1398/09/12

ناسا روند تشکیل و پراکندگی ابرهای مریخ را شبیه‌سازی کرد

اخیراً ناسا از یک اَبررایانه برای شبیه‌سازی آب و هوای مریخ استفاده کرده است که حرکت و متفرق شدن ابرها را در گذر زمان در آسمان این سیاره نشان می‌دهد.
ناسا روند تشکیل و پراکندگی ابرهای مریخ را شبیه‌سازی کرد

ما معمولاً مریخ را یک سیاره خشک و بیابانی تصور می‌کنیم. اگرچه این تصور تا حد زیادی درست است اما مقدار ناچیزی آب به شکل بخار در اتمسفر این سیاره وجود دارد. مریخ حتی مثل زمین دارای یک چرخه آب است که طی آن بخار آب به اتمسفر وارد شده و در آنجا ابرهای نازک تشکیل می‌شود.

مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) تصاویری را از ابرهایی که در آسمان مریخ می‌چرخند ثبت کرده است که شباهت فوق‌العاده‌ای به ابرهای موجود در زمین دارند. دانشمندان می‌دانند که این ابرها نقش مهمی در شکل‌دهی اقلیم مریخ ایفا می‌کنند، اما پیش‌تر اطلاعات زیادی در مورد نحوه شکل‌گیری و حرکت آن‌ها درطول روز وجود نداشت. اخیراً ناسا از یک اَبررایانه برای شبیه‌سازی آب و هوای مریخ استفاده کرده است که حرکت و متفرق شدن ابرها را در گذر زمان در آسمان این سیاره نشان می‌دهد.

این شبیه‌سازی که از سوی محققان مرکز مدلسازی اقلیم مریخ (Mars Climate Modeling Center) واقع در مرکز تحقیقات ایمز (Ames Research Center) ناسا انجام شده است، فصل تابستان را در نیمکره شمالی این سیاره نشان می‌دهد که در آن ابرها در طول شب در اطراف خط استوا تشکیل شده و درست پیش از سپیده‌دم به متراکم‌ترین حالت خود می‌رسند. در طول روز این ابرها به آرامی متفرق و پراکنده شده و با غروب آفتاب دوباره تشکیل می‌شوند. 

درک نحوه شکل‌گیری اقلیم امروز مریخ به ما در فهم فعالیت این اقلیم در گذشته کمک می‌کند. دانشمندان براین باورند که زمانی بر روی سطح مریخ آب وجود داشته؛ به این معنا که در گذشته این سیاره از قابلیت میزبانی از حیات برخوردار بوده است.

سازمان ها | NASA’s Ames Research Center

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت پالس‌های مغناطیسی مرموز در مریخ

1398/07/02
بر اساس اطلاعاتی که به تازگی از مریخ‌نورد اینسایت (InSight) متعلق به سازمان ناسا (NASA) به دست آمده، پالس‌های مغناطیسی مرموزی در مریخ شناسایی شده است.

مریخ زمانی همانند زمین دریاچه‌های آب شور داشته است

1398/08/04
دانشمندان دانشگاه اِی اَند اِم تگزاس (Texas A&M University) اخیراً اظهار کرده‌اند که سیاره سرخ زمانی دریاچه‌های آب شور مشابه دریاچه‌های آب شور زمین داشته است که این دریاچه‌ها برای مدتی دارای...

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

1398/08/26
طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است.

مأموریت جدید ناسا برای انتقال نیم‌کیلوگرم سنگ از مریخ به زمین

1398/09/09
آژانس فضایی اروپا (ESA) و ناسا قصد دارند طی پروژه‌ای نیم کیلوگرم از صخره‌های مریخ را نمونه‌برداری کرده و به زمین منتقل کنند؛ مأموریتی که انجام آن بیش از یک دهه زمان خواهد برد.

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.