1398/09/12

ناسا روند تشکیل و پراکندگی ابرهای مریخ را شبیه‌سازی کرد

اخیراً ناسا از یک اَبررایانه برای شبیه‌سازی آب و هوای مریخ استفاده کرده است که حرکت و متفرق شدن ابرها را در گذر زمان در آسمان این سیاره نشان می‌دهد.
ناسا روند تشکیل و پراکندگی ابرهای مریخ را شبیه‌سازی کرد

ما معمولاً مریخ را یک سیاره خشک و بیابانی تصور می‌کنیم. اگرچه این تصور تا حد زیادی درست است اما مقدار ناچیزی آب به شکل بخار در اتمسفر این سیاره وجود دارد. مریخ حتی مثل زمین دارای یک چرخه آب است که طی آن بخار آب به اتمسفر وارد شده و در آنجا ابرهای نازک تشکیل می‌شود.

مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) تصاویری را از ابرهایی که در آسمان مریخ می‌چرخند ثبت کرده است که شباهت فوق‌العاده‌ای به ابرهای موجود در زمین دارند. دانشمندان می‌دانند که این ابرها نقش مهمی در شکل‌دهی اقلیم مریخ ایفا می‌کنند، اما پیش‌تر اطلاعات زیادی در مورد نحوه شکل‌گیری و حرکت آن‌ها درطول روز وجود نداشت. اخیراً ناسا از یک اَبررایانه برای شبیه‌سازی آب و هوای مریخ استفاده کرده است که حرکت و متفرق شدن ابرها را در گذر زمان در آسمان این سیاره نشان می‌دهد.

این شبیه‌سازی که از سوی محققان مرکز مدلسازی اقلیم مریخ (Mars Climate Modeling Center) واقع در مرکز تحقیقات ایمز (Ames Research Center) ناسا انجام شده است، فصل تابستان را در نیمکره شمالی این سیاره نشان می‌دهد که در آن ابرها در طول شب در اطراف خط استوا تشکیل شده و درست پیش از سپیده‌دم به متراکم‌ترین حالت خود می‌رسند. در طول روز این ابرها به آرامی متفرق و پراکنده شده و با غروب آفتاب دوباره تشکیل می‌شوند. 

درک نحوه شکل‌گیری اقلیم امروز مریخ به ما در فهم فعالیت این اقلیم در گذشته کمک می‌کند. دانشمندان براین باورند که زمانی بر روی سطح مریخ آب وجود داشته؛ به این معنا که در گذشته این سیاره از قابلیت میزبانی از حیات برخوردار بوده است.

سازمان ها | NASA’s Ames Research Center

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت پالس‌های مغناطیسی مرموز در مریخ

1398/07/02
بر اساس اطلاعاتی که به تازگی از مریخ‌نورد اینسایت (InSight) متعلق به سازمان ناسا (NASA) به دست آمده، پالس‌های مغناطیسی مرموزی در مریخ شناسایی شده است.

مریخ زمانی همانند زمین دریاچه‌های آب شور داشته است

1398/08/04
دانشمندان دانشگاه اِی اَند اِم تگزاس (Texas A&M University) اخیراً اظهار کرده‌اند که سیاره سرخ زمانی دریاچه‌های آب شور مشابه دریاچه‌های آب شور زمین داشته است که این دریاچه‌ها برای مدتی دارای...

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

1398/08/26
طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است.

مأموریت جدید ناسا برای انتقال نیم‌کیلوگرم سنگ از مریخ به زمین

1398/09/09
آژانس فضایی اروپا (ESA) و ناسا قصد دارند طی پروژه‌ای نیم کیلوگرم از صخره‌های مریخ را نمونه‌برداری کرده و به زمین منتقل کنند؛ مأموریتی که انجام آن بیش از یک دهه زمان خواهد برد.

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.