواره توسط ماهواره‌بر به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری رسید، روشن شده و آن را تا مدار ۷۰۰۰ کیلومتری بالا می‌برد.