1398/09/19

سرمایه‌گذاری بیش از ۳ میلیارد یورویی آلمان در سازمان فضایی اروپا

هیئت نمایندگان آلمان در سازمان فضایی اروپا (ESA) به سرپرستی توماس جارزومبک (Thomas Jarzombek) از نمایندگان مجلس این کشور، تصمیم گرفته است تا با سرمایه‌گذاری ۳.۳ میلیارد یورو در ESA به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار این سازمان تبدیل شود. این تصمیم در نشست اخیر کشورهای عضو سازمان فضایی اروپا با عنوان اسپیس۱۹+ (Space19+)...
سرمایه‌گذاری بیش از ۳ میلیارد یورویی آلمان در سازمان فضایی اروپا

هیئت نمایندگان آلمان در سازمان فضایی اروپا (ESA) به سرپرستی توماس جارزومبک (Thomas Jarzombek) از نمایندگان مجلس این کشور، تصمیم گرفته است تا با سرمایه‌گذاری ۳.۳ میلیارد یورو در ESA به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار این سازمان تبدیل شود. این تصمیم در نشست اخیر کشورهای عضو سازمان فضایی اروپا با عنوان اسپیس۱۹+ (Space19+) اعلام شد.

جارزومبک با اشاره به پرداختن مبلغ مذکور طی سه تا پنج سال آینده افزود: «به منظور تقویت شرکت‌های کوچک و متوسط فضایی آلمان، ما بودجه مربوطه را تقریبا دو برابر کرده‌ایم. همچنین برای حل مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی، آلمان سرمایه‌گذاری خود در سنجش از دور را به ۷۲۰ میلیون یورو افزایش می‌دهد. علاوه بر این ۵۵ میلیون یورو به ماموریت ماه سازمان فضایی اروپا کمک خواهیم کرد.»

در نشست اسپیس۱۹+ مجموعا ۱۴.۴ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری از سوی کشورهای عضو صورت گرفت که آلمان با تامین ۲۲.۹ درصد این مبلغ جلوتر از فرانسه به بزرگ‌ترین حمایت‌کننده سازمان فضایی اروپا تبدیل شد. آلمان تقریبا ۱ میلیارد یورو را به برنامه‌های ضروری این سازمان از جمله برنامه‌های علمی و توسعه پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه اختصاص داده است. اما ۲.۳ میلیارد یورو دیگر به برنامه‌های اختیاری اختصاص خواهند یافت از جمله: ۷۲۰ میلیون یورو برای سنجش از دور، ۳۳۰ میلیون یورو برای مخابرات ماهواره‌ای، ۱۶۰ میلیون یورو برای توسعه فناوری‌های فضایی، ۸۴ میلیون یورو برای افزایش آگاهی موقعیتی فضایی (space situational awareness) و برنامه‌های امنیتی، ۴۹۰ میلیون یورو برای حمل و نقل فضایی و در نهایت ۵۵۰ میلیون یورو برای ماموریت‌های سرنشین‌دار، آزمایشات ریزگرانش و اکتشافات فضایی.

از مهم‌ترین پروژه‌هایی که آلمان برای پیشبرد آن‌ها به سازمان فضایی اروپا کمک مالی کرده است می‌توان به توسعه ماهواره‌بر آریان ۶ (Ariane 6) اشاره کرد. این ماهواره‌بر که در پایان سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد، توسط آریان گروپ (ArianeGroup) توسعه می‌یابد. ۲۳ درصد مجموع هزینه‌های توسعه آریان ۶ توسط آلمان تامین شده و این کشور در جدیدترین مرحله سرمایه‌گذاری خود ۹۰ میلیون یورو دیگر را به این پروژه اختصاص داده است.

در بخش سنجش از دور نیز عمده سرمایه‌گذاری آلمان صرف توسعه ماهواره‌های سنتینل ۷ تا ۱۲ (Sentinel) برای برنامه سنجش از دور ماهواره‌ای اروپا به نام کوپرنیکس (Copernicus) خواهد شد. در مورد سرمایه‌گذاری آلمان در بخش امنیت ذکر این نکته لازم است که مقاصد نظامی مورد نظر نیست؛ بلکه برنامه‌هایی از جمله تغییر جهت سیارک‌ها، محافظت از زمین و جمع‌آوری زباله‌های فضایی از مفاد این پروژه‌های امنیتی هستند.

منبع: spacedaily
سازمان ها | ESA | ArianeGroup
افراد | Thomas Jarzombek

اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

درخواست بودجه سازمان فضایی اروپا از کشورهای عضو

1398/07/29
سازمان فضایی اروپا (ESA) از ۲۲ کشور عضو، مبلغ ۱۲.۵ میلیارد یورو برابر با ۱۳.۹ میلیارد دلار بودجه برای سه سال آینده درخواست خواهد کرد. جان وئرنر (Jan Woerner) رییس این سازمان در روز ۱۷ اکتبر...

موافقت آژانس فضایی اروپا با بودجه بی‌سابقه بیش از ۱۴ میلیارد یورویی

1398/09/11
جان ورنر (Johann Wörner)، رئیس آژانس فضایی اروپا (ESA)، در پایان نشست سه‌ساله این سازمان که به‌تازگی در شهر سویای اسپانیا برگزار شده است، از موافقت کشورهای عضو آژانس مذکور با بودجه بی‌سابقه...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.