1398/09/19

ثبت تصاویری از انفجار یک دنباله‌دار

محققان با کمک تلسکوپ فضایی تِس (TESS) متعلق به ناسا از فرایند انفجار یک دنباله‌دار (Comet) با نام 46P/Wirtanen تصویربرداری کرده‌اند؛ فرایندی که ۲۰ روز طول کشیده و طی آن ۲.۲ میلیون پوند یخ و غبار در فضا منتشر شده است.
ثبت تصاویری از انفجار یک دنباله‌دار

محققان با کمک تلسکوپ فضایی تِس (TESS) متعلق به ناسا از فرایند انفجار یک دنباله‌دار (Comet) با نام 46P/Wirtanen تصویربرداری کرده‌اند؛ فرایندی که ۲۰ روز طول کشیده و طی آن ۲.۲ میلیون پوند یخ و غبار در فضا منتشر شده است. در زمان ثبت تصاویر این رویداد، فاصله دنباله‌دار یادشده تا زمین به کمترین میزان رسیده بود.

ثبت تصاویری از انفجار یک دنباله‌دار

46P/Wirtanen نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ هنگام مدار زدن دور خورشید رصد شد. اما سال گذشته میلادی فاصله آن تا زمین به ۳۰ برابر مسافت کره خاکی تا ماه رسید. انفجار مذکور در ۲۶سپتامبر ۲۰۱۸ و در ۲ مرحله اتفاق افتاده است؛ نخست به مدت یک ساعت، نوری درخشان در فضا رصد شد و پس از آن در مرحله دوم و طی ۸ ساعت پس از انفجار، این نور درخشان‌تر شد. محققان معتقدند مرحله دوم انفجار ناشی از انتشار غبار دنباله‌دار مذکور بوده که نور خورشید را بیش از پیش منعکس می‌کرده است. پس از به اوج رسیدن درخشندگی 46P/Wirtanen، روشنایی آن طی بیش از دو هفته و به مرور افول کرد.

ثبت تصاویری از انفجار یک دنباله‌دار

تونی فارنهام (Tony Farnham)، محقق ارشد این تحقیق و منجم دانشگاه مریلند (University of Maryland)، می‌گوید: «طی ۲۰ روز تصاویر متعددی از این فرایند ثبت شد و ما توانستیم تغییرات در میزان درخشندگی این دنبا‌له‌دار را به راحتی بررسی و ارزیابی کنیم.» به‌گفته او با وجود اینکه نمی‌توان زمان انفجار یک دنباله‌دار را پیش‌بینی کرد، این رویداد به طور کامل ثبت شده است. شایان ذکر است دنباله‌دار یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته‌ شده و تقریباً به اندازهٔ یک شهر کوچک است.

سازمان ها | NASA
افراد | Tony Farnham

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت تصویری از دومین دنباله‌دار میان ستاره‌ای که در عبور از منظومه شمسی رصد شد

1398/06/27
ستاره‌شناسان رصدخانه‌ جمنای (Gemini Observatory) در مجمع‌الجزایر هاوایی (Hawaii) تصویری از ستاره دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای موسوم به C/2019 Q4 را به ثبت رساندند که چندی قبل از منظومه شمسی...

مشاهده یک انفجار گرماهسته‌ای در فضا توسط ناسا

1398/09/10
تلسکوپ نایسر (NICER) ناسا اخیراً انفجار گرما هسته‌ای عظیمی در فضا را ثبت کرده است که در عرض ۲۰ ثانیه میزانی از انرژی را آزاد کرد که خورشید طی ۱۰ روز این مقدار انرژی را آزاد می‌کند.

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.