1398/09/17

مواد سیارک بنو دوباره در فضا پخش شدند

تصاویری که به‌تازگی توسط فضاپیمای اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) ناسا ثبت شده، حاکی از این است سیارک بنو ۱۰۱۹۵۵ (Bennu 101955) اخیراً با فشار، بخشی از ساختار خود را در فضا پخش کرده است.
مواد سیارک بنو دوباره در فضا پخش شدند

تصاویری که به‌تازگی توسط فضاپیمای اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) ناسا ثبت شده، حاکی از این است که سیارک بنو ۱۰۱۹۵۵ (Bennu 101955) اخیراً با فشار، بخشی از ساختار خود را در فضا پخش کرده است. تصاویر ثبت‌شده توسط اسیریس-رکس دانشمندان را در آگاهی از خروج گاه‌به‌گاه ذرات کوچک از سطح سیارک بنو که یک سیارک تقریباً کروی و شبیه به یک توپ چرخان است، یاری می‌کند.

اسیریس-رِکس مجهز به دوربینی قوی به نام OCAMS می‌باشد که در ۶ژانویه سال جاری میلادی نیز ذرات خارج شده از سیارک بنو را شناسایی کرد. اکنون نیز این دوربین‌ها موفق به ثبت لحظه‌ای شده‌اند که این سیارک در حال خارج کردن موادی از ساختار خود به فضا بود. به‌گفته محققان ذرات خارج شده اندک بوده و فقط به مقیاس سانتی‌متر می‌رسیدند.

مواد سیارک بنو دوباره در فضا پخش شدند

اسیریس-رِکس یک مأموریت برنامه‌ریزی شده ناسا برای بررسیِ سیارک و بازگرداندن نمونه می‌باشد. آغاز کار این پروژه در ۸سپتامبر۲۰۱۶ انجام شد. این فضاپیما تاکنون کل سیارک را رصد و نقشه‌برداری کرده تا ایمن‌ترین و در دسترس‌ترین محل‌ها را برای نمونه‌برداری از سطح آن انتخاب کند. قرار است برنامه جمع‌آوری نمونه اسیریس-رکس در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ انجام شود و این فضاپیما در ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۲۳ نمونه‌های جمع‌آوری شده را به زمین بازگرداند.

مواد سیارک بنو دوباره در فضا پخش شدند

شایان ذکر است سیارک بنو یکی از سیارک‌های آپولو است و کشف آن توسط پروژه لینیر (LINEAR) که مربوط به بررسی سیارک‌های نزدیک به زمین است، در ۱۱‌سپتامبر۱۹۹۹ صورت گرفت. این سیارک دارای قطر متوسط حدود ۴۹۲ متر بوده و به صورت گسترده با رادار رصدخانه آرسیبو (Arecibo Observatory) و رصدخانه‌های سیاره‌ای و مرکز شبکه فضای دوردست گلداستون (Goldstone Deep Space Communications Complex) رصد می‌شود.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویری جالب توجه از سطح یک سیاره سنگی فراخورشیدی

1398/07/17
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در تصویر روز خود عکسی از سیاره‌ای سنگی به نام LHS 3844b را منتشر کرده که در سال ۲۰۱۸ توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده است.

سیارکی که ممکن است کوچکترین سیاره کوتوله در منظومه شمسی باشد!

1398/08/08
دانشمندان به تازگی دریافته‌اند که یک سنگ بزرگ که چهارمین سیارک بزرگ در منظومه شمسی است، می‌تواند یک سیاره کوتوله باشد. آن‌ها تاکنون تصور می‌کردند که هایجیا (Hygiea) چهارمین سیارک بزرگ منظومه...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.