1398/09/12

ابتدا متان و اکنون اکسیژن؛ نشانه دیگری از زندگی بر روی مریخ؟

به لطف مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا، پیش‌تر هم می‌دانستیم که سطوح متان در دهانه ۱۵۴ کیلومتری گِیل (Gale) طی ماه‌های تابستان تا حد زیادی بالا می‌آید و اینکه تراکم گاز در سال‌های گذشته، بنا به دلایل نامعلوم، بسیار افزایش یافته است. اکنون مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد مریخ‌نورد مذکور چیزی شبیه به اکسیژن...
ابتدا متان و اکنون اکسیژن؛ نشانه دیگری از زندگی بر روی مریخ؟

به لطف مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا، پیش‌تر هم می‌دانستیم که سطوح متان در دهانه ۱۵۴ کیلومتری گِیل (Gale) طی ماه‌های تابستان تا حد زیادی بالا می‌آید و اینکه تراکم گاز در سال‌های گذشته، بنا به دلایل نامعلوم، بسیار افزایش یافته است. اکنون مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد مریخ‌نورد مذکور چیزی شبیه به اکسیژن مشاهده کرده که می‌تواند نشانه بالقوه دیگری از زندگی در مریخ باشد.

ساشیل آتریا (Sushil Atreya)، استاد اقلیم‌شناسی در دانشگاه میشیگان (University of Michigan)، می‌گوید: «ما در مریخ شاهد ارتباط جالبی میان متان و اکسیژن هستیم. من فکر می‌کنم این گازها اتفاقات عجیبی در مریخ رقم می‌زنند.»

نتایج این گزارش جدید نشان می‌دهد ۹۵ درصد از حجم هوای درون دهانه گیل را دی‌اکسید کربن، ۲.۶ درصد نیتروژن مولکولی، ۱.۹ درصد اکسیژن مولکولی و ۰.۰۶ درصد از آن را نیز منونوکسیدکربن تشکیل می‌دهد. این گروه تحقیقاتی اکنون متوجه شده است که سطوح اکسیژن طی تمامی فصول سال از الگوی ثابتی پیروی نمی‌کند؛ بلکه در بهار و تابستان بسیار بالاست و در طی پائیز و زمستان کاهش می‌یابد.

ابتدا متان و اکنون اکسیژن؛ نشانه دیگری از زندگی بر روی مریخ؟

پژوهشگران به وارسی چندباره صحت این داده‌ها پرداختند و مشخص شد که کنجکاوی کارش را به‌درستی انجام داده است. آن‌ها چندین فرضیه را نیز مورد بررسی قرار دادند اما به توضیح مناسبی برای این تشریح وضعیت نرسیدند. برای مثال، افزایش اکسیژن در تابستان از لحاظ نظری می‌تواند نتیجه تجزیه دی‌اکسیدکربن یا مولکول‌های آب در جو مریخ باشد. اما برای رخ دادن چنین چیزی، حجم آب در جو مریخ باید پنج برابر حجم کنونی آن باشد.

در نتیجه، تغییرات اکسیژن همچون نوسانات متان، همچنان امری رمزآلود است. البته دانشمندان تأکید دارند که نمی‌توان به‌سرعت نتیجه گرفت که میکروب‌های مریخ در این امر دخیل هستند؛ در واقع احتمالاً نوعی فرایند زمین‌شناختی در این رویداد مشارکت دارد.

گفتنی است مریخ‌نورد کنجکاوی به دلیل فقدان تجهیزات لازم نمی‌وتواند تشخیص دهد که اکسیژن یا متان در سیاره سرخ از طریق گونه‌های زیستی ایجاد شده‌اند یا خیر. اما داده‌های بیشتر ممکن است توضیح کامل‌تری برای پاسخ به این پرسش‌ها فراهم آورد.

منبع: ایتنا
سازمان ها | NASA | University of Michigan
افراد | Sushil Atreya

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارسال میکروب‌های زمین به مریخ!

1398/07/08
آژانس‌های فضایی اقدامات احتیاط آمیز زیادی در مورد آلوده نکردن اجرام آسمانی با میکروب‌های زمینی انجام داده‌اند اما برخی دانشمندان معتقدند ارسال میکروب‌های زمین به مریخ می‌تواند مفید باشد...

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

1398/07/24
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

1398/08/26
طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است.

کمک فسیل‌های حاصل از رسوبات مواد معدنی به کشف حیات در مریخ!

1398/09/11
در جستجو برای کشف حیات باستانی در مریخ، فسیل‌هایی که زمان رسیدن به مریخ به آن‌ها خواهیم دست خواهیم یافت همواره مورد توجه بوده‌اند. اما به‌تازگی مشخص شده که برخی فسیل‌ها فقط محصول واکنش‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.